Tässä nukuksimattomuudessani kirjoitan muutaman sanan.
Eilen revittiin taas tuohta palstapuusta ja siedettävällä tuloksella.
Muutama asiattomuus ja perustelematon väite sekä arvuuttelut näyttävät kuuluvan kuvaan - aina.
Sallinette ihmettelyni!:
Kun nämä ongelmat ovat meitä niin lähellä niin miksi ei niiden käsittelyä pidetä keskusteluna?
Innokkaita osallistujia riittää niimmaanperusteellisesti ettå.
Minä en ainakaan niihin osallistu ellei kiinnosta. Jos te muut tunnette samoin, niin silloin avataan hienoja asiakeksusteluja ja viisveisataan moisille.
Innolla odotan näkeväni sen 0-viestisen keskustelun palsta-asioista.
Taas uusi päivä mitään muuta ei! Kohta sen näemme!
Eilen revittiin taas tuohta palstapuusta ja siedettävällä tuloksella.
Muutama asiattomuus ja perustelematon väite sekä arvuuttelut näyttävät kuuluvan kuvaan - aina.
Sallinette ihmettelyni!:
Kun nämä ongelmat ovat meitä niin lähellä niin miksi ei niiden käsittelyä pidetä keskusteluna?
Innokkaita osallistujia riittää niimmaanperusteellisesti ettå.
Minä en ainakaan niihin osallistu ellei kiinnosta. Jos te muut tunnette samoin, niin silloin avataan hienoja asiakeksusteluja ja viisveisataan moisille.
Innolla odotan näkeväni sen 0-viestisen keskustelun palsta-asioista.
Taas uusi päivä mitään muuta ei! Kohta sen näemme!
Vastaukset 9
Vanhimmat
tarkoititko juuri tätä, mitä minä olen jo monasti sanonut ja ihmetellyt.
Tämä "keskustelu" sanana pitäisi kattaa kaikki puhuttu, ei vaan niitä viisaita mietteitä.
Olen saanut havaita miten pirttimme "kieltä " ei pidetä keskusteluna,ei osata virtuaallisesti mielikuvia käyttää ja jutut siis ovat huuhaata.
Huomattiinpa taas eilen ,miten keskustelua suntyy,arvuuttelusta ja pienoisesta erimielisyydestä.
Kun tämäntyyppistä sanailua käydään,ketjun suosio on suuri.Tämän havainnon on voinut jokainen tehdä jo monta kertaa,lukijoita riittää.
Siis missä vedetään raja "keskustelulle" ja huuhaalle.
Molemmat täyttävät paikkansa,ja keskustelua se on kummasssakin,siksi sallitaanko ja hyväksytään molemmat ja jos löytyy vielä muitakin muotoja, tervetuloa nekin.
Löytyyhän niitä muunmuassa murteilla kirjoittelu,sekin on hauskaa, on hyvinkin rikasta kuulla eri murteiden sanontoja,tapoja, että siitä vaan.
Epäilen tokko 0-viestistä aiheesta,,,,,
Huumorin viljely keskustelupalstoilla on vaikea laji. Tuttujen kesken saattaa 'heittää huulta' väljästi naamakkain, kun voi (tuttavallisesti) hieman tölväistäkin kaveria huolettomalla sanavalinnalla ja hymähtää päälle. Vastaus tulee silloin samassa äänilajissa.
Keskustelupalstoilla ns. huumorin viljely on vaarallista. Vaikka keskustelukumppanit alkavat jo tuntua tutuilta, jollekin henkilölle osoitetuilla heitoilla voi sittenkin olla arvaamaton vaikutus, vaikka viestin perässä olisi hymiökin.
Erityisen vaarallista 'huumorin viljely' on henkilöltä, joka kirjoittaa useimmiten 'tiukan asiallisia' viestejä, ja sitten varovaisesta tyylistään poiketen heittää yksittäiselle henkilölle osoitettua keveämpää tekstiä. Sellainen viesti yllättää lukijan ja voi satuttaa kohdetta tavallistakin pahemmin, koska 'asiallisen' (=sellaiseksi koetun) henkilön antama arvostelu (=sellaiseksi koettu) on painavinta. (hm, vaikeaselkoista tekstiä tämä kappale?)
Niin että kyllä meikäläinenkin joutuu näissä metsän istutuksissa käyttämään harkintaa ja valikoimaan istutettavia taimia. Silloin kun heittäydyn oikein hulvattomaksi, kirjoitankin rekisteröitymättömänä ja yritän panna naureskelun (ivan?) kohteeksi itsensä kirjoittavan nimimerkin.
---
Liian lyhyt yöuni on meidän ikäluokissamme yleinen ilmiö. Tuttu juttu minullekin. Onneksi sentään pystyn useimmin nukkumaan kuusi tuntia, joka sekin on omalle vireydelleni liian vähän. Jos unet jäävät kolmeen tuntiin, kyllä meikäukko voi silloin osoittaa ylös noustuaankin ratsupaikkoihin ammutun karhun reaktioita. (Aku Ankalla tosin ei ole housuja sen paremmin kuin piirretyillä karhuillakaan).
Meikäläiselle kävi näin Suosikki ketjussa. En tiedä luitko. Mutta minkä sitä itselleen voi, kun näkee jonkun asian humoristisena, kuten sen jos palstalla joku lievästikin kehuu minua. Huumorilla sen otan, ei sille mitään voi. Ja oppivathan asiakirjoituksiani lukevat näkemään, ettei toi nyt ihan tosikko olekaan. Kyllä minä koetan sitten paikkailla, jos joku pahasti väärin käsittää. Vaikka eihän se oikein tahdo onnistua. Täytyyhän täällä saada riskejä ottaa.
voi helposti tulla kenestä tahansa ivailun kohteeksi tällai julkisesti jouduttuaan. Se on vähän samaa kuin joukkokiusaamisen kohteena ollessa, yrittäkääpä ajatella omalle kohdallenne.
Lasten kanssa työskenteleville teroitetaan, että IVAA ei saa käyttäää, koska se vie kohteeltansa itsetunnon, varsinkin, jos se julkisesti tehdään. Se on virkavirhe.
Huumori ja kaikki vähänkin lekillinen ilmaisu saattaa herättää raivonpuuskia jossakussa.
Tällainen viestiminen on vaikeaa. Ainoa asia, joka näkyy on teksti tuntemattomalta ihmiseltä. Sävyt eivät tule esille kuten puheessa.
Olen pannut merkille, että joitakin kirjoittajia syytetään ilkeilystä, vaikka en ole koskaan huomannut heidän kirjoittaneen mitään häijyä.
Jonkinlainen pikku hymiö saattaa lieventää kirjoitusta, mutta liiallinen hymiöiden käyttö vaikuttaa minusta aggressiiviselta.
Jos nyt jollekin sanomallasi tavalla käy, niin olen kyllä huomannut että asianomaisella itselläänkin on ollut vahvasti osuutta asiaan. Sanotaan: kaivaa verta nenästään.
ivaa ei pidä palstoilla viljellä, ei edes itseivaa. Runollisesti liioitellen ja Nummisuutareita mukaillen: Ivalle olen vihainen kuin rakkikoira!
Panin aikaisemmassa viestissäni sulkuihin sanan "(ivaa?)" siksi, että johonkin lauseeseen voi huomaamatta luikerrella 'huumoria', jonka joku voi tulkita ivaksi. Kasvottomassa palstoille kirjoittelussa on omat riskinsä.
valta olisi,en sallisi henkilöön meneviä,loukkaavassa mielessä tulevia kirjoituksia, sillä harva pystyy kirjoitusten perusteella luokittelemaan ihmistä mihinkään "kastiin".
Niinkuin on huomattu,kirjoittamalla syntyy valtavan paljon väärinkäsityksiä ja niiden johdosta selittelemään joutuu sanomisiaan jatkuvasti.
Savolainen huumori on vaikeasti ymmärrettävää, sama on varmasti joka murteessa, sille joka ei murteen tarkoitusta ja huumoria ymmärrä, voi tulkita vaikka ivaksi.
Esimerkkinä huumorista,ymmärsin Katleijan kertoman viestinsä täysin huumoriksi ja joku käsitti aivan muuksi.
Kaikki henkilöön menevä arvostelu on minusta sopimatonta,olipa kyse kirjoitusvirheistä suurempiin, jopa mielen tutkiskeluun.
Kaikenkaikkiaan liikumme aroilla alueilla kirjoittuksissamme, mutta riskejä ottamatta,kirjoittelu loppuu.
Joillekin ihmistyypeille toisten alistaminen on harrastus, sanotaanhan, että neuroottiselle tai psykoottiselle henkilölle tasa-arvoiset ihmissuhteet ovat mahdottomia. Heidän on, ollakseen jotain, painettava muita alas, ja siksi he usein jäävät yksinäisiksi. En tarkoita tällä nyt vanhuuden yksinäisyyttä, joka johtuu puolison kuolemasta, vaan jo nuorenakin koetusta epäonnistumisesta ihmissuhteissa. Eli kysymys on ihmisen suhteesta omaan itseensä, ihmisellä on ongelmia itsensä kanssa, ja siitä johtuu tuo alistamispyrkimys esim. ivaa käyttämällä. Siis aika säälittävä ihminen itsekin, myös uhrit kärsivät.