Lakkautin kiinteän puhelinliittymän loma-asunnoltani ja siitä huolimatta puhelinyhtiö yritti periä minulta liittymämaksuja tuosta liittymästä, jota ei enää ollut olemassakaan. Huomautin yhtiötä asiasta kolme kertaa ja joka kerralla he lupasivat korjata asian. Neljännellä kerralla en enää vaivautunut huomauttamaan laskusta ja annoin sen mennä perintään jo siksikin, että olin parin kuukauden matkalla. Perintäfirma vaatii nyt saataviaan ja olen ilmoittanut heille saatavan olevan perusteeton. He puolestaan totesivat, ettei heidän toimenkuvaansa kuulu saatavien luonteen selvilleottaminen vaan ainoastaan niiden periminen. Olin täysin eri mieltä.
Onko perintätointa harjoittava yritys velvollinen ottamaan selvää toimeksisaamansa saatavan oikeellisuudesta? Jos ei, voisin itsekin alkaa harjoittamaan moista tointa eläkepäivien lomassa. Tuloja ilman vastuuta..
Onko perintätointa harjoittava yritys velvollinen ottamaan selvää toimeksisaamansa saatavan oikeellisuudesta? Jos ei, voisin itsekin alkaa harjoittamaan moista tointa eläkepäivien lomassa. Tuloja ilman vastuuta..
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kannattaa lukea juuri ilmestynyt esite: http://www.kuluttajavirasto.fi/user/loadFile.asp?id=3767
Ammatimaiselle perintätoimistolle korvattaviksi voivat tulla perusteettoman maksuvaatimuksen selvittämisestä velalliselle syntyvät kulut.
Uskon että perintäfirma on siirtänyt tämän vastuun sopimuksella puhelinyhtiölle, joten perintätoimistolle ei ole tulossa kustannuksia.
Uskon myös, että peritätoimisto ilmoittaa velkojalle ilmoituksenne ja velkoja sitten päättää jatketaanko perintää.
Perintätoimistolla ei ole mitään aiheeseen liittyvää virallista dokumentaatiota tavallisesti. Ne tässä tapauksessa todellakin vain perivät.
Väite, että perintätoimistolla ei ole mitään vastuuta on se, mikä tässä tapauksessa on hyvän perintätavan vastaista.
Kaksi vuotta lähetteli vak yhtiö Pohjantähti laskuja, uhkaillen perintätoimistolla, ulosotolla ja ties millä,
otin kirjallisesti yhteyttä p.tähteen, lähetin kirjatun kirjeen hämeenlinnaan p.tähden johtajalle, yhteydenottoihini en saanut vastausta.
Sitten tuli vuoden laskuja perintätoimistolta, nyt ei ole kolmeen kuukauteen tullut, pistin asian kuluttaja-asiamiehelle. Pitänee pian kysellä, mitä mieltä ovat siellä ja voinko piankin kuluistani laittaa laskun Pohjantähdelle.
Perintätoimistot ottavat vastaan perinnän, sen oikeellisuudesta vastaa toimeksiantaja.
Perintätoimistolla ei ole edes mahdollisuutta tutkia asian oikeellisuutta eli kaikkia puhelinsoittoja, alkuperäissopimuksia, he vain perivät.
Oikea osoite sinulla on puhelinyhtiö, ensin luet irtisanomisehdot ja sitten päivämäärät, milloin keskustellut yms. Puhelinyhtiö peruu kyllä aiheettomat toimeksiannot.
Tein kirjalliset valitukset väärästä laskutuksesta jonka vahingossa olin maksanut.Oli joku ilmoitus puhelinluettelossa joka oli jo edellisenä vuonna poistettu.Valituksen lähetin faksilla. Odotin korjausta jota ei tullut koskaan.Nykyinen trendi on ettei vastata. Sensijaan PHP alkoi kyykyttämään. Se laittoi laskuja, laskun maksun viivästymisestä. Se on hankalaa kun työttömänä tulee rahaa vain ainoastaan 1 kerran kuukaudessa niin ei voi laskuja maksaa puhelinyhtiön määräämänä päivänä. Lankapuhelimen pitäminen on muutenkin sika kallista. Maksusuunnitelmakin maksaa muistaakseni 5-7e kerta. PHP nappasi linjan kiinni 7e takia. Kirjoitin 2 eri kirjettä johtajalle jossa selvitin tarkasti päivämäärät miten laskut oli maksettu.Todistettavasti meni perille. En maksanut sitä 7 euroa koska minulla oli etukäteen Telialle maksettuja kaukopuhelinlaskuja jotka jäivät käyttämättä kun linja suljettiin. Puhelin ei koskaan auennut ja kiinnipitämisestäkin tuli kuukausimaksuja. Laskuja jotka menivät perintään ja yksipuolisella tuomiolla ulosottoon. Johtajatasolla ei vaivauduta vastaamaan kirjeisiin. Näin meillä Lahdessa.
Koko homma on huonosti hoidettu.Pelataan lankapuhelimet arvottomiksi. Ja koko yrityshän on lankapuhelinasiakkaiden rahoilla rakennettu ja pistetty pystyyn.Hallituksessa on suurien firmojen suuromistajien edustus jotka eivät tiedä tavallisen kansan asioista yhtään mitään.