Hei vaan kaikille odottaville mammolle :)
Siiryin juuri vauvakuumepalstalta tänne odottavien puolelle, kun eilen sain raskaustestistä positiivsen tuloksen :)
Olen 24v neitokainen ja esikoinen olisi tulossa..
Eli nyt on siis rv 4 4 vasta menossa ja tämä tyttö ihan pihalla että mitäs nyt? :o
Kauheasti tätä odotettiin, murtta eihän sitä sitten osannut varautua tähän kuitenkaan.
Haluaisinkin nyt siis kysyä teiltä jo hieman pidemmällä olevilta, mitä asioita pitäisi nyt huomioida, tai tehdä?
Esim. tiedän että jokin tarkastus pitäisi tehdä viikolla 10? Mutta mikä se on ja mitä siitä selviää?
Sen lisäksi, onko olemassa ruoka-aineita joita missään nimessä ei saa syödä, tai mitä kannattaisi nauttia?
Miten on saunomisen liikunnan, yhdynnän tai kiristävien vaatteiden laita?
(no, ainakin liiviostostoksille on kohta lähdettävä kun rinnat on kasvanut jo nyt ihan ihan kiitettävästi..heh...:))
ja kaikki muutkin mieleen tulevat neuvot ja niksit ovat kovin tervetulleita!
Huh, tulipas paljon kysymyksiä, toivottavasti jaksatte vastailla. Kiiti jo etukäteen!
T.Miisa-mamma :)
Siiryin juuri vauvakuumepalstalta tänne odottavien puolelle, kun eilen sain raskaustestistä positiivsen tuloksen :)
Olen 24v neitokainen ja esikoinen olisi tulossa..
Eli nyt on siis rv 4 4 vasta menossa ja tämä tyttö ihan pihalla että mitäs nyt? :o
Kauheasti tätä odotettiin, murtta eihän sitä sitten osannut varautua tähän kuitenkaan.
Haluaisinkin nyt siis kysyä teiltä jo hieman pidemmällä olevilta, mitä asioita pitäisi nyt huomioida, tai tehdä?
Esim. tiedän että jokin tarkastus pitäisi tehdä viikolla 10? Mutta mikä se on ja mitä siitä selviää?
Sen lisäksi, onko olemassa ruoka-aineita joita missään nimessä ei saa syödä, tai mitä kannattaisi nauttia?
Miten on saunomisen liikunnan, yhdynnän tai kiristävien vaatteiden laita?
(no, ainakin liiviostostoksille on kohta lähdettävä kun rinnat on kasvanut jo nyt ihan ihan kiitettävästi..heh...:))
ja kaikki muutkin mieleen tulevat neuvot ja niksit ovat kovin tervetulleita!
Huh, tulipas paljon kysymyksiä, toivottavasti jaksatte vastailla. Kiiti jo etukäteen!
T.Miisa-mamma :)
Vastaukset 6
Vanhimmat
No ihan ensiksi voisit soittaa omaan neuvolaasi ja varata aikaa ensikäynnille. Sinulla tarvii olla tiedot viimeisistä kuukautisista sinne soittaessasi. Voi olla että joudut odottamaan viikkoja koska kuitenkin olet vasta niin alussa. Ekalla käynnilla kuluu aikaa n.1.5tuntia ja sinne on hyvä ottaa isukki mukaan. Siellä täti kertoo kaikkea raskauteen liittyvää ja ruokavalioista. Sinulta myös otetaan virtsanäyte kunten joka neuvolakerralla sekä verinäyte josta tutkitaan veriryhmä, hiv, kuppa ja hepatiitti. Voit käytää omia vaatteita niin pitkään kun ne tuntuvat hyvältä päällä. Ruoka-aineiden kanssa kannattaa säilyttää maalaisjärki eikä ruveta hysteeriseksi. Tärkeimpiä ohjeita minun mielestäni on että pese kasvikset hyvin, vältä maksan syöntiä sekä raakojen kalojen. Itse olen myös valinnut pastoroituja tuorejuustoja pastöroimattomien sijaan. Itse olen myös syönyt silliä vaikkakin joiden mielestä se ei kuulu raskaanaolevien ruokalistaan. Sokeria kannattaa tietysti syödä joissakin rajoissa vaikkakin itselläni se on vähän repsahtanut.
Olisikohan näistä neuvoista hyötyä. Ai niin..voit saunoa, harrastaa liikuntaa ja seksiä ihan normaalisti. On eriasia jos lääkäri kieltää esim supistelujen tai auenneen kohdunsuun takia liiat rasituksen. Itse olen rv34 ja vieläkin lennkeilen koirien kanssa päivittäin, saunon monta kertaa viikossa ja harrastan seksiä aina kun mahaltani jaksan.
Onnea plussasta!
Alkuraskauden ultra tehdään noilla viikoilla ja siitä selviää, onko raskaus normaali (poissulkee siis kohdunulkoisen ja tuulimunan).
Ruoasta sen verran, et kaikkea kofeiinipitoista kannattaa välttää (kahvi/tee, limsa) ja salmiakkia suositellaan syötävän 50g/päivä
Maksaa on myös hyvä välttää korkean a-vitamiinipitoisuuden takia sekä tiettyjä kalalajeja.
Homejuustot on myös syytä jättää kaupan hyllylle :)
Sivulta www.helistin.fi löytyy paljon tietoa (ja tietenkin neuvolasta)
Kiristävien vaatteiden en ole kuullut aiheuttavan haittaa sikiölle, mut onhan ne epämukavat ;) ja yhdyntä on sallittua, ellei neuvolassa tai lääkärissä toisin sanota. Saunominen VOI olla vaaraksi sikiölle äidin kohonneen pulssin ja erittyvien stressihormoonien takia (näin olen kuullut, en tiedä pitääkö paikkansa). Ite olen saunomista välttänyt. Suositeltavaa on, ettei äidin pulssi liikkuessa nouse yli 140 lyönnin.
Pahoinvointiin auttaa yleensä ne tavalliset niksit eli pieniä aterioita usein. Ja mulla ainakin hedelmät oli pelastus :) Veden juominen on tärkeää -vähintään 2l päivässä.
Niin ja jos omistat kissan/puutarhan, niin muista pestä kädet huolella! Kissoista ja mullasta voi saada toksoplasmoositartunnan. Myös juurekset on syytä pestä ja kuoria huolella. Kuten tietysti vihannekset ja hedelmät on syytä huuhdella :)
Toivottavasti edes vähän valaisi :) Mutta käy tosiaan vilkaisemassa sivua helistin.fi. Ja parasta apuahan saa neuvolasta :)
Onnea odotukseen :) Toivottavasti kaikki sujuu hyvin!
-Sanna rv32 5-
...ettei nyt jää ihan vääriä oletuksia tuosta joulumamman tekstistä.
Siis salmiakkia ei suositella syötäväksi tuota määrää, vaan maksimissaan tuo määrä päivässä. Noita ruokasuosituksia on kaikenlaisia, listan voit katsoa espoon neuvolan sivuilta jos haluat, siellä on kyllä muutakin hyödyllistä tietoa. http://www.espoo.fi/xsl_perussivu_alasivuilla.asp?path=1;606;608;32661;35275;35998;36004;51370
Muista kuitenkin että nuo ruoka-asiat ovat suosituksia, eivät kieltoja, ei niistä tarvitse turhaa stressiä kärsiä. Monessa neuvolassa ei edes anneta mitään ruokalistoja, eikä kukaan saa niitä ennen ekaa neuvolakäyntiä. Ei siis todellakaan haittaa jos olet syönyt noita aineita tässä vaiheessa :)
Ensimmäinen neuvola on paikkakunnasta riippuen jossain viikoilla 7-10. Alkuraskauden ultraan voi mennä yksityiselle jos haluaa, noin viikolla 8 mutta mitenkään välttämätöntä se ei ole eikä sitä taida monikaan kunta ainakaan tarjota.
Ja seksi, saunominen ja liikunta eivät ole mitenkään rajoitettuja, eikä niistä ole mitään haittaa! Liikuntaa voit harrastaa vielä pitkään ihan normaalisti, ei sykerajoista tarvi huolehtia, ei ainakaan ennen raskauden puoltaväliä!
Voit soitella neuvolaan, mutta ihan normaalia elämää saat jatkaa. Pahoinvointi voi tulla muutaman viikon sisällä vastaan, mutta sitäkään ei välttämättä tule. Onnellista odotusta!
Tervetuloa odottavien joukkoon.
Soita neuvolaan, he kyllä neuvovat siell miten tästä eteen päin. Saunomista voit harrastaa, niin kuin liikuntaa omien voima varojen mukaan. Kumminkin ratsastusta tulisi välttää alussa ja raskauden lopussa. Jotkut uskovat että seksin harrastaminen raskuden aikana, varsinkin kun olisi menkkojen aika on haitallista lapselle. Itse olen voinut harrastaa seksiä aivan turvallisesti koko odotus ajan(24 1)ja olenkin lokenut että miehen sperma on hyväksi sikiölle. Jos sinua kiinnostaa mailailla toiselle odottavalle äidille niin kirjoita os. [email protected]
Suvi
ruuista: ainoa ruoka mitä ei SAA syödä on korvasienet..heh maksaa ei SUOSITELLA eikä tuorejuustoja.Siis sellaisia joissa on listerioosi vaara.(pastöroimattomat) Ite vetelin riskillä homejuustoo että napa raikas :) Neuvolaan kannatta varata aika vaikka heti, ne antaa ajan n. viikolle 8. Ekalla kerralla otetaan kokeet joist selviää yleinen terveydentila, veriryhmä ja mahdolliset taudit.
Liikuntaa saa ja PITÄÄ harrastaa niinpaljo kun jaksaa ja tuntuu hyvältä. Ratsastus, nyrkkeily ja tämmöset lajit joissa masu saa hyökytystä kannattaa lopettaa n. viikolla 20 tai tietenkin ennenkin.. kannattaa syödä muutenkin hyvin että jaksaa kun kohta alkaa selaset väsymyskohtaukset. kiristäviä vaatteita oman fiiliksen mukaan ja seksiä AINA kun siltä tuntuu. Itselle se ei tahtonut isomahaisena maistua kun olo ei ollut järin eroottinen joten kannattaa otta ilo irti nyt! Ja varoitus: Oot sekaisin pitkän aikaa tästä uutisesta ja kadullakin tuntuu että ottassa lukee:OLEN RASKAANA :) Kannattaa yrittää pysyä freesinä ja välttää turhia paineita sillä itse ainakin jaksoin kaveriani paremmin koko homman kun jaksoin laittaa itseäni aina vähän. Ripsiväriä tai pukeutua nätisti kivoihin vaatteisiin. Isoissa kuteissa tai rähjäisenä tuntee äkkiä itsensä väsyneeksi ja tunkkaiseksi. On kiva että hyvä olo näkyy ja sain paljon kehuja siitä että jaksoin näyttää hyvältä. Ei tietenkään ain atrvitse olla täydessä tällingissä yötä päivää! Ja tämä on vain minun mielipiteeni josta ei kannata ottaa naksua :) (sain vuvan viisi viikkoa sitten ja mukavaa on. Kyllä kannatti!)
tää on kyllä varmasti itsestään selvää, mutta varmuuden vuoksi vielä pitää mainita, kun olen sellaistakin täällä lukenut, ettei joku ole tiennyt... eli ei tupakkia tai alkoholia raskauden aikana. ja muistathan aina varmistua kaikkien lääkkeiden kohdalla, etteivät aiheuta vahinkoa. raskauden eka kolmannes on sitä herkintä aikaa kun elimet kehittyy, joten pitää siinä mielessä olla tarkkana. en nyt tarkoita mitään ruoka-aineskitsoiluja, mut että ei esim. buranaa popsi vanhasta tottumuksesta, kun ibuprofeiinia ei suositella raskauden aikana. elämää voi kyllä jatkaa melko normaalisti. jossain vaiheessa alkaa varmaankin väsyttämään. itse ainakin nukuin alussa kuukauden lähes vuorokaudet ympäri.