Tässä olen miettinyt että olisiko mahdollista laittaa 100 litraseen akvaarion esim 2 ahvenpariskuntaa?? Tällä hetkellä siellä uiskentelee palettikalapariskunta ja partamonni joka kyllä pitää huolen ettei liiallista kalaviljelyä tulekaan. Viime kudusta jäi 2 henkiin ja menossa kaverin altaaseen.
Voisiko laittaa vaikka saman laisenpariskunnan tai kääpiöakaran ??
Akvaario näyttää nyt hierveän tyhjältä ja ensi viikolla menossa kalakauppaan
100 litranen ahven akvaarioko?
2
500
Vastaukset
- patu
...vaan vanhemmat napsivat niitä suihinsa.
Tässä Paletti kalasta lisää .. http://koti.mbnet.fi/ap85/paletti.htm
Sulla on nyt akvaariosi sellainen Palettikala perhe "biotooppi" miksi muuttaa hyvää tasapainoa ahtamalla kaloja varmaan reviiri taistelu yhdyskuntaan???
Ite laittaisin tuohon väliveteen jotain pikku tetraa ... lajeja on monia mistä valita . http://www.kolumbus.fi/sarakontu/kalat/kalachar.html 10-15 kalan parven. - harakka
Litrat loppuvat jo kesken toisen n 10cm ahvenparin kanssa ja pikkuahvenet eivät tule pärjäämään palettikalan kanssa.
Kaverilla on isompia ahvenia palettien kanssa yli 300-litraisessa ja kyllä nämä paletit kutuaikaan tai poikasaikaan terrorisoivat ihan koko akvaariota. Siis varsinkin noita toisia affenia.
Ja vaikka niille laittais 500-litraisen, niin tuntuu että valtaavat reviirikseen ihan niin paljon kun niille antaa tilaa.
Toisilla pikkuaffenilla ei kyllä ole palettien kanssa mitään mahdollisuuksia harrastaa perheenlisäystä :( jos edes selviävät hengissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää442239Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten672121Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211960HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363941714Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1041665Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241494Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta01390Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821112Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53977- 75945