Huomenna alkaa raitis ketju. Tänään tuli ryypättyä helvetin rankasti. Viikonloput ovat yhtä tuskaa, lähes aina ratkean ryyppäämään. Miten juomisen voi välttää ? Olen alkoholisti, mutta tahdon sydämmeni pohjasta raitistua. Alkaa elämään niinsanotusti kunnollolla, lopettaa kuppiloissa riehuminen. Mikä olisi hyvä harrastus ? Kukaan täysipäinen ihminen ei nysväile kotona viikonloppu iltoja, ei ainakaan toistuvasti. Viina tuhoaa elämäni,uusia ihmis- suhteita on vaikea solmia, koska olen niin ympäripäissäni. Raittiudessa ei ole, kuin positiivisia puolia. Olen luvannut itselleni tuhansia kertoja vedet silmissä, hampaat irvessä, en juo koskaan enää. Mutta aina kärsimykset, joita alkoholi aiheutti, häipyvät unholaan- juon taas kerran- kärsin lisää. Tosiaankin viikonloput ovat yhtä tuskaa. Mitä perjantai ja lauantai iltoina te muut teette ? Käytte saunassa, katsotte jonkun helvetin luonto- ohjelman ja rupeatte nukkumaan, ei kiitos. Olen huomannut, että koko ystäväpiirini koostuu alkoholisteista, pubien kanta- asiakkaista. Vilpittömästi sanon: En koskaan enää halua tavata heitä, juoppoja, väkivaltaisia ihmisiä. Kyllä tervehtyneen alkoholistin täytyy kelvata kunnollisten ihmisten ystäväksi. Olisi todella hienoa koota uusi mukava ystäväpiiri, ihmisistä, jotka eivät ole sitä pohjasakkaa. Sekin ihmetyttää, että selvinpäin näitä juopuneita alkoholisti ystäviäni ei kestä pätkän vertaa. Huomaa kuinka syvälle ihminen on vajonnut.
Raitis ketju
Raitistuja.M81
6561
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
"Mitä perjantai ja lauantai iltoina te muut teette ? Käytte saunassa, katsotte jonkun helvetin luonto- ohjelman ja rupeatte nukkumaan, ei kiitos."
Miten voin kehittyä kun helvetin luonto-ohjelmat kiinnostavat?
Onnea yrityksellesi! Olet tällä kertaa tosissasi. Hyvä niin! Seinä on pakko tulla vastaan ja hyvä, jos siinä seinässä on peili, josta näet itsesi. Juttusi perusteella olet katsellut jo itseäsi peilistä kuten me kaikki kaltaisesi. Juomisen haitat ja raittiuden positiivisuudet sivuutat. Olet näet kelannut asiaa jo riittävästi. Oleellista asiassa onkin nyt niinkuin ilmoitat: MItä tilalle??? Mitä tilalle, kun ollaan dogattu elämämme seinään ja tultu päätökseen, että nyt riittää. Hyvä! Päätös juomattomuudesta ei riitä! Elämä pitää saada hallintaan.
Tässä Bubaluksen hajanaisia ohjeita:
Hakeudu esim. terveyskeskulääkärille, kerro avoimesti alkoholimistasi ja siitä, että haluat nyt todella raitistua. Heidän pitäisi osata auttaa ja lähettää sinut esim. A-klinikalle hoitotutkimuksiin. Alkoholismitasosi tulee diagnosoida ja määrätä mahd. lääkitys jne...
Hakeudu paikkakuntasi AA-kerhoon. Esim. pelkästään Helsingissä näyttää esiintyvän 135 kokousta / viikko, joten ,kyllä meitä riittää. Ja mehän olemme vain se pieni osa alkoholisteista, jotka olemme ymmärtäneet pyrkiä raitistumaan. Lisätietoja löydät netistä.
Osaat kirjoittaa ja vieläpä hyvin. Käytä taitoasi. Kirjoita, kirjoita ja jos sulla jää aikaa niin kirjoita. Kirjoita itsellesi esim. stooreja kuinka tuli mokailtua, kirjoita itsellesi, että onneksi voin olla nyt selvinpäin eikä tarvitse sekoilla. Oma muistini vaikuttaa rajattomalta, kun rupean kelailemaan jopa myös niitä hauskoja juttuja, jota alkoholin kanssa tuli kehiteltyä. Itse en pure nykyisellään enää hammasta. Kyllä se tästä alkaa mennä.
Pidä fyysisestä kunnostasi huolta. Kuntoile, liiku, käy punttisalilla, ala luomaan itsellesi uutta egoa. Sen tarvitset ja siihen sulla on täysi oikeus ja toivottavasti mahdollisuus!
Kaverisi huomaavat pian raittiutesi. Jos he eivät hyväksy sitä, hylkää heidät. He eivät ole todellisia ystäviäsi. Ne ystävät, jotka hyväksyvät uuden 'Raitistujan' ovat myös ystäviäsi. Menee varmasti oma aikansa ennenkuin saat luotua uuden reviirisi, mutta olen varma, että tuolla asenteella millä kirjoitat, löydät vielä kunnon kaveripiirin... piirin, johon voi luottaa.
Surffaile netissä! Tutki alkoholismia ja mitä siitä on kirjoiteltu.
Ja viikonloput: Nehän meillä kaikilla ovat vaikeimmat. Voin omakohtaisesti kertoa, että tuskin oma viikonloppuni poikkeaa ratkaisevasti siitä vanhasta dogu-bubaluksesta. Käyn ulkona, teatterissa. leffoissa, ulkona syömässä. Ainoa mitä en tee on, että en dogaa kaljaa, viiniä, konjakkia, en mitään missä on alkoholia. Kuningas-alkoholi elää sisällämme. Se asia pitää meidän kaikkien juoppojen muistaa. Jos sille antaa pikkusormen se vie koko kehon. Onhan ne viikonloput tuskaisia. Ainakin aluksi, pyydä lekurilta antabus-lääkitystä, jos tuntuu siltä. Itse olen tullut toimeen ilman. Nukahtamislääkettä otan yleensä 1-2 puolikasta / viikko. Jokainen taablaa hiukan omalla tyylillään. Todettakoon vielä tästä viikonlopun 'tuhlaamisesta', että mulla on loppupäiväksi kasaantunut tekemistä, kun esim. olen saanut kirjoitella sulle ja muille. Mukava harrastus! Tule mukaan kirjoittelemaan! Tule kertomaan olotiloistasi! Sano suoraan, silloin, kun vituttaa tai tekee mieli (alkoholia)! Ainakin alkoholin suhteen täältä löytyy lohduttajia. Ja eiköhän tuolta joltain toiselta 'kanavalta' löydy treffiseuraakin. 'Raitistuja!' Et ole yksin! Tervetuloa porukkaan! Aloita päiväsi käymällä kuittaamassa itsesi tämän palstan päivittäiseen 'tippaketjuun'.
Kiitoksia, hyvin rikkaasta vastauksestasi. Se antoi minulle varmasti lisää voimia kohti raitista tulevaisuutta. Ehkä tunnelin päässä on jo sittenkin hieman valoa näkyvissä ? Kirjoittaminen on tietyllä tapaa hyvinkin hieno juttu tutustua esim. omaan itseensä, käsitellä hieman asioita mitä oman pään sisällä tapahtuu. Kannattaako menneitä ruveta enään jälkikäteen muistelemaan ja setvimään, mitä tuli tehtyä, mitä ei ? Voi tosin myös olla, että niistä kauheuksista on enemmänkin, kuin hyvä puhua. Itselleni niistä kirjoittaminen on todellakin helpompi vaihtoehto. Voin esim. avoimesti mainita, että humalapäissäni olen: rattijuoppo, väkivaltainen, valehtelija, maailman omistaja, ylempänä kuin kukaan muu, kunnon kusipää. Normaalit ihmisethän eivät ole mitään näistä selvinpäin. Tämän johdosta saankin huokaista helpotuksesta. Viinako muka paljastaa ihmisen todellisen luonteen ? Paskat sanon minä.
Alkoholi on siinä mielessä jännä myrkky, että välillä se aiheuttaa mielihyvää, mutta välillä se antaa sen käyttäjälle sellaiset tuulimyllyn lavat, että kaikki pitää ympäriltä tuhota. Itselleni alkoholi (olut pääasiassa) oli eräänlainen energiajuoma. Mukama jaksoin pitempää tehdä hommia ja hoidella asioita. Parin promillen tilaan tottui eikä kukaan huomauttanut koskaan koska ei ollut mitään huomautettavaa. Kuka sitä toisen kaljapullon avaamiseen puuttuu, jos kaikki hommat sujuu. Alkoholi ei itsessään kasannut itselleni ongelmia vaan ongelma tuli siitä, että huomasin olevani riippuvainen alkoholista. Onneksi hälytyskellot soivat ajoissa. Onneksi hälytyskellot soi sullakin.
Ei muuta kuin pää pystyyn, Jos viitsit, käy kuittaamassa itsesi tipattomien ketjuun. Sehän on se tän palstan yleensä eniten käyty, jonka tunnistaa parhaiten päivämäärästä (6.11.2005). Varmaan oot jo tutustunutkin keskustelujuttuihin.
Kun nyt olet itsellesi myöntänyt, että et hallitse viinan käyttöä, niin siitä se alkaa.
On ihan hyvä miettiä, mitä alkoholi on saanut aikaan, mutta ei pidä sääliä itseään, ihminen on älykäs silloin, kun ottaa virheistä oppia.
En pysty vastaamaan, mitä viikonloppuisin, sehän riippuu sinusta, kaikilla on muitakin vaihtoehtoja kuin perseet olalle. Lähde luontoon, korjaa autoa, imuroi, istu netissä, kutsu alkottomia ystäviä, lue. Kerron vilpittömästi, että elämä ilman aineita on elämisen arvoista. Silloin on elämä hallinnassa vaikka köyhänäkin, suosittelen kokeilemista.
tapaamiani AA:n ohjelman avulla raitistuneita alkoholisteja on tosi kiva kohdata toveruuden merkeissä. Mukaan vaan, älä ujostele meitä! Samanlaista meidän elämämme oli juomisen loppuaikoina, tietysti pienin muunnoksin.