mitä sanotte äidit

akasta,joka miehestä erottuaan ei pysty hoitamaan
lapsiaan:lapset jatkuvasti yksin kotona (5-6 vuo-
tiaat),lapset juoksevat sukat jalassa ulkona,tava-
rat pitkin poikin rivitaloaluetta ym,ym.
Tämä sama akka ilmoitti miehestä erottuaan kovaää-
nisesti pihalla "ettei oikein ole koti-ihminen".
Miksi hän yleensä on tehnyt lapsia?Eikö olisi pa-
rempi ,että hän olisi steriloinut itsensä sillä
hetkellä kun tiesi,että ei ole koti-ihminen.
Muutenkin on outoa ,että lapsen hankinta on hel-
pompaa kuin esim.ajokortin saaminen.
Vituttaa seurata sivusta!.
5454
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

...kummallista lastenhoitoa jos kerran lapset juoksee sukkasillaan pihalla... Olen itse sitä mieltä ettei kovin "lapsilleen omistautunut" äiti vaikuta olevan. Itse en myöskään ole mikään "koti-ihminen" niinkuin hänkin ilmoitti itsestänsä, mutta hoidan silti lapseni hyvin ja olen onnellinen heidän seurassa. Sillä etten ole koti-ihminen tarkoitan sitä että en pidä kotona istumisesta, pyykkäämisestä ja passaamisesta vaan matkustelemme paljon lasten kanssa ja teemme ns retkiä yms. Minkä ikäinen ihminen tämä "huoleton äiti" on?

Äänestä

Tällaisesta äidin käytöksestä ei pidä tulla kyselemään mielipiteitä täältä, vaan ilmoittaa lastensuojeluun, että kävisivät tarkistamassa tilanteen ja tekisivät asialle jotain.

Ei hurskastelu auta lapsia, tarvitaan lähimmäisenrakkautta ja toimintaa.

Äänestä
  • hyi.noit ihmisii löytyy kyllä aina. Sama ku äiti on lasten kanssa kaupassa ostamas halpaa ruokaa et lapset saa jotai suuhunsa mut samalla kärry täyttyy kaljasta upeasti.Kun lapsi kysyy äiti saanks mä lakun (joka maksaa ehkä alle 50p) äiti totee ettei nyt oo rahaa. Niin et äitei on tälläsiiki.

    Mun mielest toi on enemmän ku törkeetä. Se jos mun kundi lähtis nyt läkimää mun luota ni ei ois mikää syy kohdella lastani huonosti. Aina ei rahaa voi olla, eikä aina äiti tahdo millää jaksaa ku joutuu paljo tekee mut se on luonnolllista. Jos se menee välittämättömyydeks ni sit ois jo aika itse mennä juttelee jostain ja lasten päästä parempaa perheeseen.

    Äänestä

...en tuollaisesta vielä huolestuisi. Kesällä voi minun mielestäni vallan mainiosti juoksennella pihalla sukat jalassa, parempi tietysti olisi ottaa ne sukat pois, niin ei tulisi turhaa pyykkiä.
Mitäs sitten oli? Niin, tavarat ympäri pihaa... No onko se nyt sitten jotenkin ihmeellistä, meidän taloyhtiössämme ainakin piha on täynnä lasten leluja, pyöriä, potkulautoja ja skeittaajien telineitä, eikä se minusta ole merkki siitä, että pihan lapsilla olisi jokin hätä ja pitäisi ottaa yhteyttä viranomaisiin! Yleensäkin kodin siisteys ei todellakaan kerro mitään siitä, minkälainen ihminen on isänä, tai äitinä. Jos lapsella on turvallinen olo ja hänen perustarpeensa tyydytetään, niin mitä ihmeen väliä sillä on, jos lelut ovat hajallaan, tai talossa siivotaan harvemmin, kuin naapurissa.

Mitäköhän tuolla "lapset jatkuvasti yksin kotona"-jutulla tarkoitetaan? On suoraan sanoen aika vaikea uskoa, että 5-6 vuotiaat lapset pärjäisivät jatkuvasti yksin kotona. Kyllä sen pitäisi näkyä jo kauas, jos lapsista ei huolehdita. Esim. luulisi, että eskari-ikäisen lapsen puutteellinen hoito huomattaisiin päiväkodissa, tai neuvolassa, jossa yleensä huomataan tämänkaltaiset asiat.
Missä äiti sitten on, jos ei kotona? Ylipäätään tällaisten kirjoitusten perusteella on mielestäni hätiköityä kehoittaa ottamaan yhteyttä viranomaisiin, kun ei oikeasti kuitenkaan tiedä mikä tilanne on. Jos lapset tosiaankin jätetään yksin kotiin, niin sitten lasten isän pitäisi puuttua asiaan, eli hänen tulisi ottaa yhteyttä lastenvalvojiin ja selittää tilanne. Mikä estää isää hakemasta huoltajuutta itselleen, jos äiti ei oikeasti kykene huolehtimaan lapsista?

Äänestä

en olisi hirveän huolissani, ellei lapset sitten ole keskenään kotona usein ja pitkiä aikoja (tai öisin!).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


father kirjoitti:

akasta,joka miehestä erottuaan ei pysty hoitamaan
lapsiaan:lapset jatkuvasti yksin kotona (5-6 vuo-
tiaat),lapset juoksevat sukat jalassa ulkona,tava-
rat pitkin poikin rivitaloaluetta ym,ym.
Tämä sama akka ilmoitti miehestä erottuaan kovaää-
nisesti pihalla "ettei oikein ole koti-ihminen".
Miksi hän yleensä on tehnyt lapsia?Eikö olisi pa-
rempi ,että hän olisi steriloinut itsensä sillä
hetkellä kun tiesi,että ei ole koti-ihminen.
Muutenkin on outoa ,että lapsen hankinta on hel-
pompaa kuin esim.ajokortin saaminen.
Vituttaa seurata sivusta!.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu