Tulee heti paha mieli,mutta nyt tuntui siltä,että on pakko kirjoittaa,on kuun loppu ja eläke rahat loppui jo viikko sitten.Löytyykö muita,joilla on pieni eläke,ja pitää kituuttaa päivästä toiseen.En ole oikeastaan ostanut 10 v vaatteita,pitää pitää niitä,mitä töissä ollessa sai ostettua.Kyllä vaatemenot on minimissään,jos kutsutaan johonkin juhliin,niin ei todellakaan ole vaatteita,mitä kehtais päälle laittaa.Nytkin pitäis mennä siskon 50 v päiville,jää väliin.Sen takia ,tässä näpyttelen,olenko ainoa?Ålköön nyt hyvätuloiset eläkeläiset taas vastatko,"suu säkkiä myöten" ja sellaisia menot,kun on tulotkin"
Eläkkeistä,ja siitä,piisaako se...
7
700
Vastaukset
- huoh
Moni meistä ei ehtinyt ansaita tarpeeksi eläkevuosia, kun eläkeuudistus tehtiin marraskuussa 1960. Itsekin olin silloin esikoistani hoitamassa kotona. Palkkani oli niin pieni, ettei minulla olisi ollut mahdollisuutta panna lasta päivähoitoon yksityiselle. Kaupumgim päivähoitoon taas ei siihen aikaan päässyt.
Kun sitten menin työhön, oli palkka pieni, eikä eläkevuosi tullut tarpeeksi, kun minut kyörättiin laman aikana ulos "avoimille työmarkkinoille".
Näin kävi varmasti sadoille ja tuhansille naisille Suomessa. Nyt sitten sinnitellään miten kuten vanhoissa vaatteissa, nuhraantuneissa asunnoissa, aina halvinta ruokaa syöden vailla toivoa paremmista ajoista.
Toivottavasti olemme niitä kuuluisia väliinputoajia. Toivomme, että nuoremmilla eläkeläisillä jo olisi paremmin.- Kavi
Aivan sama tilanne. Jouduin sairaselakkeelle 54vuotiaana. Tyoelakkeeni olisi ollut alle 600E mutta sairaselakkeeni on sentaan 904E/kk.
Onneksi on tyottomyyselakkeella oleva ukko maksumiehena. Muuten olisin lirissa.
- Saana!
Ettei Mikaelin jalat talvella palele, kun voi niitä kuumassa hiekassa lämmittää.
- Kapris
Minkä verran saatte eläkettä? Itse pähkäilen, että saanenko eläkettä niin paljon, että selviän, sitten kun jään eläkkeelle. Ei kovin kauaa enää ole kun jään. Olen pienipalkkainen (vähän vajaat 2000 euroa/kk) naishenkilö.
- tapani
"Älköön nyt hyvätuloiset eläkeläiset taas vastatko,"suu säkkiä myöten" ja sellaisia menot,kun on tulotkin" "
Pelkään pahasti, etää tuossa juuri todetussa piilee ongelman syy. - kirjar
- Joka viides yksin asuva nainen elää köyhyysrajan alapuolella. ( Stakes )
Kaikissa ikäluokissa on "köyhiä". Monen naisen köyhyyden taustalla ovat lasten kotihoidossa vietetyt vuodet, eläkettä ei kertynyt kuten työssä olleille kanssasisarille.
On miehiä ja naisia, on kokonaisia perheitä joille lisätulot olisivat tarpeen.
Kieltämättä joukossa on heitäkin joille huoli huomisen tarpeista on toisarvoista, sitä ei mietitä kun rahaa on kädessä.
Mutta tuota ei pitäisi kyllä yleistää koskemaan kaikkia heitä joilla on liian vähän tuloja, palkkana tai eläkkeenä.
Pätkätyöt, työttämyys, sairaus, mitäpä noita syitä etsimään, myönnetään ihan suoraan ettei kaikilla ole yhtä hyvin.
Käytössä on niin vähän rahaa ettei siitä riitä mitään säästettäväksi ja asuakin pitää.
Eilisessä radio-ohjelmassa keskusteltiin hedelmien ja vihannesten päivittäisestä käytöstä, > puoli kiloa, eri värisinä, joka päivä- Joona
Sossupressojen aikana Suomessa
valtavien tulojen saajien luku kaksinkertaistunut.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762040Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361716Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi91375Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591180Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241173Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161026- 60950
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58942