Kyselen yhä Lomonosovin tehtaan leimoista? Eikö todellakaan kukaan tiedä asiasta? Olenko väärällä palstalla?, kun en saa vastauksia? Käännynkö seuraavaksi venäläisten ihmisten puoleen?
Lomonosovin posliini
20
31835
Vastaukset
- Lomonosov
Klikkaa sivua http://www.therussianshop.com/russhop/lomonosov/oddsandends.htm
- oikein paljon =)
tämä auttaa jo eteenpäin, mutta ethän sitten satu tietämään, mikä on merkki ykköslaadulle. Huuto.netin myyjä ilmoitti aikoinaan esineensä olevan ykköstä, pohjassa oli muistaakseni merkki B/C tai jotain. Yhdestä omasta koirastani löytyy kys. merkki.?
- Lomonosov
oikein paljon =) kirjoitti:
tämä auttaa jo eteenpäin, mutta ethän sitten satu tietämään, mikä on merkki ykköslaadulle. Huuto.netin myyjä ilmoitti aikoinaan esineensä olevan ykköstä, pohjassa oli muistaakseni merkki B/C tai jotain. Yhdestä omasta koirastani löytyy kys. merkki.?
Tässä linkki http://www.rus-sell.com/article9-Lomonosov porcelain marks and signs.html
- venäjäksi
Lomonosov kirjoitti:
Tässä linkki http://www.rus-sell.com/article9-Lomonosov porcelain marks and signs.html
jos osaisin! olen todella kiitollinen =). vaikka olenkin seikkaillut ko.sivuilla, en ole tuonne eksynyt!
Tästä minä jatkan hyvillä mielin keräilyä! - vielä kysymyskin
Lomonosov kirjoitti:
Tässä linkki http://www.rus-sell.com/article9-Lomonosov porcelain marks and signs.html
hei
olipa mielenkiintoinen linkki-vinkki.
Jos ehkä tiedät enempikin lomonosovin astioista, tai joku täällä... kysynpä siis.
mulla on teeastiasto, koboltin sininen. Löysin sen kuvion tuolta sivulta, mutta valkoiseen posliiniin laitettuna. "Golden lotus" löytäistkö joku Golden Lotus sarjaa koboltilla pohjalla.
Kiitti!
- - hmm., eikä ne siis taida olla Antiikkia, vielä. Ostin ehkä 25 v sitten neuvostoliitosta.
- wemme
Heippa,
voit löytää Lomonosovin tehtaan merkinnät esim. google hausta sanalla Lomonosov ja kakkossivulta otsikolla Lomonoson porcelain, Russian porcelain, tea sets, coffee sets tai osoitteella (sama sivu) www.1-800-porcelain.com.
Ensimmäisellä sivulla on pieniä kuvia esineistä ja sellaista klikkaamalla saat myös tehtaan merkin näkyville. Ne esineet joissa on tehtaan merkki ja Made in USSR tietojeni mukaan pitäisi olla Neuvostoliiton aikaisia tavaroita. Joku Lomonosov tietäjä jonka kirpparilla kerran tapasin kertoi, että tehtaan omistaisi tätä nykyä joku amerikkalainen yritys, mutta en tietysti tiedä varmasti.
Omissa figuureissani ja astioissani on yllämainittu merkintä ja punaisella, ainoastaan kaksi esinettä on merkitty mustalla värillä.
Viimeksi tänään löysin kierrätyskeskuksesta litteän pullon, jossa oli posliinikorkki ja pikari mukana, aika krumeluuri punakultainen naisen ja kukon kuva. Hieno ja edullinen kuitenkin
terveisin tl - Jyrki57
Minulla olisi myytävänä ehkä noin 200 Lomon figuuria. Suurin osa eläimiä, mutta ihmisiäkin löytyy. Samaten jonkin verran muiden venäläisten tehtaiden tuotantoa. Vanhempaa ja uudempaa. Kirjoita jyrkikallio57 (at) gmail.com
- koklk
http://aijaa.com/enSjZB
Onko arvokasta ja mikä leimojen värien merkitys? - Heidiheihei
Ostin Kala karahvin ja 4 kpl snapsi lasia. Tämä on oranssin värinen ja näitä en ole nähnyt paljon. Enemmän on sinisen värisiä jossa 6 kpl lasia. Löydössäni puuttuu kuitenkin korkki. Haittaako tämä? Onko sen arvo paljonkin pienempi tämän takia? Minkä arvoisia nämä oranssin väriset ovat?
- erkkiviisi
Onko kalakarahvissa Lomon leima? Kun ainakin tuo sininen pyrstöllään seisova kala snapsilaseineen on tsekkituotantoa, vanhaa toki sekin? Ja usein neuvostoliittolaisena myydään.
- Mooses
Yhtä yleisiä ennen vanhaan olivat oranssi ja sininen kala-aineinen karahvi/snapsisetti, mutta uudempia näkee enimmäkseen vain sinisinä ja uudemmat ovat huonommin maalattuja.
Ovat ukrainalaisia, Pollonoyen tehtaan valmistamia.
Karahviin kuuluu kalan suuhun laitettava kullattu pallon muotoinen posliinikorkki. - tumpelo kysyy
Meilläkin on tuollainen karahvi, mutta sinisenä. Sitä vaan olisin halunnut tietää, että onko tosiaan noita kalapulloja muidenkin kuin Lomonosovin tekeminä ? Jos, niin miten ihmeessä ne on täysin samanlaisia ?
- tumpelo kysyjä
Puhun nyt siis vain USRR aikasista astioista..
- tumpelo ede.
tumpelo kysyjä kirjoitti:
Puhun nyt siis vain USRR aikasista astioista..
Siis USSR...
Täydennän vielä tuota kysymystä, kun tuossa minun kalapulloni pohjassa on semmoinen jännä ongenkoukun muotoinen kiekura ja 1C. Ostaessani minulle sanottiin, että se on USSR-tuote. En ole mistään löytänyt tuota merkkiä, että tietäis kuka sen on valmistanut..
- Pena35
Kerään lomonosoveista ainoastaan punaisella leimalla olevat eläimet!Keräily on hidastunut kun venäläiset on roudannu kaikki eläimet takas venäjälle!5 vuotta sitten keräsin helposti melkein sata eläintä muuta figuuria kirppareilta vajaassa vuodessa!Nyt niitä ei tunnu saavan mistään!
- Thurinus
Lomosov-posliini ei ole kovin arvokasta, mutta jos jollakin on tsaarinaikaista venäläistä posliinia, se on arvokasta, ja voisin ostaa heti sitä itselleni lisää. Tosin venäläiset lienee jo ostaneet kaikki vanhat posliinifiguriinit Suomesta. En siis halua Kuznetsovin kuppeja enkä muutakaan venäläistä talousastiastoa, vaan pelkkiä figuriineja.
- mirajess
Hei tietääkö kukaan mitä tarkoittaa lomonosovin rypälekannussa pohjassa leiman vieressä numero 7? Sama numero löytyy kannun korkista. Onkohan tehty jälkeenpäin.
- lomonosov1
ja yksi asia mihin kannattaa kiinnittää lomonosovin astioissa,venäläisissä kirjaimissa on esim ainakin 3 iitä,kovennusmerkki,voisi olla tuo sinun ongenkoukkusi ja pehmennysmerkki,samoin esim m kirjain voidaan kirjoittaa uu tai vaikkapa t --n,päälle tai alle laitetaan viiva joka kertoo kirjaimen
- Känjuuhelppameij
Multa löytyy vino pino lautasia minkä pohjassa lukee punasella made in ussr ja joku tiikeri ja olikohan vielä jotain.. no enivei mistäs mun kannattais lähtee ehtiin noille lautasille hintaa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.932168Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n452132Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501855Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751370- 861271
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191151Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311100Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men581048- 68969
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.285910