Varsinkin 80-luvulla Suomessa toimi useitakin yleisradiopiraatteja. Tunnetuin piraattikaupunki oli varmaankin Jyväskylä, jossa toimi mm. Right-Wing-Radio, Caroline ja KISS FM.
Onko enää missäänpäin Suomea edes satunnaista piraattitoimintaa?
Onko enää missäänpäin Suomea edes satunnaista piraattitoimintaa?
Vastaukset 16
Vanhimmat
On Maskussa aina lauantaisin illalla. Dublin kertoo teille enemmän... Vai haluuko hän olla trevor black ;)
Vieläkö on villihevosia?
Suomessa joskus ollut piraattiradio nimeltä Kiss FM?
Toimi Jyväskylässä muistaakseni taajuudella 95.5 joskus 80-luvuulla.
tietoja löytyy http://koti.mbnet.fi/tapanih/rwr/
International SW Euroopassa 6200-6400 lyhytaallot
tarjoaa viikonloppuisin ja juhlapyhäpäivisin
piraatteja mm. Hollanista.Älä unohda MW 1600-1700
keskiaallot.Liikennevastaanotin ja kuparilankaa
auttaa kuuntelun onnistumisessa.
Tulevaisuudessa ei ole enää piraattiradioita sillä digiradio hävittää piraattiasemat.
Aika huonosti noita digi-piraatteja on kun ei ole virallisiakaan.
Onks muita perusteluja kuin digilähettimen tekeminen on vaikeampaa?
Mä en enää tajua yhtään mitään tästä keskustelusta.
Oikeastaan voisi kysyä miksi joku uusi teknologia poistaisi pirattiasemat? Syytä pirattien kuolemiseen kannattaa varmaanki hakea siitä että tänä päivänä on niin helppo saada tilapäisille asemille lupa, olipa kyseessä perinteinen FM tai digiradio. Tästä seuraa ettei piraattiasemille ole ykinkertaisesti tarvista.
Digiradio sanana on muuttunut alunperin dab-radiosta digitv:n ohjelman äänikaistana välitettäväksi palveluksi. Jotkut puhuvat jopa nettistreamista digiradiona. Varmasti tulevaisuuden handheld päätelaitteet sisältävät digiradion. Virveverkkokin on digiradio.
(i love radio) Se on se on-air-fiilis kun pitää yllä piraattiradiota. Snadi huume, ihan vähän laiton. Olenko väärässä?
Lukisin digiradioksi DAB:in, DVB:n yms. broadcast tyyppisesti ilmateitse lähetettävät digitaalisessa muodossa olevat ohjelmat.
Nettistriimit on pääsääntöisesti singlecastia, eli menee katekoriaan jotain muuta :-)
Virve taas menee kategoriaan radiopuhelin liikenne, tuskimpa kukaan pitää GSM puhelua digiradiona?
Kaverit on antaneet ymmärtää että se on-air-fiilis tulee niistä kuuntelijoista :-) joille sitä ohjelmaa tehdään...
Eikö niille kavereille voi laittaa ryhmätekstarin?
Varmaan nykyään vastaavaa toimintaa helpompi pyörittää netissä...? Eikä tarvii niin ihmeellisiä laitteitakaan.
Nettiradiossa anarkiaa ainoastaan tilittämättömät Teostot :) ja GreenDay.