Kultasiipi

Aikeena olisi rakentaa Jämerän kultasiipimallista hieman muutettu malli (n 160m2).Tuohan taitaa olla yksi suosituimmista jämerän malleista. Mitäs olette maksaneet taloistanne. Lisäksi tietysti tekisin erillisen tallin,varaston ja autokatoksen. hintoja!
82027
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

on massiivinen.

Äänestä
  • Itsehän mäkin ajattelin tehdä melkein kaikki...

    Äänestä

  • Osku kirjoitti:

    Itsehän mäkin ajattelin tehdä melkein kaikki...

    Sitten vaan suunnittelemaan seuraavaa jonka rakentaa tämän edellisen voitoilla, kun on tietysti velat maksettu pois. Niinhän tämä toimii täällä palstaalla.

    Äänestä

alakerrassa 138 m2 ja 58m2 yläkertavaraus (käyttöullakko aluksi) sekä autotalli jossa autokatos ja varasto yht. 29000 euroa. Talon ja tallin kokonaiskustannukset vielä epäselvät, koska rakennus vielä kesken.

Äänestä
  • Mitäs teillä kuului toimitukseen? Ikkunat, katto, raudat yms...? Tuntuisi aika halvalta hinnalta.

    Äänestä

  • Kerrot tuon 10:llä niin saat loppukustannuksen. Usko pois vaan. Kannattaa varautua ylitykseen myös

    Äänestä

  • Osku kirjoitti:

    Mitäs teillä kuului toimitukseen? Ikkunat, katto, raudat yms...? Tuntuisi aika halvalta hinnalta.

    harkot sisältäen ikkunoiden- ja ovienylityspalkit, väliseinäharkot, välipohjanelementit, siporex lauteet, schiedelin piippu (takkaa varten). Toimitus sisälsi myös kaikki laastit ja laastikelkat sekä erikoistyökalut, joita tarvitaan siporexista rakennettaessa. Hinnan "halpuutta" selittänee osaltaan se, että yläpohja taloon (sekä talliin) tulee kattotuolein, joissa on se yläkertavaraus (jätämme yläkerran rakentamisen myöhempään ajankohtaan)ja ne tietysti maksoivat erikseen eri toimittajalta tilattuna yht n.6000 euroa.

    Itse muurasimme talon 3 hengen porukalla, joten siitä syntyi suuri säästö. En uskalla edes arvioida mitä ulkopuolisen pystyttämänä olis maksanut. Hyvin onnistui, vaikka itse kehunkin

    Äänestä

  • loppukustannus kirjoitti:

    Kerrot tuon 10:llä niin saat loppukustannuksen. Usko pois vaan. Kannattaa varautua ylitykseen myös

    Jos tekee kaikki itse niin kertoo tuon summan 6:lla???

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Osku kirjoitti:

Aikeena olisi rakentaa Jämerän kultasiipimallista hieman muutettu malli (n 160m2).Tuohan taitaa olla yksi suosituimmista jämerän malleista. Mitäs olette maksaneet taloistanne. Lisäksi tietysti tekisin erillisen tallin,varaston ja autokatoksen. hintoja!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu