Omat 30 vee synttärit - mutta mitä ohjelmaa??

Peak

Allekirjoittaneella pyörähtää mittariin vuodenvaihteen jälkeen pyöreät kolmenkymmentä vuotta. Ajattelin kutsua koolle kaikki hyvät ystäväni ja järjestää ihan kunnon kemut ruokineen ja juomineen. Tarvitsisin ideoita kutskukortin kutsuun/runoon sekä varsinaiseen ohjelmaan. Mielessä on käynyt kaikki stand-up komiikasta livebändiin. Tarvitsin ideoita ja kokemuksia kuinka saada onnistuneet kinkerit, niin että kaikilla olisi hauskaa!

4

24060

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Piki

      Mulla myös ens vuonna 30 vee bileeet. Samat ajatukset mielessä kuin sinulla. Olen jo Tallinnasta raahannut viinat ja kaljat. Enää sitten juhlapaikan järjestely ja ohjelma. Sen ainakin olen päättänyt että kapakkaan ei mennä. Olin nimittäin yksissä 30 vee bileissä kesällä ja kun tunnelma oli katossa, juhlakamu halusi baariin. No, sitten lähdettiin ja kuinkas ollakaan, kaikki vieraat hävisi kapakan uumeniin ja biletunnelma katosi kokonaan. Eli mökki tai joku paikka missä pitää omat juhlat vaikka aamuun saakka, ja hyvää ruokaa, juomaa ja seuraa niin kaikki varmasti viihtyy. Mä varasin Nuuksiosta mökin ja saunan, jossa ollaan yötä koko konkkaronkka. Päivällä tulee meille pitämään jotain ohjelmanumeroa eräs eräopas ja sen jälkeen syödään. Sitten vapaata yhdessäoloa saunan ja virvokkeiden merkeissä. Tietysti on myös jotai muutakin ohjelmaa myöhemmin illasta kunhan väki on vähän saanut ilolientä juotua esim. raa´an munan kuljetusta, parin kanssa vaatteiden vaihtoa ja juomakilpailuja. Kirjastosta saa muuten lainattua kirjoja missä on ihan hyviä ideoita ohjelmanumeroiksi. Lykkyä tykö järjestelyihin. Rahaa palaa, mutta kerrankos sitä 30 täyttää !

      • Mmm

        ...noista ohjelmanumeroista!!! Samanlaisiin bileisiin kaipaan ohjelmaa minäkin. Mitä on vaatteiden vaihto?? Omat vinkkini löytyy tuolta lahjaideat osiosta, jossa myös kyseltiin vinkkejä 30-v. juhliin.


      • Piki
        Mmm kirjoitti:

        ...noista ohjelmanumeroista!!! Samanlaisiin bileisiin kaipaan ohjelmaa minäkin. Mitä on vaatteiden vaihto?? Omat vinkkini löytyy tuolta lahjaideat osiosta, jossa myös kyseltiin vinkkejä 30-v. juhliin.

        Muutama ohjelmanumero on mielessä esim.vaatteiden vaihto. Parit (mies ja nainen), mielellään ei pariskunta. Kuka pareista vaihtavat vaatteita keskenään nopeiten. Hauskaa katseltavaa ja varsinkin jos ilolientä on tullut otettua niin varmasti sattuu jotain hauskaa jolle nauretaan vielä seuraavanakin päivänä. Munan kuljetus. Ohjelma oli myös yksi BB:n tehtävä. Kuka pareista kuljettaa lusikassa raakaa kananmunaa nopeiten. Pitää keksiä joku reitti ja toinen kiertää sen, lusikka suussa jossa raaka kananmuna. Sitten pari "tiputtaa" munan parilleen omaan lusikkaan joka on suussa ja lähtee kiertämään reittiä. Meillä tulee myös halon hakkuu kisa ja veden kanto kisa jotka tietenkin tehdään selvinpäin. Palkinnoiksi meinasin ihan kuoharipulloja tai jotain vastaavaa.


      • terppa

        moi. olen suunnittelemassa myös itse juhlia ja innostuin nuuksion mökistä...mistä löysit mökin???


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      104
      7517
    2. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      237
      7404
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      144
      5125
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      140
      4819
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      42
      4570
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      87
      4269
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      115
      4082
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      164
      1792
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      9
      1589
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      255
      1442
    Aihe