Nightwish=Memory

olen sitä mieltä että uutta Nightwishiä ei ole eikä tule.Tarja oli sen keulakuva.Se on nyt kuollut ja kuopattu osaltani.Minulta löytyy kaikki kappaleet myös livecd:t mutta en osta enää yhtäkään uuden laulajan laulamaa.Sen verran hajoaminen vaikutti minuun.Aikansa kutakin.Toivottavasti Tarja laitat pian yhteen kasaan ja palaat lavalle.uskollinen fanisi:=)
5669
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mielestäsi Nightwish ei voi nousta uudestaan (jos se on ikinä mihinkään vajonnutkaan), mutta Tarja voi? Millä perusteella? Tarjalla ei todellakaan ole kummoisempi lauluääni, hän laulaa vain korkealta. Jokainen, joka saa sellaisen (klassinen/ooppera) koulutuksen, pystyy samaan.
Jos Nightwish löytää uuden solistin klassiselta puolelta, se ei muutu mihinkään. Jos muualta, niin vaihtelu vain virkistää! Lisäksi puheet blondista solistista on kiirinyt korviini. Loistavaa! Täytyykö hevityttöjen aina ollakaan näitä tummatukkia? Mielestäni solistin ulkonäöllä on vaikutusta bändin imagoon, vaaleatukkainen on jotain uudempaa.
Tarjan pitää lisäksi löytää kokonaan uusi bändi. Kuinka moni haluaa Tarjan kaltaisen laulajan? En nyt puhu äänestä tai esiintymisestä, vaan maineesta. Poikien kirjeen jälkeen Tarjan maine ei varmasti ole enää hyvä, sillä kuka ihme haluaa laulajan, jolla on noussut kusi päähän ja joka ei viitsi edes olla reenaamassa yhteisiä biisejä? En minä ainakaan. Odotan vain, että tulee "Tarja Turunen"-sinkku ja oletan sen olevan täyttä p*skaa. Hän ei ole koskaan tehnyt, saatika sitten säveltänyt, biisejä. Ei tule yhtään mitään.

Joten näin yhteenvetona toivotan Nightwishille kaikkea hyvää ja onnea jatkoon.
Tarja vois alkaa etsiä uutta duunia.

Olen puhunut. Kiitos.

Äänestä
  • Sinä, kun et tiedä mitään mistään ja vaikka Tarjasta tuli hieman diivamainen niin se on varma, että moni ottaa hänet ilomielin bändiinsä laulamaan ja siitä bändistä tulisi aika nopeasti tunnettu. Se on fakta, että ei kaikki pysty laulaa noin hyvin vaikka menis klassista laulua opiskelemaan Sibeliusakatemiaan, mutta ei muuta kuin mene yrittämään vaan niin saan nauraa sulle sit.

    Tarjallla oli ja on todella upea ääni sekä laulajan loistava.

    Äänestä

  • Fani69 kirjoitti:

    Sinä, kun et tiedä mitään mistään ja vaikka Tarjasta tuli hieman diivamainen niin se on varma, että moni ottaa hänet ilomielin bändiinsä laulamaan ja siitä bändistä tulisi aika nopeasti tunnettu. Se on fakta, että ei kaikki pysty laulaa noin hyvin vaikka menis klassista laulua opiskelemaan Sibeliusakatemiaan, mutta ei muuta kuin mene yrittämään vaan niin saan nauraa sulle sit.

    Tarjallla oli ja on todella upea ääni sekä laulajan loistava.

    No katsos kun mulle tuli edelliseen kirjoitukseen pieniä virheitä eli Tarjalla oli ja on todella upea ääni ja laulajana loistava... nyt on oikein :D

    Äänestä

Ilmiselvästi et mieltänyt bändin musaa, etkä sitä , että Tuomas sovitti Turusen laulutyylin tuohon musaan. Voit varmasti käydä moikkaamassa Tarjaa viihdekonserteissa, jossa hän laulaa ikivihreitä. Ilman sovitusta ei Turunen jollota yhtään pop-kappaletta minkään orkesterin kanssa ja sitäpaitsi kuten tiedät hän ilmoittanut jättävänsä tämän genren tyystin.

Mitä tulee bändiin ja Tuomakseen tausta pelaa edelleen yhtä jylhästi, niin ja laulajia löytyy....tätä odottavat bändin musiikista pitävät ympäri maailman.

Äänestä

Surullinen juttu kaiken kaikkiaan. Jos kuitenkin sen verran kysäisen: mikä tai ketkä on Nightwish? Käväisin Tarja T:n kotisivuilla ja siellä bändi on aika pienessä roolissa. Fanikaupasta kyllä voi ostaa kaikkea paskaa. Rouvan joulukonsertit - jotka totta tosiaan eivät ole hyväntekeväisyyttä - tai pääsy presidentinlinnaan vievät enemmän tilaa kuin bändi. Nihgtwish seisoo tai kaatuu musiikin mukana. Lähteekö bändistä musiikki Tarjan mukana? Tiedät hyvin, että näin ei käy.
Bändin voi aina hylätä, ketään ei voi pakottaa fanittamaan. Bändiä täytyisi kuitenkin fanittaessakin kunnioittaa sen verran, että tietää mistä tärkein - musiikki - on lähtöisin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kristian-69 kirjoitti:

olen sitä mieltä että uutta Nightwishiä ei ole eikä tule.Tarja oli sen keulakuva.Se on nyt kuollut ja kuopattu osaltani.Minulta löytyy kaikki kappaleet myös livecd:t mutta en osta enää yhtäkään uuden laulajan laulamaa.Sen verran hajoaminen vaikutti minuun.Aikansa kutakin.Toivottavasti Tarja laitat pian yhteen kasaan ja palaat lavalle.uskollinen fanisi:=)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu