Onko muilla kokemuksia vastaavasta ongelmasta ja mahdollisesti sen ratkaisusta?
Eli kyseessä Audi TT vm. 2000 ja ESP:in varoitusvalo palaa yhdessä ABS:n varoitusvalon kanssa toisinaan. Yleensä ajoon lähdössä mikään varoitusvalo ei pala, mutta n. vartin ajon jalkeen ko. valot syttyvät toisinaan (ehkä n. joka viidennellä ajokerralla).
Audin huollossa ei osattu sanoa mitään, kun kerran vikamuisti on tyhjä...
ESP varoitusvalo palaa toisinaan.
4
2377
Vastaukset
- olla
aika hankala selvittää todellista vikaa, jos kerran vikamuistissa ei ole tietoja.
Kuten varmaan itsekin tiedät, vika lienee joko ABS:ssä tai itse ESP:ssä, koska ne toimivat käsi kädessä.
Voisko olla sellasesta johtuvaa, että ESP jostakin syystä kytkeytyy itsellään pois päältä. Ehkä joku hapettununut liitos? Merkkivalohan palaa silloin kun se on pois kytketty. Tää oli ihan puhdas arvaus. - A4 2.5TDI Q
Saattaisi olla mätänevä ABS-yksikön tietokone. Ohjaa nimenomaan ABS:n ja ESP:n toimintaa, useimmiten kuitenkin oireet esiintyvät yhtäjaksoisemmin ja järjestelmä toimii vain satunnaisesti.
Vikamuistiin ei jää merkintöjä mutta oireiden ilmetessä testerillä ei saa ohjainlaitteeseen yhteyttä. Esim. viallisesta pyöränanturista pitäisi vikamuistiin jäädä merkintä.
Uusi ABS-yksikkö maksaa mallista riippuen n. 1500e - pari sataa, vaihto on helppoa. Internetistä löytää palveluja jotka mainostavat korjaavansa noita Boschin ohjainlaitteita n. 250 USD hintaan, autolla voi ajaa lukkiutuvin jarruin kun tietokone on korjattavana. - Tarkista
ABS ja ESP laitteisiin voi tulla häiriötä myös jos valoihin on tehty muutoksia tai jos niissä on jokin vika. Näin ainakin omassa oli, kun toisen puolen valoissa oli jonkin asteinen oikosulku joka esiintyi vain harvoin.
- Pizza
Minulla oli aivan sama vika A4 2.0 -01 (n. 120tkm). Merkkivalo syttyi noin 20-50km ajon jälkeen aika säännöllisesti. Käväisin huollossa ja lukivat vikamuististin: "jarruvalon kytkimeltä epälooginen signaali" - eli kytkin lienee menossa rikki!
Osa maksaa kuulemma n. 30 Eur ja vaihto vie 15min (kaipa tuon osaisi vaihtaa itsekin). Osaa ei ollut varastossa joten vaihto jäi toiseen päivään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1911330
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138893- 85842
- 51748
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?51730Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t252622Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä311597Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55579- 53574
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,7570