Allekirjoittaneella pyörähtää mittariin vuodenvaihteen jälkeen pyöreät kolmenkymmentä vuotta. Ajattelin kutsua koolle kaikki hyvät ystäväni ja järjestää ihan kunnon kemut ruokineen ja juomineen. Tarvitsisin ideoita kutskukortin kutsuun/runoon sekä varsinaiseen ohjelmaan. Mielessä on käynyt kaikki stand-up komiikasta livebändiin. Tarvitsin ideoita ja kokemuksia kuinka saada onnistuneet kinkerit, niin että kaikilla olisi hauskaa!
Omat 30 vee synttärit - mutta mitä ohjelmaa??
4
24128
Vastaukset
- Piki
Mulla myös ens vuonna 30 vee bileeet. Samat ajatukset mielessä kuin sinulla. Olen jo Tallinnasta raahannut viinat ja kaljat. Enää sitten juhlapaikan järjestely ja ohjelma. Sen ainakin olen päättänyt että kapakkaan ei mennä. Olin nimittäin yksissä 30 vee bileissä kesällä ja kun tunnelma oli katossa, juhlakamu halusi baariin. No, sitten lähdettiin ja kuinkas ollakaan, kaikki vieraat hävisi kapakan uumeniin ja biletunnelma katosi kokonaan. Eli mökki tai joku paikka missä pitää omat juhlat vaikka aamuun saakka, ja hyvää ruokaa, juomaa ja seuraa niin kaikki varmasti viihtyy. Mä varasin Nuuksiosta mökin ja saunan, jossa ollaan yötä koko konkkaronkka. Päivällä tulee meille pitämään jotain ohjelmanumeroa eräs eräopas ja sen jälkeen syödään. Sitten vapaata yhdessäoloa saunan ja virvokkeiden merkeissä. Tietysti on myös jotai muutakin ohjelmaa myöhemmin illasta kunhan väki on vähän saanut ilolientä juotua esim. raa´an munan kuljetusta, parin kanssa vaatteiden vaihtoa ja juomakilpailuja. Kirjastosta saa muuten lainattua kirjoja missä on ihan hyviä ideoita ohjelmanumeroiksi. Lykkyä tykö järjestelyihin. Rahaa palaa, mutta kerrankos sitä 30 täyttää !
- Mmm
...noista ohjelmanumeroista!!! Samanlaisiin bileisiin kaipaan ohjelmaa minäkin. Mitä on vaatteiden vaihto?? Omat vinkkini löytyy tuolta lahjaideat osiosta, jossa myös kyseltiin vinkkejä 30-v. juhliin.
- Piki
Mmm kirjoitti:
...noista ohjelmanumeroista!!! Samanlaisiin bileisiin kaipaan ohjelmaa minäkin. Mitä on vaatteiden vaihto?? Omat vinkkini löytyy tuolta lahjaideat osiosta, jossa myös kyseltiin vinkkejä 30-v. juhliin.
Muutama ohjelmanumero on mielessä esim.vaatteiden vaihto. Parit (mies ja nainen), mielellään ei pariskunta. Kuka pareista vaihtavat vaatteita keskenään nopeiten. Hauskaa katseltavaa ja varsinkin jos ilolientä on tullut otettua niin varmasti sattuu jotain hauskaa jolle nauretaan vielä seuraavanakin päivänä. Munan kuljetus. Ohjelma oli myös yksi BB:n tehtävä. Kuka pareista kuljettaa lusikassa raakaa kananmunaa nopeiten. Pitää keksiä joku reitti ja toinen kiertää sen, lusikka suussa jossa raaka kananmuna. Sitten pari "tiputtaa" munan parilleen omaan lusikkaan joka on suussa ja lähtee kiertämään reittiä. Meillä tulee myös halon hakkuu kisa ja veden kanto kisa jotka tietenkin tehdään selvinpäin. Palkinnoiksi meinasin ihan kuoharipulloja tai jotain vastaavaa.
- terppa
moi. olen suunnittelemassa myös itse juhlia ja innostuin nuuksion mökistä...mistä löysit mökin???
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?591184Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11860Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75795- 53634
Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.83623Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs46554Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt33537Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv36524Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43503Tietysti olen varovainen,
ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä40501