Kohtalon pilkkaa.

LunaLovegood

Pitkät vaaleat hiukset lepattivat kylmässä talvisessa tuulessa, Darkovian metsän siimeksessä.Suuret vihreät silmät tuijottivat tyhjyyteen.
Nocturne on saanut tehtäväkseen surmata vampyyreitä. Hänen kohtalokseen oli langetettu vampyyrinmetsästäjän julma rooli.
Täällä metsässä hänen olisi määrä tavata rakastettunsa ,vampyyri Ephram.
Yhtäkkiä Nocturne kuuli selkänsä takaa askelia. Hän ei uskaltanut kääntyä vaan pysähtyi.
Nocturne hengitti raskaasti ja tarttui miekkansa kahvaan, vetämättä miekkaa esiin ,vielä.
Hetken siinä seisottuaan hän tunsi lämpimän käden olkapäällään.
Nocturne jähmettyi kauhusta ja veti miekan ulos tupesta. Hän kääntyi vikkelästi ja näki edessään nuoren miehen, vampyyri Ephramin.
Ephramin silmät olivat mustat ja niihin uppoutui vaivatta. Miehen tummat olkapäihin ulottuvat hiukset valuivat kalpeita kasvoja myöten hatun alta.
Hänen pitkä musta samettinen takkinsa osui maahan niin, etteivät edes hänen nahkaiset saappaansa näkyneet sen alta.
"Ephram" Nocturne hengähti toipuneena säikähdyksestä. Ephram puhkesi hymyyn joka paljasti hänen kulmahampaansa. Nocturne tähyili lehdittömien ja tummien puiden muodostamaan metsään ja sujautti miekkansa takaisin tuppeen.
"Oliko sinulla tärkeääkin asiaa?"Kysyi Ephram tutkaillen rakastettunsa kasvoja yhä hymyillen.
Nocturne kohotti katseensa Ephramin mustiin silmiin. Hänen silmiinsä kirposivat kyyneleet ja hän avasi suunsa sanoakseen jotain mutta ei saanut sanaa suustaan.
Ephramin hymy hyytyi ja hän näytti huolestuneelta.
"Kerro mitä on tapahtunut...!?" hän kysyi ja kosketti Nocturnen kylmää ,mutta pehmeää poskea.
Nocturne astui muutaman askeleen taaemmas niin, että saappaiden alla oleva lumi ja lehdet rapisivat.
"Älä..." hän sopersi ja laski katseensa maahan, peittäen hänen kyyneleensä.
Ephram pakotti heidän katseensa kohtaamaan ja Nocturne sai suustaan sen mikä häntä oli painanut jo kauan: "Olen miettinyt tätä kauan...Olen vampyyrinmetsästäjä ja sinä vampyyri. Emme voi ikinä elää onnellisina..."
Ephram tuijotti Nocturnea uskomatta korviaan.
Nocturne näytti epäröivältä ,mutta veti lopulta saappaastaan hopeisen tikarin, joka oli koristeltu verenpunaisin rubiinein.
Ephram avasi suunsa ja sanoi "Ei...Et voi..."
Nocturnen poskia pitkin valuivat kyyneleet ,jotka Darkovian pakkasessa muuttuivat hetkessä jääksi. Ephram lysähti epäuskoisena polvilteen lumen ja syksyisten lehtien peittämään maahan.
Seurasi pitkä hiljaisuus.
Synkän metsän äänet olivat hiipuneet pimeyteen ja kuu tuli esiin pilvien takaa.
Ephramin silmiä kirvelsi kyynelistä kunnes hän puristi silmänsä kiinni ja sanoi paksulla äänellä: "Jos se tekee sinut onnelliseksi, Tee se."
Hetkeen ei tapahtunut mitään. Nocturne vain tuijotti maahan tikari kädessään, itkuisena. Pian Ephram kuuli pienen tömähdyksen. Hän ei uskaltanut avata silmiään, vaan odotti iskua.
Ei kuulunut mitään ,paitsi jäisen pakkaslumen narinaa. Ephram avasi silmänsä pelosta kankeana ja näki Nocturnen tikarin vieressään.
Kun hän kohotti katseensa hän näki Nocturnen katoavan synkän Darkovian metsän varjoihin ,jättäen hänet maahan kuolettavaan lokakuiseen kylmyyteen.

4

477

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • torso_thestral

      Niin justiinsa.

    • palautetta

      Kauniisti kirjoitettu, vaikka välillä teksti oli kirjoitettu liian dramaattisesti. itse juoni on minusta tyhjänpäiväinen, sanotaanko, etten pitänyt?

      • LunaLovegood

        Miekään en pitänyt...Se oli parempi ennen kun mulle sanottiin että se pitää muuttaa ja sitten siitä tuli 'parempi'...Musta tuossa ei ollu mtn dramaattista :( se siinä olikin.


      • luluhulllu
        LunaLovegood kirjoitti:

        Miekään en pitänyt...Se oli parempi ennen kun mulle sanottiin että se pitää muuttaa ja sitten siitä tuli 'parempi'...Musta tuossa ei ollu mtn dramaattista :( se siinä olikin.

        Mun mielestä se oli onnistunu ja haluisin lukea lisää :D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      178
      6545
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      148
      1804
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1588
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1310
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      46
      992
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      40
      973
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      96
      933
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      5
      859
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      241
      835
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      819
    Aihe