Missä iässä MIES haluaa vauvan?

35.v äiti kysyy

Kiinnostaisi tietää MISSÄ IÄSSÄ sinä mies olet alkanut ajattelemaan, että ai kun olisi kivaa kun
olisi oma lapsi. Muistatko oliko sinulla näitä tuntemuksia? Vai puhuiko naisesi sinut ympäri?

21

9647

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 26v isä

      Kyllä se jo aika nuorena tuli mieleen. ehkä 22 tai jotain. Mutta turha sitä on ympäri puhua, tai ei todellakaan kannata. Ei miehille tule vauvakuumetta vaan suvunjatkamistarve pikemminkin tai jotain.
      Ehkä toinen mies olisi parempi ympäripuhuja jos sellaista tarvitaan.

    • yksikkö

      Tällä hetkellä tuntuu etten tarvitse lapsia ollenkaan. Vaimo on jo vuosia vihjaillut pesueen kasvattamisesta, mutta ei tunnu ainakaan vielä ajankohtaiselta. Ja ikää oli 28v.

    • myös nainen

      vastata tähän? mun avomies on 30v (minä itse 21v) ja hän haluaisi oman pienokaisen kanssani. ukostani tuli kummisetä veljeni lapselle viime kesänä ja on ollut todella innoissaan ja halunnut ottaa tätä pikkuista hoitoon usein.. mulla on 10 sisarusten lasta ja jokaisesta on poikaystäväni tykännyt erittäin paljon, varsinkin tästä kummilapsestaan.. vaikka poikaystäväni on menossa töihin aamulla klo 7, silti hän valvoo mun kanssani kun pikku ihminen ei anna nukkua.siinä olen saanut vähän osviittaa sille, että uskaltaudun tähän perheen perustamiseen hänen kanssaan:). ei hän livistä karkuun kun se pieni käärö kotiutuu..

      • Eila

        ...päätät itse, haluatko lapsia juuri tässä vaiheessa, mutta omasta kokemuksesta voin sanoa, että armaasi asenne ennustaa todella hyvää isää. :)


      • Eila
        Eila kirjoitti:

        ...päätät itse, haluatko lapsia juuri tässä vaiheessa, mutta omasta kokemuksesta voin sanoa, että armaasi asenne ennustaa todella hyvää isää. :)

        Ei armaasi tietenkään ole omien lasteni isä, mutta minun mieheni tykkäsi kovasti sukulaisten lapsista ja lapset hänestä - ja hänestä tuli todella erinomainen isä minun lapsilleni. :)


    • arvata isä?

      Tiedusteletkohan että koska sinä haluat lapsia? Ja mistä löytäsi "miehen" joka haluaa lapsia? No arvaillakkin voi myös miehen halua saada lapsia.

      Kerrompa sulle että mies ei halua lapsia ehkä ollenkaan, vaan perheen. Hän haluaa kumppanin ja puolison ja perheen johon kuuluvat lapset joita vaimon eli kumppanin kanssa yhdessä halutaan. Mies haluaa luoda olosuhteet perheelle jossa nainen voi saavuttaa omalle paikalle tilan missä lapsetkin ilahduttaa sekä vastuuttaa perheen jäseniä yhteisvastuuseen jossa mies tekee isän ja miehen roolin vaimon ja lasten parhaaksi.

      Miehelle se myös ei ole"ikä kysymys" ollenkaan vaan perheenperustamiseen liittyvä tunne tila missä naisenkin käyttäytyminen ja kyky olla luottamuksen arvoinen sanelee lapsen vastuun edellytykset.

      Lisäksi nykyajattelussa naiset pitävät yllä ajatusta että "milloin halutaan lapsi" ikäänkuin ostaa marketin hyllystä ja kun on ns: omaa rahaa jokaisella sen voi otta silloin kuin haluaa. Tätä tukee myös se että isät yhteiskunnassakin ovat vain naiselle maksajia ilman oikeutta lapsiin useasti. Sekä "tuotettuina" ainakin syntipukkeja lähes jokaiseen lapsien "ongelmiin" jotka ova huoltajuus ym sektoreiden kädenvääntöinä. Seurauksena tästä missä pyritään keskustelemaan että milloin yksilö ottaa lapsen itselleen kun tahtoo kantaa yhteiskunta vastuun lapsen muodossa. (sisäinen kello vastaan markkinakello)

      • 35.v äiti

        Kiitos kysymästä. Omasta puolestani voin sanoa, että minulla on kaksi lasta (1.v ja 4.v) enkä enempää enään halua. Vauvakuumeilun sain 28-vuotiaana eli 5-vuoden seurustelun jälkeen. kuumeilua edisti varmasti se että ystävilläni oli ihania lapsia ja olin ollut jo pari vuotta työelämässä yliopistosta valmistumisen jälkeen.
        Tässä on siis minun tarinani.

        Kyselin täällä tästä aiheesta, koska seurasin Stokkan kahvilassa vähän yli 20-vuotiaiden vauvakuume aiheista keskustelua ja mietin, että mitähän mieltä nuoret miehet ovat samasta aiheesta. Ei ole ihme että ko. ikäiset miehet haluavat jonkinlaisen suhteen (vaikka seksi), vanhemman naisen kanssa, jolla ne lapset on jo olemassa.


      • "takapuoli"
        35.v äiti kirjoitti:

        Kiitos kysymästä. Omasta puolestani voin sanoa, että minulla on kaksi lasta (1.v ja 4.v) enkä enempää enään halua. Vauvakuumeilun sain 28-vuotiaana eli 5-vuoden seurustelun jälkeen. kuumeilua edisti varmasti se että ystävilläni oli ihania lapsia ja olin ollut jo pari vuotta työelämässä yliopistosta valmistumisen jälkeen.
        Tässä on siis minun tarinani.

        Kyselin täällä tästä aiheesta, koska seurasin Stokkan kahvilassa vähän yli 20-vuotiaiden vauvakuume aiheista keskustelua ja mietin, että mitähän mieltä nuoret miehet ovat samasta aiheesta. Ei ole ihme että ko. ikäiset miehet haluavat jonkinlaisen suhteen (vaikka seksi), vanhemman naisen kanssa, jolla ne lapset on jo olemassa.

        Tarinanasa kullakin? hmm, kuitenkin jäin kaipaamaan "isää" tarinastasi? että eikös se ole käynyt selväksi sinulle milloin isä haluaa lapsia?
        Vai tekeekö nainen lapset silloin kun "kuume" alkaa, halusipa mies niitä tai ei?
        Nuoret miehet luultavasti ovat edelleen sitä mieltä että ensikisi perhe ja vaimo/pari,kumppani että voi edes keskustella lapsen "hankkimisesta". Ei nuoret tai vanhatkaan miehet voi puhua tai keskutele että milloin se lapsi otetaan "hyllystä"käyttöön.

        Suhteen naiseen haluaa miehet yleensä joten sitä kai ei tarvitse kysyä ja naiset ilmeisesti myös ? yleensä mieheen.
        No siihen en osaa ottaa kantaa "jahtaako nuoret miehet tietoisesti naisia joka on jo usean lapsen äiti mutta lapsilla oleva isä ei saakkaan omia lapsiaan huoltaa ja hoivata eikä myös lapset saa useasti edes nähdä isäänsä. Luulen että korvikkeeksi ei pitäisi olla tunkua?


    • Pariton.Isä

      Voin puhua vain omasta puolestani, sillä mies ei ole mikään yhtenäinen organismi, jonka kaikki ilmentymät ovat samanlaisia.

      Se oli jossain kolmen kympin hujakoilla kun oikeasti aloin haluamaan sinappikonetta. Nyt mulla on sellainen:)

      • isukki''

        vauva saatiin kun olin 28v.suunniteltu ja rakas lapsi meille.vauva on nyt 8kk.Yhdessä ollaan oltu vähän yli kaks vuotta,mielestäni sopiva aika lapsia tekemään.Häitä vietetään vuoden päästä:)


      • Pariton.Isä
        isukki'' kirjoitti:

        vauva saatiin kun olin 28v.suunniteltu ja rakas lapsi meille.vauva on nyt 8kk.Yhdessä ollaan oltu vähän yli kaks vuotta,mielestäni sopiva aika lapsia tekemään.Häitä vietetään vuoden päästä:)

        Meillä oli yhteistä elämää takana 3½ vuotta kun saimme lapsen (suunniteltu ja haluttu), puoli vuotta sen jälkeen lapsen äidillä oli jo uusi puoliso. Ei siis tullut meille häitä.

        Lapsi on nyt 1v2½kk ja oi ilon päivää kun sain lopultakin hoidettua asiat niin, että ensi viikosta alkaen päästään vuoroviikkohuoltajuuteen.


    • iskää

      Ei missään iässä. Naiselle se tulee.

    • Siis tämämhän on todella yksilöllinen juttu, Mun mieheni vauvakuume kohosi korkealle hänen ollessa 23-v. Nyt hän on 26 ja minullakin on kova vauvakuume.

    • ehkä pian isä

      29- vuotiaana alkoi ajattelu, nyt 31- vuotiaana olemme valmiit ja juuri aloittamassa yrityksen.
      Vaimoni on vuoden minua vanhempi, olemme olleet yhdessä 6 vuotta.

      • selvisin

        Mä olin 36 vuotta kun teki mieli isäksi. Ei tehnyt mieli aikaisemmin, rilluvuosia riittävästi takama silloin.


    • Kutvonen

      Alta parikymppisenä oli jo jonkinmoinen vauvakuume. 28-vuotiaana isäksi. Juuri sopivasti sanoisin.

    • iskä 80

      24v

    • Nimimerkki

      Ex alkoi kärttämään perheenlisäystä jo heti n. 20-vuotiaana.. Itse olin vielä silloin (onneksi!) täysin eri linjoilla. Nykyinen mies silloin tällöin vihjailee, on 26v. Mutta miksi niitä muksuja pitäisi vielä saada niin monta???!! Siis kolme on miehen haaveissa...

    • isi

      Joo eli nyt ollaa 25v ja vauva on tulossa kyllä se oli ihan imaa tahtoa eikä emännän!

    • Anonyymi

      50v on vasta mieleltään kypsä isäksi ... faktaa tulee tässä...mm hoivahalu ja pätäkkää on ja sitä riittää 20v vaimolle sekä iltatähdelle ... itsestäni ei niin väliä ooenää...ei nastaa baarissa istuminen saatikka poikien saunaillat on Jo koettu tässä elämässä

      • Anonyymi

        Hyvä jätkä..on yli 50v lapsia haluaa ja myös antaa kaikkensa sen eteen ja myös puolisonsa saa elää ansaitsee rikasta elämää eikä mitään vitun pihistelyä jostain vaikkajauhelista.. ostetaan parhaat ruoat ja aineet jaannetaa lapselle hemmetin hyvä alku javiisaat elämänsä opit..toisin kuin parikymppisenä ajatellaan lähinnä itsensä hyvinvointia


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      111
      7154
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      33
      4209
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      38
      3688
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      398
      1950
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1457
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      35
      1448
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      62
      1367
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      12
      1088
    9. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      175
      1075
    10. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      1010
    Aihe