Meduusa

mietinpä tässä

Olipa tuossa taannoin luonnon murtovedessä meduusa, ihana! Otin sen varovasti sankoon ja ihailin, ja laskin sitten taas varovasti vapaaksi. Ei tule pieneen mieleenkään laittaa sellaista edes yrityksenä akvaariooni, mutta noin hypoteesina tuli mieleen, että olisiko niillä millaisiakaan mahdollisuuksia menestyä koti-ihmisen oloissa?

5

6557

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • murtovessä

      jonkin aikaa onnistuakin. Ihan riippuu mm. siitä saatko aikaan sopivat tasaiset hitaat virtaukset aikaiseksi.Ja lisäksi riittävästi sopivaa ruokaa sille.

    • onttu

      voiko korva medusaa ottaa lemmikiksi ja jos voi niin tässä tulee kysymykset. mitä ne syö, minkä kokoisen akvaarion, minkä lämpöinen vesi ja pitääkö olla se laite joka antaa kaloille ilmaa se johon tulee vettä ja puhaltaa ulos mut kummiskin kiitos jo etukäteen

    • Turritopsis

      Korvameduusa on ehkä helpoin kaikista meduusalajeista saada selviämään akvaariossa. Lämpötilalla ei sinällänsä ole suurta merkitystä kunhan se ei vaihtele kovin paljoa (25 C on monien mielestä ihanteellinen lämpötila).

      Turbulenssi akvaariossa on pakollinen muuten se painuu hyytelömytyksi pohjalle koska meduusat ei ui vaan käyttää sitä niiden kellomaista kroppaa luodakseen painetta jolla ne pääsee virtausten mukaan.

      Muista myös että tankissa ei saa olla mitään koristeita ja kulmien pitää olla ehdottomasti pyöreät tai sitten pehmustettu jollain koska meduusat on äärimmäisen herkkiä eläimiä.

      Ruoka on luonnollisesti planktonia. Ulkomailta voi jonkin verran tilata ihan asiaan tarkoitettua Meduusaruokaa mutta periaatteessahan se koostuu vain pieneliöistä mädistä etc.

      • Turritopsis

        Ainiin vielä unohtui että akvaarion kohdalla mitä suurempi sen parempi.


    • Anonyymi

      Medusa sopi laita normali tanaki okei?
      Mina omista kebabravintola laita medusa tanaki eile asiakasnahtavyys ja ei kuollut okei?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      239
      754
    2. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      655
    3. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      36
      610
    4. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      538
    5. En pyytele enää koskaan anteeksi mitään sinulta

      Olet ollut kohtuuttoman kylmä ja tyly tilanteeseen nähden.
      Ikävä
      45
      427
    6. Onko meillä

      Kaikki hyvin? 🤨 Miehelle
      Ikävä
      30
      424
    7. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      38
      416
    8. Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä

      Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona
      Ikävä
      27
      406
    9. Mies.. rehellisesti

      Mitä haluat nyt sun elämään?
      Ikävä
      37
      387
    10. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      41
      371
    Aihe