Kuinka todennäköistä on ammattikorkeakoulun opiskelijalla päästä työharjoittelupaikkaan josta maksetaan palkkaa? Suora kysymys johon suora vastaus olisi tarpeellinen.
Jokaisella "ammattiliitolla" on omat harjoittelija suosituspalkat, mutta kuinka moni yritys maksaa harjoittelija työstä?
Jokaisella "ammattiliitolla" on omat harjoittelija suosituspalkat, mutta kuinka moni yritys maksaa harjoittelija työstä?
Vastaukset 10
Vanhimmat
On sangen epänormaalia, jos palkkaa EI makseta. Normaalisti töistä, kesätöistä ja harjoittelusta ym maksetaan palkka ihan työsopimuksen mukaan. Ammattiliittot yrittävät hinata palkkoja ylös, ja suositukset voivat olla yläkanttiin (siis että paljonko palkkaa pitäisi saada).
siksi on opinnot jäissä, kun ei ollut varaa opiskella, eli siis ottaa vastaan ilmaiseksi tehtävää työtä.
monikin työnantaja maksaa työnteosta, mutta pelkästä läsnäolosta tai toisten kanssa seurustelusta tuskin kukaan. Insinöörioppilaat saattavat saada palkkaa konepajalla ihan mukavasti. Jos insinöörioppilas menee juuri äsken luennolla kuulemaansa kokeilemaan, ja arvelee olevansa esim. ATK-guru, niin tuskin on ruoka- ja matkarahaa kummempaa odotettavissa.
sosiaali-ja tervesalalla saa ollenkaan! Esim. hoitsuopiskelijoilla kuuluu hirveästi harjotteluja opintoihin ja palkkaa ei makseta ollenkaan. Sen sijaan töitä teetetään senkin edestä, harjoittelijat ovat ilmaista orjatyövoimaa joilla voi teettää paljon töitä ja vielä ne paskimmat hommat.
Noh, tämä on tätä "hoitajien alistamista, mikä näköjään alkaa jo koulussa ja jatkuu työelämässä ala-arvoisena palkkana" Yksi hurja juttu on myös se, että harjoittelijat joutuvat maksamaan vielä ruuastaan ollessaan harjoitteluissa! Kyllä tässä on jo aika paha epäkohta.
Ainakin insinööripuolella tuo todennäköisyys on lähes 100 %. En tiedä ketään, joka olisi ollut työharjoittelussa ilman palkkaa... En tiedä myöskään ketään, joka olisi jäänyt ilman harjoittelupaikkaa.
"Jokaisella "ammattiliitolla" on omat harjoittelija suosituspalkat,"
Noi suosituspalkat taitaa olla sentään vähän lähempänä totuutta, kuin ammattiliittojen minimipalkat, mutta silti vähän alimitoitetut. Itselläni oli mielestäni ihan normaalipalkka, mutta silti meni reilusti yli noiden IOL:n suosituksen. Työkokemus ja ehkä alueelliset erot voivat tosin vaikuttaa hyvinkin oleellisesti!
Asia on niin, että harjoittelusta voi saada palkkaa opiskelualasta riippuen. Sosiaali- ja terveysalalla EI saa palkkaa (opiskelen itse), koska koulu hankkii harjoittelupaikat oppilaille ja yleensä jopa maksaa siitä! Mutta tämä takaa sen, että opiskelijalla on henk.koht. ohjaaja, jolla on velvollisuus neuvoa, ohjata ja perehdyttää opiskelija asioihin.
Mitä ilmeisimmin insinööri ym. opiskelijat joutuvat hankkimaan paikan itse, joten silloin he ovat kuin kuka tahansa muukin työntekijä (eroja tietysti voi olla koulujen suhteen tässä käytännössä) ja saavat sovittua palkkaa.
Että onni sulle, jos olet tällaisella alalla ;)
Meillä liiketalouden alalla koulu hankkii myös harjoittelupaikat ja työpaikalla on henk.koht. ohjaaja, mutta ei siitä mitään makseta harjoittelupaikalle. Päinvastoin; harjoittelija voi saada tilanteesta vähän riippuen palkkaakin...
Insinööriopiskelijat saavat yleensä aina palkkaa harjoittelustaan, ainakin meidän luokalla lähes kaikki saivat. Ja kyllä meilläkin oli kaikilla työpaikoilla harjoittelun ohjaaja, mutta käytäntö oli lähes niin, että alussa vähän opastettiin työhön ja loppuaika tehtiin itsenäisesti kyselemättä. Kyllä se minusta ainakin kertoo harjoittelijan työpanoksen arvostuksesta aika paljon,. että sitä palkkaa maksetaan!! Ja niin, harjoittelupaikka etsittiin itse, tietysti monella oli varmasti hakuperusteena, että työstä saa palkkaa! :)
Eiköhän palkanmaksu ole aika lailla alakohtaista. Opiskelin itse AMKissa kulttuurialaa ja ymmärrettävästi en saanut harjoittelusta penniäkään. Työnantaja maksoi onneksi työmatkakuluni (n. 100/kk). Asiasta kannattaa aina neuvotella.
Useimmiten ainakin jos ulkomaille lähtee harjoitteluun, työnantajat tarjoavat palkkaa.