Voiko lentää väärinpäin?

Voiko matkustajakone pyörähtää lentämään selällään jos se osuu turbulenssiin niinkuin tuolla eräällä palstalla väitetään? Eiks koneen tavarat ole senjälkeen kaikki sekaisin?
41779
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

no lentäähän (tai ennemminkin syöksyy) se kone niin kauan kunnes törmää maahan tai mereen.

eikös se lentäminen perustu siiven nostovoimaan, joten jos käännät sen väärinpäin, niin voima vaikuttaakin niin, että se tekee työtä maata kohden.

lisääppä siihen viel maan vetovoima (jonka siiven nostovoima yleensä "kumoaa") niin tajuat ehkä kuinka kauan se kone sielä vääripäin pysyy.

kerroppa vielä missä tollaista keskustelua käydään...

Äänestä
  • Joskus viime vuonna joku tyyppi oli räkäkännissä
    ja erittäin tuulisella ilmalla lähtenyt
    purjekoneella (kaverit jotka myös kännissä
    hinasivat ilmaan koneella) ja jossain vaiheessa
    kone oli kiepahtanut ylösalaisin mutta lento
    senkun jatkui. Jollain ihmeellä sai koneen
    vielä ehjänä alaskin.
    No käräjilla sai siitä jonkin tuomionkin.
    Asiasta oli kyllä lehdissäkin.

    Äänestä

Lentokoneen pysyminen ilmassa siipien avulla perustuu kahteen asiaan :

1. Bernoullin periaatteen mukaiseen nostovoimaan, jonka aiheuttaa siiven muoto ja
2. Siiven "hyökkäyskulmaan"

Eli, kun lentokone lentää väärinpäin ei siiven muoto enää auta pitämään lentokonetta ylhäällä. Tällöin ainoa, mikä konetta voi pitää ylhäällä on tarpeeksi suuri siiven "hyökkäyskulma". Tämä tapahtuu siten, että perä pidetään matalemmalla mitä nokka. Ilmiö on sama, jos työnnät kätesi liikkuvasta autosta ulos ja osoitat kädelläsi ylöspäin, niin pakottaa tuulen voima kätesi koko ajan ylöspäin

Äänestä

Eipä sillä kyllä oikein selällään lennetä. Ihan jo pelkästään sen vuoksi, ettei sitä sitä ole suunniteltu siihen. Taitolentokoneissa ja hävittäjissä on esim. polttoaine- ja moottorin voitelujärjestelmät erityiset juuri tuota selkälentoa varten. Jos polttoainetta otetaan säiliön pohjalta (matkustajakoneet), niin mites käy, kun kone on ylösalaisin? Tässä vaan yksi esimerkki...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Epäuskoinen kirjoitti:

Voiko matkustajakone pyörähtää lentämään selällään jos se osuu turbulenssiin niinkuin tuolla eräällä palstalla väitetään? Eiks koneen tavarat ole senjälkeen kaikki sekaisin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu