Hei kaikki jotka ootte lääkiksessä tai tiedätte asiasta!! ; Minkälaiset lääkiksen pääsykokeet on? Ja mitä aloja pitää osata ja kuinka hyvin ? Matikkaa, kemiaa, fysiikkaa, biologiaa... kenties ?! Kuinka hyvä todistus pitää olla, että kutsutaan edes kokeisiin vai saako kaikki kutsun? Täytyykö olla ihan L:n oppilas vai riittääkö alempikin ?
Kiitti kaikille vastanneille !
Kiitti kaikille vastanneille !
Vastaukset 9
Vanhimmat
Mulla ei ainakaan ollut yhtäkään ällää.
Jos olet pyrkimässä lääkikseen, niin kannattaa varmaan plärätä menneitä päääsykokeita läpi. Niitä silmäillessä kannattaa kuitenkin muistaa, että kaikkea kysyttyä ei todellakaan tarvitse osata, riittää että pärjää suhteessa muihin hakijoihin.
Toki nuo kaikki neljä alaa on hyvä osata. Jostakin syystä pääsykokeissa tunnutaan kuitenkin painottavan varsin paljon fysiikkaa ja jonkin verran kemiaa. Mikään matematiikan ihmelapsi ei tarvitse olla, sillä laskujen onnistuminen ei mielestäni perustu juuri ollenkaan yhtälöjen ratkaisemiseen. Yleensä tehtävän onnistumisen kannalta pitää tietää jokin nippelitieto(pääasiassa pääsykoekirjasta), jonka perusteella ratkaisee sitten jonkin naurettavan yläaste-yhtälön...
Yliopistosta riipuen saa kirjoituksista eri määrän alkupisteitä, mutta sisään voi päästä myös pelkän pääsykokeen perusteella, joten huonosta todistuksesta ei varsinaisesti ole haittaa, mutta hyvästä on toki hyötyä. Itse asiassa kukaan ei saa erillistä kutsua kokeisiin, vaan jokainen ilmoittautunut voi tulla kokeilemaan onneaan...
Lisää tarkempaa tietoa saa esim. yliopistojen valintaoppaista.
Jos ei osaa itse kaivaa tietoa, niin kannattaako sitä neuvoa. Anna niiden olla rauhassa ja kärvistellä.
T: Kokeneempi kollega.
Tässähän sitä tietoa tämä henkilö juuri kaivaa. Taidat olla ylpeä kandi, ku pitää tolla tavoin päätä aukoa.
Pääsykokeessa vaaditaan tietyt fysiikan, kemian ja perustason matikan taidot, jotka helpoimmin hankkii lukiossa lukemalla nämä aineet pitkänä.
Pääsykoekirjana on Galenos, jossa on jonkin verran vanhaa asiaa näistä aineista, mutta myös paljon uutta yhdisteltynä anatomiaan ja fysiologiaan.
Koetehtävistä ei saa hyviä pisteitä osaamalla asioita ulkoa, vaan tehtävät yhdistelevät eri aineita ja niissä annetaan yleensä uuttakin tietoa jota pitää yhdistellä ja soveltaa.
On kaksi kiintiötä ossa voi päästä sisään, mutta käytännössä molemmat vaativat yo-tutkinnon (ilmankin voi teoriassa päästä sisään mutta niitä tapauksia ei juuri ole). Pääsykoekiintiössä ei katsota alkupisteitä joten arvosanoilla ei ole väliä.
Olen samaa mieltä aiempien kirjoittajien kanssa siitä, että vain poikkeuksenpoikkeuksenpoikkeukset pääsevät sisään ilman hyviä lähtöpisteitä. Jos ne ovat hyvät niin vaikka valittaisiin pääsykoekiintiössäkin niin ne kertovat silti että hakijalla on perustietoa ja taustaa tarvittavista asioista.
Kuka tahansa ei sisään pääse. Jos joku vasta pääsykokeeseen joutuu uutena asiana näitä aineita opiskelemaan niin ennuste on niin sanotusti huono eli sisäänpääsy erittäin epätodennäköistä. Aina kuulee sankaritarinoita, mutta kyllä ne ovat tosi harvassa oikeasti.
Yleensä ne, jotka ovat kuin ihmeen kaupalla sisään päässeet eivät ole matemaattisesti keskitasoa tai lahjattomia, vaan ovat vain heränneet näiden aineiden opiskeluun myöhään eikä heillä siis siksi ole niistä hyviä arvosanoja tai pitkää taustaa.
>>Olen samaa mieltä aiempien kirjoittajien kanssa siitä, että vain poikkeuksenpoikkeuksenpoikkeukset pääsevät sisään ilman hyviä lähtöpisteitä.
Poikkeuksenpoikkeuksenpoikkeus ainakin oot mutta en tiiä ootko niin erityisen lahjakas.. Ainakaan kovin fiksu sosiaalisilta taidoiltasi et taida olla, koska latelet tollasia latteuksia ja väläytyksiä täällä! uppoudu ihmeessä kirjallisuuden pariin ja jätä meidät sosiaaliset ihmiset keskustelemaan asioista rauhassa! :) ja onnea opintoihin!
Yritin vain korjata asiavirhettä, eli lääkikseen pääsemiseen ei välttämättä tarvitse hyviä alkupisteitä.
Jos joku kirjottaa otsikon "oikeaa ja asiallista tietoa" alla, niin pitäähän asiavirheet korjata.
olen myös poikkeava nuori - ylppäreistä C:n paprut ja lääkiksessä... Motivaatio oikeassa paikassa ratkaisee!
Täytyypä vielä sanoa, että muistaakseni sis.otto määrät ovat luokkaa 60-40 prossaa niin, että ensin pääsykoe lähtöpisteet ja sitte pääsykoe
-> jos ei ole tyylin min. E:n paprut ei kannata elättää toiveita 1:sta jonosta.
Mutta kuten todistettua, jonosta 2 pääsee myös lääkikseen... :)
Ps. soon to be kandi