moderni talo

Voisiko joku antaa vinkkejä keneltä muilta ku kannustalo löytyy moderneja talopohjia?
kiitos jo etukäteen... (:

23

3476

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • etsivä löytää

      www.safa.fi

      • Jorppe

        Ylihintaista turhaa palvelua. Kannattaa kiertää kaukaa. Talopaketit on myös arkkitehtien suunnittelemia ja aivan yhtähyviä. Se hiertää näitä SAFA intoilijoita.


      • oikea....
        Jorppe kirjoitti:

        Ylihintaista turhaa palvelua. Kannattaa kiertää kaukaa. Talopaketit on myös arkkitehtien suunnittelemia ja aivan yhtähyviä. Se hiertää näitä SAFA intoilijoita.

        Arkkitehti suunnittele pakettitaloja. Heräähän jo...Pakettitalotehtailla pitää olla arkkitehti jonka nimissä muut toimii, muuten ei tipu rakennuslupaa...


      • Kyllä niitä löytyy myös
        oikea.... kirjoitti:

        Arkkitehti suunnittele pakettitaloja. Heräähän jo...Pakettitalotehtailla pitää olla arkkitehti jonka nimissä muut toimii, muuten ei tipu rakennuslupaa...

        arkkitehtien suunnittelemia, yksilöllisiä jne. Riippunee firmasta ja sen toimintatavasta. Kirjoituksestasi päätellen sinulle "pakettitalo" on sama kuin tilaelementti-tyyppi-valmistalo.


      • Palveluista
        Jorppe kirjoitti:

        Ylihintaista turhaa palvelua. Kannattaa kiertää kaukaa. Talopaketit on myös arkkitehtien suunnittelemia ja aivan yhtähyviä. Se hiertää näitä SAFA intoilijoita.

        Joo ihan turhia noi kaikki akateemisen koulutuksen hankkineet tärkeilijät. Velottaa kaikesta ihan liikaa. Mäkin leikkasin luomen poskestani veks itse, kun lääkäri olisi ollut niin saatanan kallis!

        Ja arkkitehdit on vielä lääkäreitäkin turhempia, kun jokainenhan nyt osaa talon piirtää!


      • myönnetään
        Kyllä niitä löytyy myös kirjoitti:

        arkkitehtien suunnittelemia, yksilöllisiä jne. Riippunee firmasta ja sen toimintatavasta. Kirjoituksestasi päätellen sinulle "pakettitalo" on sama kuin tilaelementti-tyyppi-valmistalo.

        että myös paketeista löytyy ns arkkitehtitaloja. Useimmiten ovat jostakin kivimateriaalista tehtyjä joidenka ei ole tarkoituskaan olla halvimpia mahdollisia.

        Kuitenkin vain muutama prosentti pientaloista on arkkitehtien suunnittelemia.

        Vaan nimeäppäs itse jokin pakettitalotoimittaja, joka tulee OIKEASTI ensiksi katsomaan tyhjää tonttia ja lähtee sitten tyhjältä pöydältä luonnostelemaan taloa siihen tontille asikkaan ajatuksia kuunnellen? Kovin vähän niitä taitaa löytyä...


    • Presto

      http://www.savsjo.fi/
      Saunojen tms. puutteesta ei pidä välittää, suunnittelevat kuulemma kaikki talot asiakkaiden toiveiden mukaan.

    • Rakennusmies

      Kokeilepa www.puutalokymppi.com ja sieltä valokuvasatoa 2005. Tekevät paljon taloja omien piirrustusten pohjalta. Räätälifirma.

      • xstu

        Eikai räätäliltä taloja saa? Eikö paremminkin vaatteita?


      • Mikä seuraava nikki ?

        Lopeta jo, paistaa läpi tuo myyjän hätä. Meneekö huonosti ?


      • hohohoooo
        Mikä seuraava nikki ? kirjoitti:

        Lopeta jo, paistaa läpi tuo myyjän hätä. Meneekö huonosti ?

        Älvärimyyjä alkoi morkkaamaan puutalomyjää, kaikkea sitä näkee


      • olla tyypillä joka
        hohohoooo kirjoitti:

        Älvärimyyjä alkoi morkkaamaan puutalomyjää, kaikkea sitä näkee

        näkee kaikessa Älvärin, tai niihin liitoksissa olevia ihmisiä. Mutta rauhoittaakseni mielenrauhaasi, en ole missään tekemisissä Älvärin kanssa. En ole kuin kerran elämässäni käynyt kyseisessä talossa. Enkä usko tuon käynnin altistaneen minua minua mitenkään. Varsinkaan kun Älväri ei kai ollut edes aikaisemmin tässä keskustelun aiheena. Vai oliko ? Mutta liian läpinäkyvää on tuo kauppaaminen, jotta se olisi uskottavaa.


      • käsitteelle Moderni

        Kaksi kuvaa näkyi olevan vähän Modernimmasta, 1-kerros ratkaisusta ulkonäöllisesti, mutta pohja taitaa löytyä ihan siitä niilokaisamaija-sarjasta. Mutta hyvä heitto, ja saahan sillä muutaman kävijän sivuille.


    • naapuri

      ainakin on joku moderni malli ja sellainen on meidän naapureilla valmistumassa.

    • Eikös tosiaan ole muita kui:safa,kannustalo,kastelli,savsjo ja puutalokymppi????Onkos kukaan kuullut mitään kun vaajatalolle ois tulossa 2006 Ratian suunittelemia pohjia?

      • juba

        Eikös se olekaan Oiva Toikka, joka suunnittelee pyöreät huoneet ja linnunkuvia seinille?


      • hallitsee talon suunnittelun

        paremmin kuin muut aikaisemmat puuhansa, eipä ole oikein tuolla osaamisellaan päässyt loistaamaan missään lajissa.


      • arkkitehti
        hallitsee talon suunnittelun kirjoitti:

        paremmin kuin muut aikaisemmat puuhansa, eipä ole oikein tuolla osaamisellaan päässyt loistaamaan missään lajissa.

        Eli ei tiedä itse asuntojen suunnittelusta tuon taivaallista. Taitaa tulla samanlainen succeed kuin Lindforsin kuutiosta (Lappeenrannan asuntomessut)


      • gleko

        Ota arkkitehti suunnittelemaan talo ja sitten pyydät tarjoukset talotehtailta. Meille Kodikas-talo toimitti suurelementtipaketin näin, mitään ark-suunnitelmissa ei tarvinnut muuttaa heidän tuotantoaan varten.

        Mutta siten ettei näytä elementtitalolta ulospäin. :-)


      • etsiä ?

        Mahtaa olla varsinainen myyntivaltti, Ratian suunnittelema pientalo.


    • Jormataloa

      Jormatalo on kaikkien talojen äiti! Sitäkun turaat töitten jälkeen niin on varmasti jorma otassa. Onhan se hienoa pystyttää omaa jormataloa. Muija käy lasten kanssa siivoileen ja tuomassa kahvia iltasella. Sillonki menee aika kattoa ettei lapset telo ittiään.Muuten sillä omalla jormalla ei ole käyttöä kun olet niin väsynyt ja ressaantunut, ettei jorma tule töihin vaikka maksettaisiin.

      Sitten sovit sen muurarijorman kanssa pimeesti, että olis pieni homma ja kuikas kävikään ei jormaa näy, löysi paremman työmaan kuin minun oman jormataloni.

      En minä mitään rakentaa osaa, mutta olen päättänyt rakentaa oman jormatalon. Voin ainakin sanoa, että olen elämässäni jotain tehnyt.

      TV: Merkonomi (AMK) kynäniska

      • jaajaa

        Vai että merkonoomi ja aaämkoosta. onko jo noin alas vajottu aaämloossakin. Ennen merkonoomit olivat samalla tasolla kuin ammattikoulun käyneet.

        Jos olet nainen niin jätä kuule talojutut miehille ja niille jotka jotain tietävät ja mene vaikka lakkaamaan kynsiäsi. Jos olet mies ja merkonoomi niin mene vaikka lakkaamaan kysnisäsi.

        ins(amk)


    • vie omat piirrokset

      Eikös Jetta- talolta saa modernejakin taloja?
      Kun meidänkin talo on siellä "teetetty" ihan oma malli, modernin ja perinteisen välimuoto.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      205
      3181
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1610
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      95
      1472
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      92
      1379
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1334
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      156
      1246
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1178
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      1009
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      922
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      44
      803
    Aihe