Per_ _ leen Kissat

kysyisin vaan että miksi kissan omistajat eivät pidä kissoja kiinni.
miksi esim, kerrostalojen pihalla kulkee irtonaisia kissoja jotka hyppivät autojen päällä, ja aiheuttavat suurta tuhoa maalipinnalle.
eikö kissan omistajat ymmärrä tätä !! naarmuinen auton maalipinta , kuka korvaa?
ajatelkaa edes vähän toisia arvoisat kissa-petojen omistajat !!
23768
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

meillä on ollut aina kissoja ainakin kaksi ja autojen päällehyppiminen tai makoilu mielipuuhaa. Koskaan ei kuitenkaan naarmun naarmua oo syntynyt!!!Kissa on jalo otus, eikä peltiin kynsiään käytä, mutta ehkä sulla onkin sellainen ruostekasa, että jäljet jää!

Äänestä
  • perkeleen kissa ihminen et voi olla noin naiivi.käytä ny vähä järkee ,toisen omaisuutee kajoominen ei oo kivaa.tassut ovat kyllä hiekkasia ja näin ollen naarmuttaa aivan absolut varmasti.mutta sullahan olikii rotukissa joten sehän tekee poikkeuksen aivan unohdin taidat muutenkin olla joku omaan napaan tuijottaja kun et aattele toisten kannalt näit juttui.

    Äänestä

  • just noin!En ole kuullut koskaan et kissan kynnet tekis vahinkoo auton maalipinnalle..!Kissat on parhaimpia ja jaloimpia eläimiä maailmassa!

    Äänestä

  • minttu kirjoitti:

    just noin!En ole kuullut koskaan et kissan kynnet tekis vahinkoo auton maalipinnalle..!Kissat on parhaimpia ja jaloimpia eläimiä maailmassa!

    ja sitte ku ne on niin söpöjö ja lutusia että ei ne mitään pahaa kellekkään tee.Käytä nyt niitä aivoja,jos vähääkään ajattelisit niin et tuollaisia kirjoittelisi.Kissa on luonnossa lähes yhtä paha peto kuin minkki.Samanlain kissa tappaa metsäkanalintujenpoikueet ja aiheuttaa vahinkoa.Onneksi kissan saa tappaa kun se tuolla metsässä tekee tuhojaan.Kissalle saisi järjestää oikeen suurjahteja,jolloin saataisiin lopetettua kissa kanta metsästä kokonaan.Ammumme kaikki tuolla vapaana olevat kissat.Kissan lääke on aina yhtä varma .308win

    Äänestä

Meidän pihapiirissä kissat ei pelkästään kävele autojen päällä vaan ruikkivat niiden päälle! Todella hienoa laittaa tuuletus päälle, kun järkyttävä kissankusen haju täyttää auton! Ne ruikkivat myös asunnon ovien viereen.

Tykkään kyllä sisäkissoista, leikatuista, jotka eivät merkkaile reviirejään mihin sattuu. Pitäähän koiratkin pitää kiinni ja koiranulkoiluttajien katsoa, ettei koirat nyt ihan kynnykselle/autojen päälle kuse/pasko, niin miksei sitten kissanomistajienkin?

Äänestä
  • kun haisee kissan kusi nurkissa kun menee ulos.Eikö ne saatanan omistajat koskaan älyä sitä että on laitonta pitää kissa vapaana luonnossa,laittakaa edes saatana kello kaulaan niin voi säästyä linnutkin.Vapaana olevaa kissaa voisi verrata vaikka minkkiin vaikka ei yhtä paljon vahinkoa aikaan saakkaan niin silti.Kyllä kissaihmiset rupeis valittaan jos sama määrä koiria ois irti, mutta kun ei ole.Koirien omistajat yleensäkin ovat näköjään tunnollisempia tapauksia,tietenkin on poikkeuksia.Ruvetkaa ilmoitteleen poliisille näistä omistajista.

    Äänestä

Meilläkin on kissoja, mutta vain yksi niistä tykkää auton päällä köllötellä. Se on kylläkin 9v. ja leikattu tyttökissa, mutta naarmuakaan se ei ole autoihin tehnyt. Ainut mitä se on jättäny, on kurakelillä kissantassun jäljet konepelliltä katolle ja takaikkunan kautta maahan, mutta täällä päin lähes jokaisessa autossa näkyy keväisin ja syksyisin samanlaisia jälkiä.
Ehkä autosi kimpussa olevat kissat eivät pidä autosi väristä, tai sitten pitävät niin paljon että pitävät sitä raapimisautonaan. Tai autosi maalikerros on pehmeetä.. Mutta empä usko että kissat kynsiään autoon upottaa.

Siinä olen kuitenki ainaki jotenki samaa mieltä että kerrostalojen asukkaitten kissoja on ulkona, mikä ei oo kovin järkevää. Mä pitäsin ne ainaki sisällä, jos kerrostalossa asuttas. Mut tapansa kullakin..

Äänestä
  • Kaikki ihmiset/teinit pitää ampua kun ne kusee toisten hiekka laatikoille! Jos kissatkin pitää! Kissoilla on tunteet eine tahallaan merkkaile ja pissaile toisten alueille! EIKS TEIL OO AIVOI?????? Eläimet (paitsi ihmiset) ei osaa olla tuhmia. Ne ei tajuu. Kissan omistajien vika! Mixi viettomat kissat ammutaan kun ne on irti? NIITÄ? Ja tä ei oo mikään kissa vihaajien palsta! Menkää koirapalstaillekkin valittamaan kun ne merkaa joka kolkkaan (ainakin urokset!)

    Äänestä

  • CAT ANGEL kirjoitti:

    Kaikki ihmiset/teinit pitää ampua kun ne kusee toisten hiekka laatikoille! Jos kissatkin pitää! Kissoilla on tunteet eine tahallaan merkkaile ja pissaile toisten alueille! EIKS TEIL OO AIVOI?????? Eläimet (paitsi ihmiset) ei osaa olla tuhmia. Ne ei tajuu. Kissan omistajien vika! Mixi viettomat kissat ammutaan kun ne on irti? NIITÄ? Ja tä ei oo mikään kissa vihaajien palsta! Menkää koirapalstaillekkin valittamaan kun ne merkaa joka kolkkaan (ainakin urokset!)

    moikka teinit mun elämä on omistettu KISSOILLe ja mä seurustelen Rotu kissojen kaa. Ne on ihmisten verosii.harrastan vaa KISSOi ne on herkempii ku ihmiset ja ymmärtää mua parhaite.Vitsit mä perustan viel joskus kissa talon.ihmiset sais kaikki ennemmi hävittää ku viattomat KISSAt !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! KISSAt o lähes tulkoo yliluonnollisii olentoi nii herkkii . Älkää haukkuko KISSOi niille voi tulla psyykkisii ongelmii ja joutuu käyttää niit terapias.tai näppylöit tai ihottumaa.ihmiset o julmii petoi ku ne ei tajuu et kissat oli tääl enne ihmisii..niil o oikeus sillon tehä mitä haluu.ihmisten kustannuksell.

    Äänestä

  • CAT ANGEL kirjoitti:

    Kaikki ihmiset/teinit pitää ampua kun ne kusee toisten hiekka laatikoille! Jos kissatkin pitää! Kissoilla on tunteet eine tahallaan merkkaile ja pissaile toisten alueille! EIKS TEIL OO AIVOI?????? Eläimet (paitsi ihmiset) ei osaa olla tuhmia. Ne ei tajuu. Kissan omistajien vika! Mixi viettomat kissat ammutaan kun ne on irti? NIITÄ? Ja tä ei oo mikään kissa vihaajien palsta! Menkää koirapalstaillekkin valittamaan kun ne merkaa joka kolkkaan (ainakin urokset!)

    katsos kissat on nyt pois "muodista"nikä johtuu ihan tyhmistä omistajista jotka pitää niitä irrallaan.Koiria ei ole nimeksikkään niin paljon irrallaan,täällä päin on vain yksi koira joka on irrallaan,mutta vain silloin kun on irtipito aika.Sanoisin että koiran omistajat on vastuullisempia kuin kissanomistajat.

    Äänestä

oletko tullut ajatelleeksi että ehkä ne eivät olekkaan talon asukkaiden kissoja!?
meidän talomme pihalla kävelee usein muiden asutus alueiden kissoja!!

Äänestä
  • Sinähän vasta kissa-peto olet.Nyt oli puhe uudemmista autoista eikä ruosteläjistä.Jos sun kattis hyppäis autonpäälle ja joutusit maksamaan maalautukset ja niin pois päin miten likalla suu loksahtas.Se on täyttä paskaa kuule etteikö hiekkaset tassut naarmuta.Mitä sanoisit jos sulla olis hieno auto ja joku tulis ilman lupaa sitä lääppimään ? Vastaa rehellisesti !!

    Äänestä

  • Kansalainen kirjoitti:

    Sinähän vasta kissa-peto olet.Nyt oli puhe uudemmista autoista eikä ruosteläjistä.Jos sun kattis hyppäis autonpäälle ja joutusit maksamaan maalautukset ja niin pois päin miten likalla suu loksahtas.Se on täyttä paskaa kuule etteikö hiekkaset tassut naarmuta.Mitä sanoisit jos sulla olis hieno auto ja joku tulis ilman lupaa sitä lääppimään ? Vastaa rehellisesti !!

    ...viesti ei tainnut olla mulle! päätellen siitä kun puhuttiin autoista ja kissanomistajista!!

    Äänestä

  • asta kirjoitti:

    ...viesti ei tainnut olla mulle! päätellen siitä kun puhuttiin autoista ja kissanomistajista!!

    Se oli nimim,kissanomistaja

    Äänestä

MUTTA, miksi kissoja kiroat kun syypää on vastuuttomat omistajat? Ei uskoisi kielenkäytön perusteella että ikäsi riittää auton omistamiseen, saatika käyttämiseen. Mietihän oletko itse varmasti aina ajatellut muita kansalaisia autollasi ajellessa... Sinuna ottaisin yhteyttä kyseisten kissojen omistajiin tai en todellakaan pitäisi autoani ulkona jos se tosiaan on niin tärkeä, sitähän voi vaikka joku lapsi naarmuttaa vahingossa, ihan yhtä lailla.

Äänestä
  • Sanna pieni.autot pidetään ulkona.kissat sisällä.useimmat kissan omistajat ovat aika onttoja.eli niin kuin sanoit omistajien vika.KIELEN KÄYTÖSTÄ KUN VIITTASIT SIIHEN,niin aikä typerää kissan omistajilla kielenkäyttö jos luet esim kissanomistajan nimim. kirjottanut.totean : että kun kissan omistajat sanovat ettei tule naarmuja kun kissa kävelee paremman auton päällä, niin takuulla jokaisesta hiekka tassun pyörähtelystä tulee.vanhemmissa kotteroissa ne ei vaan niin näy.ärsyttää kun kissan omistajat ovat yleensä niin henkeen ja vereen kissa-ihmisiä,että eivät voi nähdä asiaa
    "ULKOPUOLISEN SILMIN"
    Ei tässä ole siitä kysymys että vihaisin kissoja niin että ne pitäisi hävittää!!!!!!! mutta ongelma olisi minun mielestäni pikkuhiljaa kissa ihmistenkin tiedostettava.ja mitä tuonnempana viitattiin kirjoittajan ikään , niin voisinpa sanoa että
    sinun tyylistäsikin päätellen voisin olla vaikka sinun pappasi !!

    Äänestä

Ehkä se on se yleisin syy, kun ihmiset tuppaavat näkemään vain sen oman napansa, eikä niitä hetkauta, vaikka kissa tekisikin pientä tuhoa ympäristössä, mutta älkää hyvät ihmiset leimatko kissoja, vaan niiden omistajat. Turha hyökätä kissojen kimppuun, kun omistajat hankkivat vain uusia ja uusia ilmaisia kissoja vähät välittämättä muista. Niitä kissanomistajia teidän on vainottava. Poliisille voi tehdä ilmoituksen kissojen irtipidosta tai kiikuttaa kissat lähimpään löytöeläintaloon, korostan että kissan tappaminen ei hyödytä mitään, kun ei ne kissat itse tänne ilmesty, vaan vastuuntunnottomien ihmisten toimesta.

Äänestä
  • ovat oikeasti ongelma kun niitä ei kukaan "omista".Kyllä on ihan palvelus yhteiskunnalle päättää tälläisen kissan elämä.

    Äänestä

  • oho kirjoitti:

    ovat oikeasti ongelma kun niitä ei kukaan "omista".Kyllä on ihan palvelus yhteiskunnalle päättää tälläisen kissan elämä.

    ymmärrän, että kissat, jotka oikeasti ovat villejä, villeiksi syntyneitä ja täysin kesyttämättömiä, on saatava karsittua pois, niinhän täällä karsitaan myös karhujen ja hirvien määrää jos siihen on tarvis. Silti moni kesykissa on myöhemmin tullut "villiksi", mutta se ei tarkoita, että se olisi villikissa. Se on hylätty ja se on menettänyt luottamuksensa ihmisiin, mutta se on kuitenkin ollut kesy ja vielä kesyyntyvä kärsivällisen kodin ansiosta.

    Äänestä

Ehkä tässä on taas kyse siitä mitä kukin arvostaa. Tottakai ne ihmiset jotka ostavat auton, vain näytelläkseen varakkuuttaan naapureilleen, mutta autolla ei montaa metriä ajeta, niitä harmittaa jos kissa kävelee konepellin yli. Siinähän voisi vaikka 500000 auto mennä rikki. Ja kissathan ei kynnet ulkona kävele, ainoastaan leikkiessään tai metsästäessään niillä on kynnet esillä. Ymmärrän täysin miten kahjoja ovat ne ihmiset, jotka laskevat kissansa vapaiksi kerrostalosta! Kissanhan ei kuulu olla irrallaan kaupunkialueella, itse en päästäisi sitä vapaaksi edes maalla. Ihminen se on kuitenkin julmempi, kuin kissa, ihminen on PETO! Mietippä mitä kaikkea ihminen on maapallolla saanut aikaan ja vertaa sitä kissaan, näyttäisi siltä että löydät ihmisestä tuplasti miinuksia. Taidat olla melko passiivinen ihminen, kun pienistä asioista rähiset. Kissan voi joka tapauksessa kuljettaa löytöeläintalolle, mutta parempi olisi ottaa kissanomistajasta selvää ja tiputtaa laatikosta kissan irtipitolakia käsittelevä lappu. Kissan omistaja se on tämänkin takana, eikä varsinaisesti kissa.

Äänestä
  • kyllä muakin vituttais jos auton päälle kissat hyppis hiekkasilla tassuilla.Mitä tuohon tulee että et päästäisi varmaan kissaasi maaseudullakaan vapaaksi,et päästäisikään koska se on rikos.Eniten ottaa päähän kun kissaihmiset itkee että "päästin misun iltareissulle ulos nii joku oli sen tappanu"oma vikahan se on.Älkää päästäkö kissojanne ulos jos haluatte vielä katella sitä.

    Äänestä

Tuossa oli hyvä mielipide otsikolla
CAT ANGEL todella asian tuntevasti
sanottu.Yhtykäämme ed.puhujaan.

Äänestä

tämä sama provo...

Eikös tästä ole keskusteltu tuolla muropaketin puolella ainakin ja ties missä.

Selvyyden vuoksi: kissoja _ei_ pidä päästää yksikseen ulos, ei autojen päälle hyppimään, ei lasten hiekkiksiin kakkimaan ja *ennen muuta ei jäämään autojen alle, kettujen ruuaksi ja kissanvihaajien rääkättäväksi*. Nih.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kansan puolesta kirjoitti:

kysyisin vaan että miksi kissan omistajat eivät pidä kissoja kiinni.
miksi esim, kerrostalojen pihalla kulkee irtonaisia kissoja jotka hyppivät autojen päällä, ja aiheuttavat suurta tuhoa maalipinnalle.
eikö kissan omistajat ymmärrä tätä !! naarmuinen auton maalipinta , kuka korvaa?
ajatelkaa edes vähän toisia arvoisat kissa-petojen omistajat !!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu