Svenska Dagen-6/11 2005

Vox

Den dagen då vi finlandssvenskar skall känna en extra samhörighet med varandra står åter för dörren, "Svenska dagen". Låt oss fira den, var och en, på sitt sätt. Det behöver inte vara så märkvärdigt. Att bjuda på Gustav Adolfs bakelse till kaffet är en relativt ny tradition som snabbt har blivit populär.

Här kommer första versen till "Modermålets sång" till alla er som har tänkt delta i någon fest. Många av oss behöver en repetition, minnet sviker ibland.

Hur härligt sången klingar på älskat modersmål!
Han tröst i sorgen bringar, han skärper sinnets stål.
Vi hört den sången ljuda i ljuvlig barndomstid,
och en gång skall han bjuda åt oss i graven frid!
Du sköna sång, vårt bästa arv från tidevarv till tidevarv:
ljud högt, ljud fritt från strand till strand i tusen sjöars land!

10

1167

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Gustav Adolf
      • fel igen

        Nazisternas idol i sverige...

        Du har fel.
        Nassarnas idol är Karl XII. Han som stupade i kriget mot Norge 1812.


      • Gustav Adolf
        fel igen kirjoitti:

        Nazisternas idol i sverige...

        Du har fel.
        Nassarnas idol är Karl XII. Han som stupade i kriget mot Norge 1812.

        är faktiskt svenska nassarnas idol.
        Jag hoppas verkligen att så är icke fallet i det gamla Storsvenska länet Finland..


      • Googlaren
        Gustav Adolf kirjoitti:

        är faktiskt svenska nassarnas idol.
        Jag hoppas verkligen att så är icke fallet i det gamla Storsvenska länet Finland..

        Du har fel! Det är faktist Karl XII som nassarna firar. Det brukar alltida vara bråk i Sverige den natten.


        http://vittoljud.levandehistoria.se/art_forskarna/01_forskarna.html

        >> Det finns också en koppling mellan Karl XII-firandet och traditionen med Siste November som drog till sig nynazisternas intresse från slutet av 1980-talet.

        - Det var en stor stridsfråga redan på 1930-talet om Lunds studentkår skulle fira Karl XII, för sedan försvann Karl XII-friandet efter kriget. Sedan dök det upp igen i mitten av 1960-talet men då uppfattade man mest att det var historieromantiker som lyfte fram denne kung och sedan ändrade Karl XII-firandet karaktär kraftigt under 1980-talet då det inte längre var frågan om historieromantik, utan i hög grad att det var kopplat med främlingsfientlighet. Så denne kung Karl XII han blev en symbol för kamp mot i första hand Ryssland, men också mot främlingar överhuvudtaget. Här ser man en klar koppling mellan rasism av i dag och främlingsfientlighet och rasism från tidigare.


    • patrik

      Mitt Svenska Dagen-firande ser ut att gå åt skogen rejält. Och just i år när jag som nyinflyttad helsingforsare hade beslutit att verkligen ta del i festligheterna!

      Först visar det sig näst intill omöjligt att få tag i ett Svenska Dagen-märke. Sedan glömmer man bort att gå på de olika i och för sig trevliga tillställningarna. Och däremellan är man helt enkelt så upptagen att man inte orkar kolla in nåt. Det enda svenska jag har gjort på hela veckan är att ha pratat svenska med diverse kassatanter. Och promenerat förbi Stockmann. Hurra.

      Nu befinner jag mig 100 km från Helsingfors. Okej, visst kan man fira Svenska Dagen här också men några stora festligheter lär kommungubbarna inte ha planerat... Men jag får väl sjunga för mig själv då, och läsa om festandet i måndagens Hbl... Ha det så roligt, ni som faktiskt tänker ha det roligt i morgon... :/

      • märke

        om du bär en hurrimärke i helsingfors kan du räkna med problem.finlandssvenskarna har skrivit och sagt för mycket skit om finländarna här i stan.hbl kallar de för finnar (andra svensktidningar också i Finland)Varför inte sluta detta smygrasism?


      • patrik
        märke kirjoitti:

        om du bär en hurrimärke i helsingfors kan du räkna med problem.finlandssvenskarna har skrivit och sagt för mycket skit om finländarna här i stan.hbl kallar de för finnar (andra svensktidningar också i Finland)Varför inte sluta detta smygrasism?

        Är det något rasistiskt med att kalla finnar för finnar? Jag trodde det var det dom föredrog, i stället för finländare. I och för sig spelar det ingen roll, de är ju båda två.

        Jag är stolt över att vara en finlandssvensk så man kunde ju tänka sig att finnarna är stolta över att vara finnar...? Varför skulle de bli förtörnade om man kallade dem för det?

        Och att bära ett svenska-dagen märke är knappast en rasistisk handling...


    • Wahls Örar

      Enligt Vasabladet idag 7/11 2005 bombhotades Svenska Dagen festen och Elisabeth Rehn i Tammerfors igår.

      Finsk-Hets förbundet visar klorna... :)

    • jag bara

      Jag tycker att det känns förbannat främamnde att fira svenska-dagen på nån svensk konungs bemärkelsedag. Förstå mig int fel, jag är stolt över mitt modersmål (svenska) och språkliga identitet, men jag e finne o int svensk!

    • Bengt

      Finländare är den övergripande benämningen på personer som kommer härifrån Finland,oberoende vilken språktillhörighet.Finnar är personer med finska som modersmål.Finlandssvenskar är personer med svenska som modersmål är det inte så? Verkar vara ganska knepigt ibland vissa vill inte bli kallade finnar och andra vill bli kallad det.Och ibland är det inte lämpligt att kalla en finskspråkig heller för finländare.

    Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      129
      2099
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      51
      999
    3. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      160
      887
    4. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      766
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      77
      720
    6. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      627
    7. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      626
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      59
      616
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      612
    10. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      134
      572
    11. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      520
    12. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      52
      513
    13. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      4
      509
    14. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      6
      504
    15. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      498
    16. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      497
    17. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      488
    18. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      118
      486
    19. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      156
      480
    20. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      463
    Aihe