IDE, SATA, PATA jne??

Vanha kone osoittaa laukeamisen merkkejä ja olen ostamassa uutta. IT-osaavainen tuttavani on opastanut varomaan pahimpia ansoja ja sudenkuoppia ts. tarkistamaan muistin laajennettavuuden, vapaiden korttipaikkojen riittävyyden jne.

Mutta kiintolevyn tyyppien erojen käytännön merkityksestä en oikein saanut selkoa.

Onko normaalikäyttäjälle jotain merkitystä, onko kovalevy IDE, SATA, PATA ja mitä niitä nyt onkaan? Onko esim. IDE vanhentuvaa tekniikkaa, jonka päivitettävyydessä tulisi ongelmia n. 3-5 vuoden kuluessa?
4289
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

päivitetä. SATA on pikkusen nopeampi ja uudempaa tekniikkaa kun Serial ATA. Käytännössä niisä ei oo kovin paljoo eroo.

Tosta lueskelet ni voit olla pikkusen enemmän asiasta perillä: http://appro.mit.jyu.fi/doc/tietokone/index3.html

Päivitettävyydestä sen verran, että nykyisin uusia koneita pystyy varsin hyvin päivittämään. Esim. tehokkaammalla prossulla ja muistin lisäyksellä. AGP-väylän poistuminen PCIExpresssin tieltä vaikeuttaa jonkun verran näytönohjain puolella asiaa, mutta nykyiset Agp näytönohjaimet riittää kyllä kotikäytössä vaikka kuinka pitkään kaikkeen muuhun paitsi ehkä peleihin jotka vaatii paljon grafiikkaa.

Äänestä
  • Tuli kirjoitusvirhe. Piti laittaa että SATA on nopeampi kuin PATA.

    Pikkusen ajasta jäljessä tuo teksti linkissä, mutta selvittänee kuitenkin asiaa.

    Äänestä

  • Eli normaalikäyttäjänä en välitä kiintolevyn tyypistä pätkääkään, vaan ostan muuten samantasoisista koneista halvimman tai sen missä on isoin kiintolevy.

    Äänestä

IDE on lyhennetty sanoista Integrated Drive Electronics... Ja tarkoittaa sitä että aseman ohjain on integroitu asemaan itseensä... Ja tuonkin termin olisi voinut kuopata jo vuosia sitten, nimittäin kun sillä ei ole nykyään mitään merkitystä kun nykyään ei muunlaisia asemia enää olekaan.

Eli IDE on sekä todella vanhentunutta, että todella uutta tekniikkaa... Ja toisaalta ei tekniikkaa ollenkaan vaan enemmänkin käsite. Ja ihan pilkkua viilaten se tarkoittaa integroitua aseman ohjainta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kysyn kun en tiedä kirjoitti:

Vanha kone osoittaa laukeamisen merkkejä ja olen ostamassa uutta. IT-osaavainen tuttavani on opastanut varomaan pahimpia ansoja ja sudenkuoppia ts. tarkistamaan muistin laajennettavuuden, vapaiden korttipaikkojen riittävyyden jne.

Mutta kiintolevyn tyyppien erojen käytännön merkityksestä en oikein saanut selkoa.

Onko normaalikäyttäjälle jotain merkitystä, onko kovalevy IDE, SATA, PATA ja mitä niitä nyt onkaan? Onko esim. IDE vanhentuvaa tekniikkaa, jonka päivitettävyydessä tulisi ongelmia n. 3-5 vuoden kuluessa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu