Apua onnettomalle!

En tiedä mitä pitäisi tehdä, aknea on ollut 13- vuotiaasta asti ja nyt olen 21. Joskus vaikeampana, joskus lievempänä.. N.vuosi sitten kävin yksityisellä ihotautilääkärillä, jolta sain 6kk tetrasykliinikuurin. Söin sitä ehkä n. pari kk, kunnes sain pahan nokkosihottuman siitä. Säikähdin olevani allerginen ko.lääkkeelle ja lopetin kuurin. Siihen mennessä apua oli tullut lähinnä rintakehän pikkunäppyihin. Heti en kuitenkaan takaisin lääkäriin mennyt, kunnes nyt on akne pahentunut pahemmaksi kuin ikinä ); Ennen pahimmat kystanäpyt pysyivät niskan alueella, nyt ne ovat ryöpsähtäneet poskiini suurina ryppäinä.. Itsetunto on ihan nollilla, pelkään että kasvoni menevät pilalle lopullisesti. Aiemmat arvet ovat olleet punaisia läiskiä jotka ovat lähteneet pois. Ihotautilääkäri arveluttaa, sillä roacuttanista saattaa tulla kuulemma jonkinlainen pahenemiskausi? ja arpia jäisi herkemmin? Nyt ei olisi varaa pahentua enää yhtään.. Syön nyt Yasmin- pillereitä ensimmäistä kk toivoen että ne auttaisivat, pitäisikö vain odottaa ja katsoa vai mennä suoraan lääkäriin...Auttakaa ihmiset, mitä teen?
2538
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

tuota Diane Novaa? Yasminhan on samantapainen kuin DN, mutta en tiedä onko yhtä tehokas. Itse söin Diane Novaa monta vuotta ja ihoni pysyi sillä kurissa hyvin. Paraneminen alkoi heti kun 17 v. aloin sitä syömään eikä pahenemisvaihetta ollut. Oletko ajatellut kokeilla jotain toista antibioottia kuin sitä mitä söit (tetralysal?) esim. orisyclin on yleinen akneen käytetty lääke. Tsemppiä, kyllä se siitä!

Äänestä

ei tule roasta mitään pahenemisvaihetta. Olen elämäni aikana syönyt kaksi kuuria ja apu on ollut valtava eikä mitään pahenemisvaihetta ole tullut.

Mielestäni sinun kannattaisi mennä ASAP lääkärille. Voit aloittaa lääkekuurin ja samaan aikaan antaa e-pillereiden alkaa vaikuttamaan. Ainakin Diane Novaa pitää syödä kolmisen kuukautta ennen kuin alkaa vaikuttamaan. Lääkkeet vaikuttavat nopeammin ja tehokkaammin! Voit myös kertoa lääkärille roaa koskevista peloistasi -niillä ei välttämättä ole todellisuuspohjaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nappi. kirjoitti:

En tiedä mitä pitäisi tehdä, aknea on ollut 13- vuotiaasta asti ja nyt olen 21. Joskus vaikeampana, joskus lievempänä.. N.vuosi sitten kävin yksityisellä ihotautilääkärillä, jolta sain 6kk tetrasykliinikuurin. Söin sitä ehkä n. pari kk, kunnes sain pahan nokkosihottuman siitä. Säikähdin olevani allerginen ko.lääkkeelle ja lopetin kuurin. Siihen mennessä apua oli tullut lähinnä rintakehän pikkunäppyihin. Heti en kuitenkaan takaisin lääkäriin mennyt, kunnes nyt on akne pahentunut pahemmaksi kuin ikinä ); Ennen pahimmat kystanäpyt pysyivät niskan alueella, nyt ne ovat ryöpsähtäneet poskiini suurina ryppäinä.. Itsetunto on ihan nollilla, pelkään että kasvoni menevät pilalle lopullisesti. Aiemmat arvet ovat olleet punaisia läiskiä jotka ovat lähteneet pois. Ihotautilääkäri arveluttaa, sillä roacuttanista saattaa tulla kuulemma jonkinlainen pahenemiskausi? ja arpia jäisi herkemmin? Nyt ei olisi varaa pahentua enää yhtään.. Syön nyt Yasmin- pillereitä ensimmäistä kk toivoen että ne auttaisivat, pitäisikö vain odottaa ja katsoa vai mennä suoraan lääkäriin...Auttakaa ihmiset, mitä teen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu