olemme seuranneet keskustelua abortista tällä palstalla, ja mietimme olisiko Keski-Pohjanmaan alueelle vertaistuen/tuen tarvetta abortin kokeneille. Itse mietimme sitä että tukea järjestävän tahon tulisi olla sitoutumaton mihinkään uskontoon tai vastaavaan. Olemme tekemässä päättötyötä aiheesta ja tämä kolahti kovaa meihin kun saimme tietää ettei täällä ole minkäänlaista tukiyhdistystä abortin kokeneille.
tarvetta keski-pohjanmaalle abortin kokeneille??
hoitsut
3470
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tuen tarvetta olis varmaan vähän joka paikassa, tosi vaikea on löytää kanavaa. Pulmana saattaa kyllä olla sitten se, että monien on helpompi kokemuksistaan puhua tällä tavalla nimettömästi. Toisaalta ne, joilla ois eniten tarvetta tunteitaan tuoda ei ehkä uskaltaudu kirjottamaan edes nimettömänä avoimille foorumeille, koska täällä kirjotellaan myös aika avointa ja joskus satuttavaakin palautetta.
Totta tuo, mitä Hertta sanoi satuttavasta palautteesta. Siksi ei varmasti ystävillekään voi aiheesta puhua.
Varmasti ei menisi hukkaan joku tukiryhmän muodostaminen. Siitä sitten saisi ryhmää muodostettua. Käyntikorttiin laittaa mailiosoitteen ja vaikka puhelinnumeron, johon ottaa yhteyttä keskustelua varten.
Tarvetta on varmasti, mutta piilevänä. Ketään tuskin loukkaisi se, että yhteystietoja tarjottaisiin siinä yhteydessä kun aika toimenpiteeseen tai jälkitarkastukseen annetaan.
Pitäisi ihan ovella valokuvata abortoijat, jotka vielä menevät valittelemaan omaa kohtaloaan. Kuvat sitten Päivämieheen ja Kalevaan.