Näin kyseli maanantain Hesarissa esikoiskirjailija Korpipää. Hän väitti, että maassamme "on koko ajan päällä jonkinlainen puritaaninen ja protestanttinen pakko tehdä." Työelämä on täynnä ahdistusta, ja jotta suomalainen voisi olla onnellinen on hänen paettava systeemistä.
Onko näin? Miksi? Onko mahdollisuutemme vaikuttaa työelämämme laatuun käyneet näin vähäisiksi? Mitä voisi tehdä?
Onko näin? Miksi? Onko mahdollisuutemme vaikuttaa työelämämme laatuun käyneet näin vähäisiksi? Mitä voisi tehdä?
Vastaukset 10
Vanhimmat
suomalainen. Toipumassa ja työelämä toivottavasti kaukana edessä, jos silloinkaan. Onnellisuus tulee rauhasta, mielenrauhasta, terveyden kohentumisesta. Pärjäämisestä niillä eväillä, mitä on. Ja rakkaista ympärillä, luonnosta. Tämä on vain elämää. Oravanpyörä on out.
ei mitata rahassa..Monesti ihminen "löytää" onnen, kun on joutunut pakon edessä(sairaus)ns.luovuttamaan, ja hyvä näin. Työelämä ja yhteiskunta vaativat yhä enemmän..kun on liian vähän työntekijöitä, kärsii laatu, se on totta. Sekä oma terveys..
ja näin onnellisuutta...sain hankituksi mukavalle yritteliäällä ahkeralle ihmiselle työpaikan..noo alkuu äitiysloman sijaisuus mutta kuiteskin...sain itsekin siitä onnellisuutta....:)
Rahaholismi on tappava sairaus ja suurin osa Suomalaisista potee tätä sairautta.
Oireina ovat kumulatiivinen ahneus, kateus ja vallanhimo.
Voidakseen olla onnellinen ihmisen on päästävä vapaaksi kaikenlaisista "holismeista".
Onnellisuus löytyy mielestä, ei ulkoisista tekijöistä.
Koskas muuten olett tavanneet Suomalaisen joka sanoo ettei halua lissä koska on jo aivan tarpeeksi ?
Kyllähän sellasia on, jotka ovat onnellisia saadessaan tehdä työtä ja nauttivat siitä. Niitä on vain nykyään harvemmassa kuin ennen. ja sitten on niitä, jotka eivät ole ollenkaan tyytyväisiä kun ovat joutuneet kuntoutustuelle tai eläkkeelle.
ulkomailta!
Satoi tai paistoi,töissä tai muualla.
Onnellisuus on ihmisessä itsessään ei asioissa tai muussa typerässä.
Enimmikseen elämä on täynnä riittämättömyyden tunnetta ja keskeneräisyyttä, mutta onneksi onnellisuus yllättää jotenkin sentään melkein joka päivä, lasten kanssa, miehen kainalossa, jopa töissä, kun asiat rullaa jotenkin eteenpäin.
Harmaana, kylmänä ja pimeänä vuodenaikana tosin tuntuu, että onnellisuus on poikkeus ja alakulo vakio. Vuodenajat vaihtelee, samoin mielialat.
...onnellinen ihminen Suomesta. Jess.
vaikkapa työpaikalta, kun kello on viittä vaille..
saunasta, hyvistä löylyistä..
ruokapöydästä, kun edessä on namia mieliruokaa..
olohuoneesta, kun teeveestä tulee mieluisaa seurattavaa..
sängystä, kun tietää saavansa hyvää..
janiinedelleen..