Neuvokaas expertit nyt tyhmää. Haluaisimme ostaa digikameran ja vielä aika hyvän, ettei tarvii kahden vuoden päästä uutta...
Top kolmoseen ovat päässeet:
Olympus Camedia C-700 Ultrazoom
Fuji Finepix 2800
Canon Powershot A40
Tai olisiko muita ehdotuksia?
Voisiko joku viisas kertoa miten optinen ja digitaalinen zoom eroaa? Ja mikäköhän noista em. kävisi tällaisen aloittelevan kuvaajan "vaativiin" tarpeisiin. Kuvaisimme lomilla, lähikuvia kasveista, maisemia ym.
Top kolmoseen ovat päässeet:
Olympus Camedia C-700 Ultrazoom
Fuji Finepix 2800
Canon Powershot A40
Tai olisiko muita ehdotuksia?
Voisiko joku viisas kertoa miten optinen ja digitaalinen zoom eroaa? Ja mikäköhän noista em. kävisi tällaisen aloittelevan kuvaajan "vaativiin" tarpeisiin. Kuvaisimme lomilla, lähikuvia kasveista, maisemia ym.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Itse aion ostaa c-700:n kunhan rahatilanne paranee..
Suosittelen ehdottomasti Canonin Powershot A40, jonka saa 470€. Ostin itse moisen kaksi/kolme kuukautta sitten ja peli on toiminut mahtavasti. Kamerassa on paljon toimintoja, jotka riittävät osaavallekin käyttäjälle. Valotusaikaa, aukon kokoa, ISO-herkkyyttä ym. pystyy manuaalisestikin muokkaamaan. Kamera ei kuluta pattereita päivässä tyhjäksi niinkuin monet muut. Suosittelen lämpimästi tätä kameraa.. Powershot A40:stä en vaihtaisi moneen yli 4 megapixelin kameeraankaan. Kuvanlaatu on päätähuimaavaa (hintaisekseen). Tähän kameraan saat myös ostettua lisäoptiikoita joten mm. lähi/macro -kuvat onnistuvat. Käy toki katselemassa kuviani http.//jt-digiteam.cjb.net ..sivujen kuvista olen ottanut yli 95prosenttia..
http://www.pcsuperstore.fi/tuote.html?product_id=CAN-7634A002&category_id=6_2
-pcsuperstoressa se maksaa 499€...netanttilassa sitä ei ilmeisesti ollut.
mist kaupast sä ostit sen..?
Canon Powershot A 40 Price: EUR 368,00
http://ny-camera.net/language/finnish/index.htm
Postikulut:
In addition to the list price, we will calculate a shipping cost.
alle 1 kg alle 2.5 kg alle 5 kg
EU, 15.- € 21.- € 32.-
Postikulut EU-ssa sisältävät ALV-maksut.
Käy vertailemassa hintoja osoitteessa: http://www.mbnet.fi/hintaseuranta ..Kamera kannattaa ostaa suomesta koska silloin saa varmasti suomenkieliset valikot kameraan.
Olympus C-720 niin riittää pitemäksikin aikaan.
Hiplasin liikkeessä esittely-kappaletta ja on kiva.
Suosittelen tuota canonin powershot A40 kameraa. Ehdottomasti ylivoimasesti parhain kuvanlaatu hintaluokassaan. Yökuvaus omaa luokkaansa, valotusaikaa pidemmäksi säätämällä saa todella hyviä kuvia. Sitten tuo fujin 2800, siinä toinen hyvä kamera. Optista zoomia on 6x tuon canonin 3x sijaan, mutta kuvat ovat karvan verran kohinaisempia kuin canonin. Mutta jos et edes tiedä mitä kohinalla tarkoitetaan, se tuskin sinua häiritsee :) Mutta olympuksen kameroita kannattaa varoa. Jos kameran linssi näkee jotain kirkasta, se tekee kirkkaan ympärille liilan renkaan, ja se näyttää rumalta. Koskee myös vähän kalliimpia olympuksen kameroita. Tuon olympuksen etuna on tosin peräti 10x optinen zoom, ja se on paljon se. Jos zoomia hakee, niin optinen zoom on se mitä pitää katosa. Optinen zoom "tuo" kohteen lähemmäksi linssejä säätämällä, jolloin kuva pysyy aina terävänä. Mutta digitaalinen zoom on aivan käsi, se nimittäin venyttää jo olemassa olevaa kuvaa, ja kuva muuttuu epäteräväksi ja todella ruman näköiseksi. Digitaalista zoomia siis EI KANNATA käyttää! Alla muutama kuva mistä näkee pari juttua.
Olympuksen kirkkausongelma, katso kuinka paljon liilaa kirkkaan ja tumman reunalla http://www.dcresource.com/reviews/olympus/c700-review/P5040002.JPG
Ja Canon A40:n yökuva http://www.dcresource.com/reviews/canon/a40-review/nightshot.JPG
Canon powershot A40 : plussaa ERITTÄIN hyvä kuvanlaatu ja yökuvaus. miinusta ehkä hitusen pieni zoom.
Fuji 2800 : ihan ok kuvanlaatu, varsin hyvä zoomi.
Olympus c700 : kuvanlaatu muuten ok, mutta suuret ongelmat kirkkaiden kohteiden kanssa... plussaa ERITTÄIN iso zoomi.
Mutta, loppupeleissä ratkaisu on sinun/teidän. Tovottavasti tästä nyt oli jotain apua... ellet jo jotain ole vielä hankkinut.