Selän revähdys & hieronta ?

TeePussi

Saako revähtänyttä selkää hieroa ? Vielä ei ole kuvattu, että onko pullistumaa. Ei sillä yleensä se on niin kipeä, että ei kärsi nykiä. Mutta muutkin lihakset meinaavat mennä jumiin, kun vartalon asento on väärä ja pakosti tulee jännitettyä itseänsä. Voiko selkätoipilaan muita lihaksia hieroa vai voiko se aiheuttaa haittaa ?

9

9246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • antaisi

      En kyllä itse antaisi kenenkään, varsinkaan amatöörin, koskea kipeään selkääni. Ensin lääkäriin.

      Nykyisen käsityksen mukaan, on parasta ottaa heti alkuun niin paljon särkylääkettä, että kipu häviää. Tämä estää juuri niiden turhien lihasjännitteiden syntyä ja asennon vääristymistä.

      Roppia vaan naamaan ja lääkäriin. Sitten kävelylle, kunhan kävellä kärsii.

    • urheiluhieroja

      selkäpotilaan muita lihaksia kyllä voi hieroa, jos löytyy sellainen asento missä hierottavan on mukava olla, mutta jos vatsamakuulla on tuskaisa olla niin tuskin koko hieronnasta on mitään kummempaa hyötyä.

    • TeePussi

      vastauksista & neuvoista.

    • kunhan on kuvattu

      Jos selässäsi ei ole vakavampia vaurioita, esim sitä pullistumaa ja valitit huonosta selän asennosta, niin hyvin todennäköisesti kiroprakitikko, osteopaatti, jäsenkorjaaja voi auttaa.

      Pelkkä hieronta on laiha lohtu, jos asento virhettä ei saada korjattua. Yleisesti ottaen nämä hoidot on ihan turvallisia.

      • Pullistuma

        Niin, hieronta kylläkin suurelta osalta vaikuttaa asentovirheisiin, nekun yleensä johtuu kiristävistä lihaksista.


    • tähän

      kysymykseen eli "Saako revähtänyttä selkää hieroa ?" on, että sitä voidaan alkaa hoitamaan heti, kun verenvuoto kudokseen on loppunut. Eli käsittely nopeuttaan paranemista mutta jos kudos on ehtinyt tulehtua, niin siinä on riski sen pahenemiseen. Kannattaa katsoa, kenen rapsuteltavaksi menee, muuten voi tulla tuhoa aikaan... Yleensä sieltä löytyy muutama säie, jotka ovat ongelman syy ja niihin kohdistumalla ongelma yleensä poistuu.

      Tuo buranan popsiminen on vähän 2-piippuinen juttu eli sillä saadaan kiputuntemusta vähennettyä = ympäröivät kudokset eivät lähde pakettiin mukaan mutta vastaavasti käsittelyssä asiakas ei välttämättä pysty opastamaan hierojaa, koska tuntuaisti on häiriintynyt.

      • hieroja

        Lääkkeitä popsimisella on vielä pisempi aikaisen käytön mukana tuomana ongelmana ,että kipu-oireet muuttuvat mutta ongelman lähtösyy jää useasti jäljelle..
        sitten kun rupeaa selkä krepaan uudestaan myöhemmin niin useasti oireiden perusteella on vaikea jäljittää ongelman lähtösyytä. ja voidaan tarvita jo useampi käsittely.

        teen itse yhteistyötä tuki- ja liikunta elimiin erikoistuneiden lääkäreiden ja selkärangan manuaalisen käsittelyyn perehtyneiden ihmisten kanssa, ja saamme painia samaisten kysymysten kanssa päivittäin..

        joten kehottaisin miettimään lääkkeiden runsasta ja pitkä-aikaista käyttöä uudelleeen..


      • villiviima
        hieroja kirjoitti:

        Lääkkeitä popsimisella on vielä pisempi aikaisen käytön mukana tuomana ongelmana ,että kipu-oireet muuttuvat mutta ongelman lähtösyy jää useasti jäljelle..
        sitten kun rupeaa selkä krepaan uudestaan myöhemmin niin useasti oireiden perusteella on vaikea jäljittää ongelman lähtösyytä. ja voidaan tarvita jo useampi käsittely.

        teen itse yhteistyötä tuki- ja liikunta elimiin erikoistuneiden lääkäreiden ja selkärangan manuaalisen käsittelyyn perehtyneiden ihmisten kanssa, ja saamme painia samaisten kysymysten kanssa päivittäin..

        joten kehottaisin miettimään lääkkeiden runsasta ja pitkä-aikaista käyttöä uudelleeen..

        Miesystäväni bodaa paljon muttei venyttele tarpeeksi, tekee hommia kuten rappusissa kantamusten kanssa ravaaminen, ei edes sauno lihaksia rennoiksi. Viimeksi eilen oli jumissa mielialakin, vaikka yritin hieroa selkää ja niskaa, hartioita...miten tekisin sen niin, etten satuta väärin...pitääkö jättää koskemasta koko mieheen?!


    • ffgfgfgfgf

      Tulee vastaus 7 vuotta myöhässä, mutta onpahan joillekin muille saman vaivan kanssa painiville vastaus.

      En suosittelisi venyttelemään revähtynyttä selkää, ainakaan rajusti. Vähän voi kokeilla miltä tuntuu, mutta ei missään nimessä väkisin. Kannattaa mennä lääkäriin/ortopedille jos ei viikossa parane.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      20
      18114
    2. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      56
      5002
    3. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      24
      4647
    4. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      27
      4560
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      36
      4370
    6. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      59
      4240
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      62
      3833
    8. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      42
      3495
    9. Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?

      Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on
      Suomalaiset julkkikset
      40
      2774
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      45
      2489
    Aihe