Mitä mieltä olette siskot,
jos on muslimi muttei pidä hijabia?
Voiko olla muslimi ilman että käyttää vai onko se itsestään kiinni.
Entäs ns. kristitty tapa rukoilla,eli hiljaa itsekseen vai pitäisikö tehdä se polvilteen 5 kertaa pvässä?
Jos todella uskoo ja käyttäytyy muuten kuin hyvä muslimi, onko nämä asiat kuitenkin pakko tehdä?
Tarvitsisin viisaita mielipiteitä ja neuvoja, ja kiitos jo etukäteen.
neuvoja kaipaa
6
1569
Vastaukset
- Muslimisisko
Ensiksi vastaus kysymykseesi rukoilemisesta;me rukoilemme viisi pakollista rukousta päivässä ja siihen on rukousaikataulu jonka löytää esim.netistä(ositetta en muista tarkkaan mutta olisiko www.annur.fi tai www.rabita.fi)tai moskeijasta.Helsingissä on monta moskeijaa ja ainakin rabitasta ja hudasta saa apua myös suomeksi.Me muslimit kun rukoilemme meillä on tietty tapa eli luemme Koraanista suuran nimeltä
Al-Fatihah ja jonkin toisen suuran ja siitä jatkamme eteenpäin.On vaikea alkaa näin kirjoituksen avulla kertoa miten rukous suoritetaan,mutta jos olet todella kiinnostunnut niin moskeijosta löytää avuliaita siskoja ja veljiä jotka voivat opettaa rukoilemaan ja niistä pitäisi myös löytää rukousoppaita.
Mitä Hijabin käyttöön tulee,niin (kukaan muslimi ei saisi neuvoa toista tekemään syntiä,joten en voi sanoa sinulle älä käytä)hijabin käyttö kuuluu musliminaisen velvolisuuksiin ja hän itse vastaa siitä käyttääkö vai ei ainostaan Allahille tuomiopäivänä.Rukoillessa tulee aina käyttää hijabia ja löysiä vaatteita jotka peittää ruumiin muodot.Oletko sinä aicha muslimi vai oletko vasta asiaa harkinnut?Insallah tämä selvittää hieman asioita,vaikkakin sekavalta vaikuttaa.
Muista,apua saat aina siskoilta esim.moskeijalta.
WS.Muslimisisko
Ps.Kirjoittele kuulumisiasi asian suhteen- aicha
Hei sisko!
Olen perehtymässä asiaan mutta en vielä uskoani ole tunnustanut.
Minun on helppo lukea kirjoista jne, mutta toivoisin juuri teidän(suomalaiset musliminaiset)omia mielipiteitänne ja neuvoja.
Jos on mahdollista niin kirjoita minulle [email protected]
Kiitos
- muslimi
http://www.fortunecity.com/business/mitchell/1377/mysite.html
sieltä löytyy rukouksen suorittamisesta linkki. Niillä ohjeilla pääset alkuun.
Ja mitä tulee huivin käyttöön niin yksi kangas palanen ei tee kenestäkään muslimia vaan usko sydämessä. Kun uskosi on tarpeeksi vahva, tulee huivi päähänlaittamisen halu luonnostaan!- Repe Ruutikallo
Suomessa 1970-luvulla taistolaistyttöjenkin laita. Kun uskoi tarpeeksi lujasti Neuvostoliiton erehtymättömyyteen, taistolaishuivi ilmestyi päähän ihan luonnostaan.
- Mariam
Repe Ruutikallo kirjoitti:
Suomessa 1970-luvulla taistolaistyttöjenkin laita. Kun uskoi tarpeeksi lujasti Neuvostoliiton erehtymättömyyteen, taistolaishuivi ilmestyi päähän ihan luonnostaan.
...oli varsin nero.
Tuo vallankumoushuivihan toimii kuin skinheadin pää - kertoo ihmisen aatteista. Ihmisen, joka haluaa näyttää värinsä.
Huivi on tätä ja enemmän, paitsi että se kertoo että olet muslimi, se ehkäisee synniltä ja aviorikoksilta.
Kuvittelepa muslimi huivi päässään vetämään röökiä jossain kulmalla tai kuvittele istumaan baariin. Aika harva kehtaa. Ilman huivia tulisi varmasti helpommin mieleen langeta. Saatanan on paljon helpompi päästä korvan juurelle.
Mutta "sydämessään" tietysti olisi muslimi ...
Mutta sisko tarkoitti, että menee aikaa ennenkuin ymmärtää miksi huivi on määrätty. Ennen sitä omaa päätöstähän syyllistyy vain ihmisten orjuuteen, jos ihmisten määräyksiä kuuntelee eikä sydäntään. Kun uskon sydämeensä saa, sillä on seuraukset. Ihminen haluaa kuulla lisää ja oppia lisää.
- aikain.muuttuessa
Nostin tämän vanhan keskustelun uudelleen arvioitavaksi. YLE TEEMA 26.2.2018 klo 20.30 dok. Matka kohti kapinaa tarjoili meille näkymän nykyaikaiseen pohjoismaiseen islamilaiseen feminismiin. Ohjelmassa oli naispuolinen imaami, joka kulki julkisesti huivitta.
Nais-imaamin ymmärrän, mutta huivittomuuden perustelut, enpä tiedä.
Mitä ajatuksia herätti?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä
On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..2156530Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa1064948Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu1154684"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste393188Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa1002847En koskaan tule sinulle tätä kertomaan
Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.642283Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen
Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?1331767- 661759
odotatko vielä viestiä minulta...
Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan1391684- 571517