Voiko koiralle

mäykkis

antaa juustoa?Meillä 4kk vanha koira ja mietin saako koiralle antaa juustoa.Se olisi koiran suurta herkkua, mutta en ole uskaltanut paljoa antaa kun en tiedä sopiiko se koiran ruokavalioon.

4

2453

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • roosa

      Juustot ovat suolaisia joten vain vähäisessä määrin. esim. satunnaisina koulutusnamusina saattaisivat olla tehokkaita, jos pitää niistä

    • paljon?

      Itse ainakin raastan tai silppuan aina juustokannikat koirien ruokakuppeihin maustamaan kokolihan (kana, sika, hirvi) ja muiden hyvien proteiinipitoisten lisukkeiden (kananmuna) ohella laadukkaita kuivanöpyjä.

      Tietysti myös vihanneksia ja kasviksia, etenkin porkkanaa. (Ensin keität, ja sitten paistat. Ruokaöljyssä kiitos.) Sekä hapanmaitotuotteita: piimää ja viiliä.

      Ei tietenkään kaikkia kerralla, vaan aina jotakin.

      Niin ja sitä ruokaöljyä on hyvä lisätä kylmänäkin, silloin sen teho on parhaimmillaan. (Turkki kiiltää ja kolesterolit ovat kohdallaan!)

      Ai niin, kysymyshän koski siis juustoa: Juusto on tosi hyvä ravinnon lisä ja proteiinien / valkuaisen lähde: siitä saa myös kalsiumia ja muita hivenaineita.

      Juuston sisältämää suolaa on turha pelätä: kunhan vain et muuten syötä sitä päntiönään. -Suolaa siis... Sitä määrää, mikä juustossa on, koiran elimistö tuskin noteeraa miksikään.

      Muoriskan koirat ainakin ovat kovasti pitäneet kunnolla maustetuista kastikkeista, ja terveinä sekä vanhoiksi ovat eläneet...

    • .......

      kai riippuu koirasta, meille kasvattaja neuvoi että vain todella vähän ja harvoin maitotuotteita ettewi aiheuta pennulle luutumia vääriin asentoihin

    • kirppuwws

      kyllä voi namupaloina :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi teki aloitteen?

      😃 häh
      Ikävä
      109
      4246
    2. Onko kaivattusi ulkoisesti

      paremman vai huonomman näköinen kuin exäsi? 🪤
      Ikävä
      78
      3476
    3. Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?

      Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?
      Ikävä
      80
      3302
    4. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      24
      3209
    5. Just alkoi ottamaan päähän

      Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk
      Ikävä
      22
      3162
    6. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      72
      2906
    7. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      45
      2780
    8. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      62
      2743
    9. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      85
      2549
    10. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      33
      2384
    Aihe