Ohituslupa rajalle

L S

löytyyko semmonen erikoislupa että saa ajaa suoraan puomiin vaikka on pitkät jonot rajalle?

18

4214

    Vastaukset 18

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • löytyy

      kyllä,
      mutta tosin en ole siitä tietoinen miten tuon voi hankkia...
      miettinyt itse samaa.

      • bajahali

        suomen puolelta saa varmasti tietoa tullista tai rajavartiosta.
        Naapurissa olettaisin: vauva/nuori lapsi, työ- tai
        muu (määrätynlainen) lupa, ajoissapääsy johonkin julkiseen kulkuneuvoon. Näistä ollut aikaisemmin
        täällä tietoa mutten .....dementia~~~~~~~joku muistaa varmaankin
        Basiba !!
        Niin luvan hankkiminenkin vielä


      • Erkki
        bajahali kirjoitti:

        suomen puolelta saa varmasti tietoa tullista tai rajavartiosta.
        Naapurissa olettaisin: vauva/nuori lapsi, työ- tai
        muu (määrätynlainen) lupa, ajoissapääsy johonkin julkiseen kulkuneuvoon. Näistä ollut aikaisemmin
        täällä tietoa mutten .....dementia~~~~~~~joku muistaa varmaankin
        Basiba !!
        Niin luvan hankkiminenkin vielä

        Minun kokemuksen mukaan ohituslupia annetaan (venäjän puolella siis), mutta niitäkin on sitten "eritasoisia". Rautaa kaulassa, oikeasti rahaa taskussa tai merkittävä businesshenkil tällaisen voi saada, mutta bensarallattajat ja Viipurimatkailijat ja suurin osa kulkijoista ilman oikeasti hyvää syytä tai rahaa joutuvat jonoon, minusta ihan kuten kuuluukin.


      • Bensismatkailija
        Erkki kirjoitti:

        Minun kokemuksen mukaan ohituslupia annetaan (venäjän puolella siis), mutta niitäkin on sitten "eritasoisia". Rautaa kaulassa, oikeasti rahaa taskussa tai merkittävä businesshenkil tällaisen voi saada, mutta bensarallattajat ja Viipurimatkailijat ja suurin osa kulkijoista ilman oikeasti hyvää syytä tai rahaa joutuvat jonoon, minusta ihan kuten kuuluukin.

        Hommataan jokainen se ohituslupa ihan piruuttaan, niin silloin meidät kaikki pitää päästää ohittamaan toisemme. Sehän on ihan silkkaa etua meille jokaiselle bensarallin kisaajalle.


      • Kannaksen Urho
        Erkki kirjoitti:

        Minun kokemuksen mukaan ohituslupia annetaan (venäjän puolella siis), mutta niitäkin on sitten "eritasoisia". Rautaa kaulassa, oikeasti rahaa taskussa tai merkittävä businesshenkil tällaisen voi saada, mutta bensarallattajat ja Viipurimatkailijat ja suurin osa kulkijoista ilman oikeasti hyvää syytä tai rahaa joutuvat jonoon, minusta ihan kuten kuuluukin.

        Kyllä bensanhakijan kannattaa maksaa ohitusluvasta. Eipähän tartte jonotella muitten junttien kanssa ja kuunnella näitten kaikenmailman viisauksia.


    • Löytyy ainakin

      nettisivuilla
      www.vbg.ru
      on taravel in russia palsta jossa on ihan hyviä ja perusteltuja selvityksiä monistakin asioista.

      Muunmuassa esitettyyn ihmettelyyn on vastattu


      "Miksi rajanylityspaikkojen jonoissa ohitellaan?

      1. On matkustajaryhmiä, joilla on oikeus jonon ohittamiseen: diplomaatit, rajanylityspaikoilla toimivien organisaatioiden työntekijät, lähialueyhteistyön suuriin projekteihin kuuluvien yritysten työntekijät ja henkilöt, joiden ajoneuvossa on pieniä lapsia. Poikkeustapauksina käsitellään lisäksi sellaiset rajanylittäjät, joiden on ehdottomasti ehdittävä julkiseen kulkuneuvoon (lähinnä lentokone tai juna) mahdollisimman nopeasti (esitettävä asian todistava matkalippu).

      2. Valitettavasti on myös tapauksia, joissa yksinkertaisesti on kysymys rajavartijan virheestä. Nämä pyritään kitkemään puuttumalla tarmokkaammin havaittuihin väärinkäytöksiin."

      Se ohitusluvan sai ainakin muutama vuosi sitten muistaakseni noin 50 eurolla, jonka jokainen esim vakituisesti työssäkäyvä hommasi.

      Nykyisinhän melko harvoin on sellaisia jonoja joissa joutuu kyttäämään tuntitolkulla niinkuin muutama vuosi sitten.

      Helpoimmillaan ylitysluvan saa kun antaa järjestystä valvovalle rajamiehelle riittävästi hyvitystä, lähinnä rahaa. Sehän on ihan hyvä tapa jos kerran ei tykkää jonottamisesta. Kukin voi ihan itse määrittää oman tarpeensa sovittuaan hinnan virkamiehen kanssa.
      Suomen puolella älkää kuitenkaan vaivautuko ihan pikkurahalla yrittämään, mutta kyllä riittävän iso raha hoitaa senkin pulman.

      • Reissaaja

        Kuka tietää mistä sellaista ohituslupaa, joka maksaa 50€ voisi kysellä? En siis tarkoita tätä rajavartille "käteisellä maksettaavaa kertaluonteista ohituslupaa" vaan lupaa Venäjällä vakituiseen työskentelevälle. Vai onko tämä vaan vitsi!? Kuulostaa liian hyvältä ja helpolta.


    • Matkaaja

      on mukana alle kolmevuotias lapsi, niin pitäis päästä. Suhtautuvat suopeasti venäläis-suomalaisiin lapsiin ja erityisesti huvittuvat, jos on isänsä näköinen lapsi.

    • Irwin-fani

      Silloin kun todella tarvitsisi ei sellaista lupaa ole olemassa.

    • lupia on myynnissä.joskus 90 luvun oli tilanne että melkein kaikilla oli lupa.nykyään maksaa noin 200e tulli jonossa on helppo ohittaa jos on venäläinen mukakana selitykset uppoo kuin kuuma veitsi voihin,tai saitten 5€ on niin kova raha raja pojalle että pääsee yliu.

      • vinkki!!!

        "on helppo ohittaa jos on venäläinen mukakana"

        Ei kun venäläinen pukeutuu ja meikkaa itsensä kanaksi, jolloin hän on muka kana, niin ohitus onnistuu.
        Mitenkähän tuo onnistuu, jos kyydissä on suomalainen maatiaiskana!?


    • fdssd

      vaikka Haminasta JP Visa & Consulting. Viipurilainen kenraali allekirjoitaa. Maksaa muistaakseni n.300 €. Turhaa ostaa kun jonotus lähes aina alle tunnin Torfjanovkassa.

      • Halvemmalla

        Kyllä 300€ on liikaa vaikka jonot on kasvamaan päin menen tullen. Riippuu tietysti siitä miten aljon reissaa. Onko jollain tietoa mistä saa halvemmalla? Tottakai hinta nousee varsinkin kun välissä on suomalainen välikäsi!


    • luvat

      kohta ole entisiä kun täällä niitä mainostatte, laitonta rahankeruuta kuka niitä sitten kirjottaakin.

      • Härski

        missä laittomuus Suomen lain mukaan ? Pykälään viittaus riittäää. Kiitos.


      • reissaaja
        Härski kirjoitti:

        missä laittomuus Suomen lain mukaan ? Pykälään viittaus riittäää. Kiitos.

        Rautalangasta...

        Kun olet ulkomailla, et ole Suomen lakien alaisuudessa, joitain poikkeuksia lukuunottamatta. Eli tässä pitääkin katsoa sitä VENÄJÄN lakia.

        Ei varmaan tartte alkaa etsimään mitään kohtia, kun sanoo, että viranomaisen lahjominen on Venäjänkin lain vastaista. Se, että sitä jatkuvasti tapahtuu ja on kutakuinkin maan tapa, ei tee siitä yhtään sen laillisempaa toimintaa.

        Niin, ja varoitukseksi noiden "lupien" hommaajille, että nuo jonkun paikallisen päällikön myöntämät luvat ovat sitten voimassa tasan niin pitkään kunnes ko. päällikkö saa kenkää, tai siirretään "toisiin tehtäviin". Sitten tietysti voi aina ostaa uuden luvan uudelta päälliköltä...;) Näin on käynyt varsin usein menneisyydessä. Se voi tapahtua ensi viikolla tai kahden vuoden päästä, mutta kuten tunnettua, ahneella on paskanen loppu...

        t:reissaaja

        ps. Ohituksista vielä pitää ihan kiusallaankin sanoa, että tiedän kyllä ihan oikean laillisen madonreiän systeemissä, jonka tiedän toimivan, vaikken itse olekaan viitsinyt käyttää. Maksaa alle 5 euroa. Mutta kerronko sen teille...? NO EN HELVETISSÄ!!!

        pps. Terveisiä Reissaajalle aiemmasta kommentista. Kyllä sopu sijaa antaa ja mahtuu useampikin tälle palstalle..:)


    • puolella

      tällä tehdään bisnestä. Rahalla saa ja pääsee. Suomen puolella ei onnistu. Onneksi (?).

      • rajalla onnistuu...


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. KP-Sesongilla ongelmia?

      Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi
      Ylöjärvi
      24
      1496
    2. Oot upea nainen, älä vähättele ittees

      Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀
      Ikävä
      68
      1357
    3. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      96
      1161
    4. Jämsän Paras Ravintola

      Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R
      Jämsä
      73
      1082
    5. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      84
      779
    6. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      29
      738
    7. Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan

      No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni
      Ikävä
      48
      727
    8. Kiellettyjä ajatuksia

      Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,
      Ikävä
      43
      646
    9. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      63
      646
    10. Onko ihan pakko

      olla niin hiton pitkävihainen? Sinulle nainen...
      Ikävä
      38
      629
    Aihe