Voiko koiralle

mäykkis

antaa juustoa?Meillä 4kk vanha koira ja mietin saako koiralle antaa juustoa.Se olisi koiran suurta herkkua, mutta en ole uskaltanut paljoa antaa kun en tiedä sopiiko se koiran ruokavalioon.

4

2488

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • roosa

      Juustot ovat suolaisia joten vain vähäisessä määrin. esim. satunnaisina koulutusnamusina saattaisivat olla tehokkaita, jos pitää niistä

    • paljon?

      Itse ainakin raastan tai silppuan aina juustokannikat koirien ruokakuppeihin maustamaan kokolihan (kana, sika, hirvi) ja muiden hyvien proteiinipitoisten lisukkeiden (kananmuna) ohella laadukkaita kuivanöpyjä.

      Tietysti myös vihanneksia ja kasviksia, etenkin porkkanaa. (Ensin keität, ja sitten paistat. Ruokaöljyssä kiitos.) Sekä hapanmaitotuotteita: piimää ja viiliä.

      Ei tietenkään kaikkia kerralla, vaan aina jotakin.

      Niin ja sitä ruokaöljyä on hyvä lisätä kylmänäkin, silloin sen teho on parhaimmillaan. (Turkki kiiltää ja kolesterolit ovat kohdallaan!)

      Ai niin, kysymyshän koski siis juustoa: Juusto on tosi hyvä ravinnon lisä ja proteiinien / valkuaisen lähde: siitä saa myös kalsiumia ja muita hivenaineita.

      Juuston sisältämää suolaa on turha pelätä: kunhan vain et muuten syötä sitä päntiönään. -Suolaa siis... Sitä määrää, mikä juustossa on, koiran elimistö tuskin noteeraa miksikään.

      Muoriskan koirat ainakin ovat kovasti pitäneet kunnolla maustetuista kastikkeista, ja terveinä sekä vanhoiksi ovat eläneet...

    • .......

      kai riippuu koirasta, meille kasvattaja neuvoi että vain todella vähän ja harvoin maitotuotteita ettewi aiheuta pennulle luutumia vääriin asentoihin

    • kirppuwws

      kyllä voi namupaloina :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      199
      5169
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3676
    3. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      11
      3440
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      62
      3132
    5. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      37
      3110
    6. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      41
      2326
    7. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      104
      2295
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      30
      2152
    9. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      76
      2120
    10. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      92
      2059
    Aihe