Mä oon ihastunu mun bestikseen..Mä nään siitä unia mis se suutelee mua ja sillee..Mun tekis miel kertoo se sille, mut oon aika varma, et se tykkää pojista.
Tää tilanne on tosi vaivaannutava, koska aina sen seurassa mä oon ihan omituinen ja se on sanonukkii sen.
Mua ei oo oikeestaan koskaa pojat kiinnostanu, mut voiko 12vuotias oikeesti olla Lesbo?
Vai onks tää vaa Murrosikää liittyvää? Vaan asiallisia kommentteja kiitos..Ja olis tosi kiva jos jotkut vanhemmatkii vastailis ja jos ois joitakii tyttöi jotka on samas tilntees..
Tää tilanne on tosi vaivaannutava, koska aina sen seurassa mä oon ihan omituinen ja se on sanonukkii sen.
Mua ei oo oikeestaan koskaa pojat kiinnostanu, mut voiko 12vuotias oikeesti olla Lesbo?
Vai onks tää vaa Murrosikää liittyvää? Vaan asiallisia kommentteja kiitos..Ja olis tosi kiva jos jotkut vanhemmatkii vastailis ja jos ois joitakii tyttöi jotka on samas tilntees..
Vastaukset 7
Vanhimmat
Moi! Oli pakko vastata kun musta tuntuu ihan samalta. Oon 13v ja tähän mennessä ei muakaan oo koskaan pojat kiinnostanu mutta tytöt kyllä. En tiiä voiko olla 12v varma siitä et on lesbo mut musta ainakin tuntuu et tää ei mee ohi vaikka odotan et kyllä kai voi tai ainaki luulen et mun kohdalla on niin. Mut älä vaan nyt sano sille sun kamulle mitää vaikka oikeesti tykkäisit siit tai älä ainakaa tässä vaiheessa. Tiiän et on tosi ärsyttävää jos ei voi sanoo jolleki josta tykkää (mulla iha sama tilanne) mut ei vaa kannata koska et voi tietää mitä juttuja se alkaa susta levittä ja kannattaa ehkä koittaa ottaa selvää onko se oikeesti kiinnostunu susta ennenku sanot mitään. Toivottavasti oli apua edes vähä ja koita pärjätä ja ottaa ilo irti elämäst kaikesta huolimatta ;)
Voi olla, että olette lesboja tai sitten ette. Olette molemmat niin nuoria, että oma seksuaalisuus on vielä hakusessa. Ei teidän tarvitse vielä tietääkään mitä olette. Antakaa rauhassa ajan kulua, älkääkä yrittäkö tehdä vielä lopullisia päätelmiä mistään. Odottakaa ja ottakaa selvää itsestänne vuosien mittaan, kyllä asia selviää jossain vaiheessa.
Mielestäni elämän tärkein asia on löytää itsensä ja olla sinut itsensä kanssa. Vain itselle oikeita asioita tekemällä voi tulla onnelliseksi.
Olen silti kuullut, että nuorena voi tulla tunteita tai pelkoja omasta seksuaalisuudesta. Kun oma seksuaalisuus herää, voi pojat hämmentää ja samaa sukupuolta olevat alkaa kiinnostamaan. Nämä tunteet eivät välttämättä pidä paikkaansa. Olette vielä niin nuoria. Älä kerro asiasta ystävällesi, hän pelästyy ja sinulla on vaarana tulla kiusatuksi. Elämä ei ole niin suvaitseva. Kun olet aikuinen ja täysin varma tunteistasi, kerro sitten jos siltä tuntuu. Ja hei, mitä se muille kuuluu.Eikö niin?
kovin on ristiriitainen teksti kun ensin sanot: "Älä kerro asiasta ystävällesi, hän pelästyy ja sinulla on vaarana tulla kiusatuksi. Elämä ei ole niin suvaitseva."
ja sitten sanot: "Ja hei, mitä se muille kuuluu."
Niin että koitahan päättää mitä mieltä oikeasti oletkaan!??!!
että mitä se lesbous muille kuuluu:)
Ehkä tuossa vaiheessa aletaan pikkuhiljaa tulla murrosikään, hormoonit alkaa hyrräämään ja etitään sitä ittee...Homoseksuaalejahan on aina ollut, mutta nykyään homot aletaan hyväksyä jo maailmallakin, joten yhä useampi "tulee ulos kaapista"..Mutta tuon ikäsenä en kyllä itse ollut erityisen kiinnostunut pojista, en kyllä sillä että olisin ollut lesbo..Ihastuksia nyt aina on ollut varmaan ekaluokalta asti, mutta ei sellaisia, joille olisin halunnut tunteeni kertoa..Vain kivoja söpöjä poikia joista oli kiva jutella ja tirskua, kirjotella päiväkirjaan ja laskea rakkausprosentteja..Ihmetyttää kyllä että nykyään jo ala-asteikäisilläkin on "muka" poikaystävä...Siinähän menee lapsuus ihan hukkaan..Kyllä itse ainakin nautin tuossa vaiheessa vielä täysin lapsuudestani enkä esimerkiksi roikkunut kylillä pitkin iltaa poikien perässä..Kannattaa elää se lapsuus niinkuin lapset sen elävät, ei 12-vuotias ole vielä nuori vaan täysi lapsi..Sen nuoruuden ja aikuiseksi tulemisen, seksikokeilut, viinan ja tupakan ehtii kyllä kokea myöhemminkin...Ihastuksia saa olla, mutta ne kannattaa tosiaan pitää vaan ihastuksina...
onko tullut seurattua salkkareita jo vähän liiankin tiiviisti ? ja `imetty´sieltä oppia.