parson vai kääpiösnautseri?

on mukavampi ja "helpompi" koira. Entä kumpi rotu tulee paremmin toimeen pienten lasten kanssa?
71496
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

mä en tosta oikeen tiedä...

mut mä ottaisin parsonin... mut johtuu ehkä siitä että muutenkin tykkään enemmän russeleista kuin snakuista. Mulla semonen kuva et russelin kanssa voi tehdä enemmän... tai sillä niinkun riittää kiinnostusta enemmään. Voi olla et asia ei oo näin, mut semmosen kuvan oon saanu.

Mut toisaalta en oo ollu snakujen kans kauheesti tekemisissä mut russeleiden kans oon.

Äänestä

Moi,

Kehottaisin kyllä tarkkaan harkitsemaan koiran valinnassa sen, mitä haluaa koiralta.
Haluaako seurakoiraa, palveluskoiraa tai joitan muuta. Jos mietit parsonin tai kääpiosnautserin kohdalla kumpaa valitset, käy ihmeessä kummankin rotujen kohdalla ensin surffaamassa netissä ja katsomassa koirien luonne. Itselläni on Jackrusselinterrieri joka on nyt 10 kk. Jackrusselinterrieri ja Parsonterrieri ovat hyvin paljon samantapaisia luonteeltaan. Toisin minulla ei ole kokemusta Parsonista, mutta omasta koirastani ja Jackrusselinterrierin rodusta voin kertoa, että jos ole hankkimassa pelkkää seurakoiraa jonka kanssa käyt silloin tällöin vaunujen pukkaamisen lomassa lenkillä UNOHDA! Tämän rodun koirat tarvitsevat hyvin paljon muutakin puuhaa ja aivopähinää. Kiltistäkin ykislöstä voi tulla "piru" jos sitä pidetään pelkkänä lenkkeilykoirana. Kääpiösnautserin luonteesta en tiedä mitään. Mutta edelleen kehottaisin ottamaan koiran rodusta ennen hankitaa selvää ja miettimään mihin itse on valmis panostamaan. Käy tsekkaamssa rotumäärittelyn rotujen sivuilta...www.jackrussellinterrieri.fi, www.parsonrussellinterrierit.ne, ...
www.kaapiosnautseri.net.

Mukavia mietintä hetkiä!

Äänestä
  • kanssa tulee paremmin toimeen snausteri! ja sekin kyllä tarvitsee aktiviteettejä...

    Äänestä

on parsoni uros ja on tosi leikkisä kaveri,tulee lasten kanssa tosi hyvin toimeen ja on vilkas.Vaatii paljon liikuntaa.Lempipaikka meidän koiralla on sohvatuolin selkänojan päällä,eli on kuin kissa,tykkää kiipeillä joka paikkaan.Minulla oli sama valinta kuin sinulla,parsoni vai läppänä ja otin parsonin,enkä ole katunut.Niin ja on kova poika piiloittelemaan luita,löytyy lauteilta,kengistä,sängyltä jne.

Äänestä

niin luulisin käppänän olevan parempi ratkaisu. Omat
parsonini eivät ainakaan ole helppoja ensinkään, mutta kun oikea motivointi keino löytyy ne tekevät kyllä kaikkensa saadakseen haluamansa. Koulutuskentillä olen seuraillut snautsereita, ja ne vaikuttavat olevan huomattavasti nöyrempää porukkaa kuin parsonit.

Äänestä
  • mulla on itelläni parson, Kamu ja se on kyllä sellanen energiapommi että huh!! olen parsonin kannalla, ne on melko helppohoitoisia ja niin. niiden kanssa voi tehdä kaikennäköstä eikä tule tylsää! se on vähän niinku joku partiotyyppi, aina valmiina! se on tosi rakas ja on hyvin koulutettu, parsonit kun on helppo kouluttaa : )

    Äänestä

  • Parsonfani kirjoitti:

    mulla on itelläni parson, Kamu ja se on kyllä sellanen energiapommi että huh!! olen parsonin kannalla, ne on melko helppohoitoisia ja niin. niiden kanssa voi tehdä kaikennäköstä eikä tule tylsää! se on vähän niinku joku partiotyyppi, aina valmiina! se on tosi rakas ja on hyvin koulutettu, parsonit kun on helppo kouluttaa : )

    parsonit osaavat myös olla hyvin etenkin lasten kanssa aivan kuin ne tietäisivät että täytyy olla varovainen :))

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kumpikahan kirjoitti:

on mukavampi ja "helpompi" koira. Entä kumpi rotu tulee paremmin toimeen pienten lasten kanssa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu