päästöt

Opel vectra 1,6 -97. Mikä vois olla vikana kun hc arvot liian korkeat? Tulpat, ilmanputsari ja tarvikekatti vaihettu, mutta ei vaikutusta. Syö kyllä jonkun verran öljyä pölläyttää sinistä käynnistäessä ja sen jälkeen jos seisoo jonkun aikaa tyhjäkäynnillä.Tyhjäkäynti vaeltaa joskus. arvot tyhjäkäynnillä CO-0,13 CO2-14,6 HC-165 O2-0,32 kierroksilla CO-0,22 CO2-14,6 HC-205 O2-0,34
111744
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

vois olla silloin ei mee kohdalleen

Äänestä
  • On yritetty, mut ei löydetty. Korjaaja sano kyllä että se voi olla niin pieni vuoto että sitä on vaikea löytää.Oppelilla veikkas venttiilinvarren kumia, koska vie öljyä.

    Äänestä

  • v...oppeliin kirjoitti:

    On yritetty, mut ei löydetty. Korjaaja sano kyllä että se voi olla niin pieni vuoto että sitä on vaikea löytää.Oppelilla veikkas venttiilinvarren kumia, koska vie öljyä.

    pitää se crc tai joku purkki mukana, kun se rupee vaeltamaan niin sitten äkkiä suihkutteleen tai vaihtaa se tiiviste! Se venttiilivarren kumit voi olla kyllä syy myös ja niillä on taipumus kovettua, mutta paljonko sillä on ajettu, kun se on 97 niin ei ihan iän puolesta vielä pitäs olla kovin kovettunut

    Äänestä

tutkittu

Äänestä
  • 1,00

    Äänestä

Venttiilivarren kumithan ne on. Pölläytykset ei kuulu asiaan.
Tuo korkea HC arvo kierroksilla kertoo myös että männänrenkaat loppu.
Koneella ilmeisesti ajettu 400 tkm.

Äänestä
  • 207000

    Äänestä

  • jatkoa edelliseen, voikohan päästöjä saada kohalleen pelkästään ventiilinvarren kumeilla vai pitääkö tehä muutakin. Onko kokemusta?

    Äänestä

  • raksajätkä kirjoitti:

    jatkoa edelliseen, voikohan päästöjä saada kohalleen pelkästään ventiilinvarren kumeilla vai pitääkö tehä muutakin. Onko kokemusta?

    niistä niin silloin varmaan! Ei se noihin kilometreihin pitäisi vielä väljä olla, jos siinä edes öljyjä on vaihdeltu. Voit terttää/tehdä siihen purituspaine mittauksen, jos haluat varmuuden

    Äänestä

Mitäs jos veisit merkkihuoltoon? On se tunnin taksa kallis, mutta paljon vähemmän kuin katalysaattoreiden ja muiden hankkiminen turhaan. Ainakin Nissanilla ovat päteviä ja hommat hoituu.

Vai johtuuko nuo ongelmasi tuning-virityksistä?

Äänestä

vika tai venttiilit kantaa. Ei liity yleensä öljyn kulutukseen ellei sitä mene ihan tolkuttomasti. Elikkä tulpanjohdot, anturit, ohjausyksikkö tms.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


V... oppeliin kirjoitti:

Opel vectra 1,6 -97. Mikä vois olla vikana kun hc arvot liian korkeat? Tulpat, ilmanputsari ja tarvikekatti vaihettu, mutta ei vaikutusta. Syö kyllä jonkun verran öljyä pölläyttää sinistä käynnistäessä ja sen jälkeen jos seisoo jonkun aikaa tyhjäkäynnillä.Tyhjäkäynti vaeltaa joskus. arvot tyhjäkäynnillä CO-0,13 CO2-14,6 HC-165 O2-0,32 kierroksilla CO-0,22 CO2-14,6 HC-205 O2-0,34

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu