olen äskettäin muuttanut jyväskylän seudelle ja nyt tahtoisin tietää mitä kautta täältä voi lähteä hakemaan apua paniikkihäiriön hoitoon?
lääkkeitä syön jo mutta haluisin puhua jollekkin. täytyykö ottaa yhteys mielenterveystoimistoon vai minne?
kiitos jos joku viitsii vastata
lääkkeitä syön jo mutta haluisin puhua jollekkin. täytyykö ottaa yhteys mielenterveystoimistoon vai minne?
kiitos jos joku viitsii vastata
Vastaukset 2
Vanhimmat
Eli ota yhteyttä mielenterveystoimistoon. Sieltä vaan on kamalan vaikea saada terapia-aikoja, mutta kannattaa yrittää. Yksityiseltä saa sitten terapia-apua, mutta toki se maksaa mansikoita... Ja niilläkin on kuulemma pitkät jonot!
Tsemppiä sulle!
Mielenterveystoimistoon tarvitset (yleis)lääkärin lähetteen. Kaupungin mielenterveyspalvelut; kts oheinen linkki, jossa tietoa. Mtt:n on yleensä muutaman kuukauden jonot, kriisivastaanotto on akuuttia hätää varten, samoin kriisikeskus Mobile kaupungin keskustassa avoinna ympäri vuorokauden. Aloita vaikka varaamalla oman alueesi terveysasemalle aika omalääkärille. Noilta sivuilta saat muutenkin tietoa Jyväskylästä ja eri palveluista menemällä linkissä ylöspäin ( http://www.jyvaskyla.fi )
mielentervespalvelut;
http://www.jyvaskyla.fi/sotepa/terveys/mielenterveyspalvelut.shtml