lapsen hyvällä omallatunnolla isälleen viikonlopuksi?
minä meinaan ottaa jo kohta yhteyttä lastenvalvojaan. kun ei sillä naikkosella korvien välissä tapahdu mitään!
minä meinaan ottaa jo kohta yhteyttä lastenvalvojaan. kun ei sillä naikkosella korvien välissä tapahdu mitään!
Vastaukset 10
Vanhimmat
PROVO! Miksi se isä on sen huonompi hoitamaan sairasta lasta, kuin äitikään? Mitä hemmettiä siinä lastenvalvojalla tekee? Paitsi tietysti jos isä on niin kyvytön hulttio, ettei osaa hoitaa sairasta lasta. Silloin hälyttäisin minäkin lastenvalvojan isän luo ja tapaamisoikeudet pois. Hohhoijjaa joo. Sairaan lapsen hoito on sen verran rankkaa puuhaa, että fiksu äiti, jos tajuaa kasata vähän kuormaa isänkin harteille.
Entä mitä jos isän tapaaminen on lapselle niin tärkeää, ettei halua mistään hinnasta luopua siitä? Onhan sairastaminen jo itsessään tarpeeksi kurjaa, niin miksi sitten "rankaista" lasta sairaudesta vielä lisää ja kieltää isän luo pääseminen?
Mitäs sitten, kun on kroonisesti sairas lapsi? Huostaanotto, jos äiti julkeaa ehdottaa, että tapaisi isäänsäkin joskus? Niinkö?
Kaikenlaisia vitipäitä sitä tänne viitsikin kirjoitella.
riippuu vähän tilanteesta..
jos isän luona on muita lapsia ja sairaus on esim oksennustauti,ymmärrän et on huonosti arvioitu sairaan lapsen vieminen sinne,mut jos muita lapsia ei ole,niin sitten kyllä isäkin voi lasta hoitaa.
lastenvalvoja varmaan pissais housuunsa nauraessaan jos tollaisesta asiasta sinne soittais..
En tiedä, onko tämä provo, mutta vastaan kuitenkin.
Periaatteessa en minäkään laita lasta isälleen sairaana, ainakaan kovassa kuumeessa tai vatsataudissa. Joskus aikoinaan vielä lapsen kanssa kahden asuessamme teimme niin, että isä tuli meille hoitamaan, jos minulla oli esimerkiksi työasioita hoidettavana. Lapsen paras hoitaja sairastapauksissa on tietysti oma vanhempi, joko isä tai äiti, ja paras paikka koti.
Nykyisin lapsi saattaa mennä isänsä luokse toipilaana kuumeen laskettua, jos minä tai mieheni olemme töissä ja lapsen isä vapaalla. Pääosin jään itse kotiin hoitamaan, mutta isäkin kyllä hoitaa, jos on ehdoton tarve.
Ei tämä mielestäni mikään lastenvalvojan asia ole, vaan ihan keskusteltavissa ja sovittavissa oleva juttu. Miehesi on sovittava pelisäännöistä yhdessä lapsen äidin kanssa.
niin, että mukula ensinnäkin kuumeisenakin tökätään junaan ja sen jälkeen kun on junassa niin isälle ilmoitetaan "että ai niin, se on kipeenä...". mikäli se mukula vaan pystyssä pysyy, niin meille tulee. en nyt ole aivan varma, että voiko tämä näinkään olla.
meillä on myös lapsia - ja yksi niistä astmaatikko, jolle tarttuu kaikki ja flunssat ottaa hivenen kovemmille astmaatikoilla. nyt tämän vuoden aikana ollut keuhkokuume ja 3 x keuhkoputkentulehdus, jotka vaatineet sairaalahoitoa ja joka kerta lähteneet vaan tavallisesta flunssasta....
No joo, sulla ei varmaan ole käsitystä mikä on lapsi??? Noin katkeraa vuodattelijaa en ole vielä tavannu.
Ensinnäkin äidit ovat lapselle parasta mitä kukaan voi antaa, eikä kukaan äiti tökkää lastaan junaan!! Ei varsinkaan kuumeisena! Heh, taidat todella kaivata ammatti-apua, jos et huomaa poikkeavuutta ajatusmaailmasasi.
Mutta jos ei tiedä mikä on lapsi ja miten häntä hoidetaan, kierrä kuule mämmimummo lapset kaukaa. Sun seurassasi ne tulee entistä sairaammiksi. Heh hee...
Tai mene kirjastoon ja etsi käsiisi lapsen hoitop-opas, myös vuoden pituinen lastenhoito kurssi olisi sulle todella tarpeen!
Tuommoista sun kaltaista potaskaa voi kirjoittaa kuka tahasa: "meille äiti laittaa lapset laivaan puolen vuoden ikäisenä, ja isille sanotaan et nyt se vauva tulee laivassa yksin matkustaa... ym tyyliin!
et lapselle on parasta just tuollainen hyvin käytäytyvä ja fiksu äiti niinkuin sinä..
olekaan itse laittanut sairasta lasta junaan!!! Eikä myöskään väittänyt, ettei äiti olisi lapsensa paras hoitaja tai ettei hän osaisi itse hoitaa sairasta lasta. Olihan kirjoittajalla itselläänkin lapsia. Sinä etsimällä etsit asioita, joista voisi sanoa ilkeästi.
tulla silloin teille, kun sinun lapsesi ovat kipeinä?
Eipä taida talvella olla montaakaan viikonloppua, etteikö joku olisi flunssassa, joten järjestelemistä varmaan riittää puolin ja toisin.
Sinä niinku meinaat että suostut kyllä katsomaan lasta vain silloin kun se on terve ja hyvällä tuulella ja kaikki on hyvin, mutta heti kun tulee vaikeampaa niin asia ei kuulu sinulle?
Meillä alkaa vuoroviikkohuolto. Meinaatko että jos/kun lapsi joskus sairastuu, niin kiikutan hänet samantien äidilleen, sillä eihän isälle kuulu sairaanhoito, sehän on akkojen hommia?
Kuinka kipeä lapsi oli? Ehkä äiti ei halunnut kieltää lapselta ja lapsen isältä tapaamista pienen nuhaflunssan takia.