Mikäs mahtaa olla vikana kun ajossa auto ravistaa, nimenomaan koko auto eikä ohjaus? Selvimmin ravistuksen huomaa 100-120km/h nopeudessa.
Mitä pidätte todennäköisimpänä:
epätasaisesti kuluneet renkaat?
väärät aurauskulmat?
muuta?
Auto on hiljattain suoriutunut katsastuksesta mallikelpoisesti joten tuskin mitään sellaista
vikaa joka siellä olisi tullut esiin.
Auto 528 touring -99.
Kiitokset!
Mitä pidätte todennäköisimpänä:
epätasaisesti kuluneet renkaat?
väärät aurauskulmat?
muuta?
Auto on hiljattain suoriutunut katsastuksesta mallikelpoisesti joten tuskin mitään sellaista
vikaa joka siellä olisi tullut esiin.
Auto 528 touring -99.
Kiitokset!
Vastaukset 13
Vanhimmat
Renkaissa selkäheittoa,kaikki rengasasentajat eivät osaa pyöräyttää rengasta vanteilla.Itselläni oli sama ongelma.
takakelkan kumityynyt 4kpl mennyt ajan myötä halki, aivan 100% varma juttu. itselläni oli sama tärinä ongelma mutta kun tyynyt vaihdettiin niin loppu tärinät. Helppo homma laittaa menee n.1h , tyynyt about 60euroa/kpl.
Älä pelottele tuollaisilla tyynyjen hinnoilla. Jos oikein muistan, kappalehinta on 10 euron luokkaa.
http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=DH11&mospid=47552&btnr=33_0525&hg=33&fg=30
kuvassa osa numero 2 , hinta 57$ eli 57$x4kpl= 228$ ,noin sama euroina.
TAKATUENNAN HELAT BMW 500-SARJA E34 89--96
Hinta / 1 kpl
500s E34 Tukivarren--poikkipalkin helasarja (Ø44mm). . . . 18-1591 23.21 ???
500s E34 Poikkipalkin--korin kumityyny v/o. . . . . . . . . 18-1226 24.90 ???
500s E34 Takatukivarren nivel ("tuplasilmukka"). . . . . . 18-1682 39.90 ???
500s E34 Tasauspyörästön kannakekumi. . . . . . . . . . . . 18-1683 16.90 ???
Nyt puhutaan e39 korimallin hinnoista !!!! motonetissä myyvät paskaa , en itse ainakaan laittas niitä osia.
itselläni ollut 2 e39 farkkua ja kummassakin ravistus johtui renkaista (kaikki muukin tarkistettiin). 65 sarjan yhdessä renkaasssa oli korkeusheittoa. 45 sarjan kumit ei oikein istunut vanteella eikä perinteiset konstit auttanut (vanteella pyöräyttely). Onneksi löytyy paikkoja missä on muotoilukone, minkä jälkeen kumit istui vanteella loistavasti.
Jos ei oo bemarin alkuperäiset vanteet alla niin vanteissa pitäs olla keskitysrenkaat. Jos nämä puuttuu niin ravistaa, ainakin mulla aikoinaan ravistus loppui kun laitettiin keskitysrenkaat vanteisiin.
Vaatii keskitysrenkaat vanteen keskireikään.Pyöränpultit ei keskitä riittävän hyvin.Ja kiristys momentilla.
Jep. Olen miekkaillut saman asian kanssa kaksilla kevytmetallivanteilla ja renkailla, joita on tasapainoteltu ja vaihdeltu vanteilta toisille. Keskitysrenkaat ovat tosin olleet hieman horoja alumiinista prässättyjä.
Ainoa täysin tärinätön vaihtoehto oli vanhat huonot renkaat alkuperäisillä peltivanteilla (pirun tiukka sovite napaan).
E39:n kanssa renkaita ei tarvinne, koska E39/E34 vanne on yleensä sillä E39 reiällä ja E34:ään laitetaan sovite.
Mulla nimenomaan e39 malli ja siihenkin tarvii nuo keskitysrenkaat. Ostin sittemmin BMW:n aluvanteet niin loppui kikkailu.
Muutama vuosi sitten 523 ravisteli. Vaihdettiin laakereita yms mutta ei auttanut. Lopulta kun vaihdettiin pois tietyt goodyearit niin loppui tärinä. Joka toinen nappula oli kulunut, joka toinen ei...
E39, uudet tarvikevanteet ja nankang 17 45 225 renkaat. Takapää ravisti, viisi kertaa tasapainotettin ja pyöriteltiin renkaita. Vaihdoin uudet puslat taakse. Ravisti edelleen. Renkaat vaihdettiin michelin 17 45 235. Ravistus loppui kuin taikaiskusta. Eli Bemarin ravistus on useimmiten kiinni vanteiden ja renkaiden yhteensopivuudesta ja renkaiden laadusta. Takapään puslien kunto tulee esiin, kun ed.mainittu yhdistelmä ei toimi.