Mulla on 1.5kk tyttö. Päivisin hänen on vaikea nukahtaa vaikka on tosi väsynyt. Kaikkkiin ääniin havahtuu helposti ja sit itkut tuleeki. Olen kokeillut antaa itkeäkin jonkun aikaa mutta melko nopeasti karjuu hengittämättä jolloin on pakko ottaa syliin, joten ei nukahda vahingossakaan itkien. Mulla on 2 muuta lasta joiden äänet kohoavat välillä kimakoiksi jolloin tyttö havahtuu helposti. tuntuu ettei millään opi nukkumaan päivällä. yöt nukkuu läpeensä sit kun on hiljaista ja pimeää. Vaunuissa ulkona nukkuu 4 tuntia, tuurilla. Mutta joskus tuntuu kun hän väsyneenä huutaa et vienkö uudestaan vaunuihin ulos, mutta tuntuu et voiko alati ulkona nukuttaa ??!miten saisin helposti vauvan ymmärtämään että jos on väsynyt silloin nukutaan eikä huudeta väsymystä? syliin nukahtaa usein mutta sänkyyn laittaessa havahtuu hereille..ja rumba taas alusta...
vauvan nukahtamisvaikeus
17
6546
Vastaukset
- Ä75
Siis miksi ihmeessä ei voisi nukuttaa ulkona vaikka joka päivä??? En keksi ainuttakaan syytä! Siitähän on vain hyötyä lapselle kun saa nukkua hyvät unet raikkaassa ulkoilmassa! Meillä on nukuttu niin kauan ulkona kun rattaisiin on lapset mahtuneet!
- tarkotin
et kannattaako opettaa et useamman kerran päivässä ulos.meillä todellakin nukutaan ulkona ainakin kerran päivässä..
- äippä
Minä keksin heti yhden syyn. Kohta tulee talvi ja kovat pakkaset. Sitten on vaikeaa, jos lapsi ei suostu nukkumaan ollenkaan sisällä.
- Ä75
äippä kirjoitti:
Minä keksin heti yhden syyn. Kohta tulee talvi ja kovat pakkaset. Sitten on vaikeaa, jos lapsi ei suostu nukkumaan ollenkaan sisällä.
No, ehkäpä olemme poikkeusperhe kun meillä ulkoillaan ja nukutaan säällä kun säällä! Toisaalta asutaan etelässä, joten pakkasmittari tuskin kohoaa yli 20 asteen.. Ja noilla pakkasilla voi kyllä nukuttaa parvekkaalla tai, niin kuin minä teen, autokatoksessa. Jos varusteet on oikeat, niin miksi ei voisi nukkua pakkasella ulkona??? Kovimmat pakkaset millä olen vanhimman lapseni nukuttanut ulkosalla (juu soittakaa vaan lastensuojeluun ;o)) on -24. Kun lapsi heräsi hyvin nukutuilta unilta, oli hänen tukkansa läpimärkä kun äiti oli kerrospukenut liikaa. Hakemalla löytyy tähänkin hommaan kokemus!
- kuinka..
tarkotin kirjoitti:
et kannattaako opettaa et useamman kerran päivässä ulos.meillä todellakin nukutaan ulkona ainakin kerran päivässä..
..monet päikkärit tyttö sitten oikein vielä nukkuu..?
Meillä samanikäinen nukkuu yhdet päikkärit n. klo 12-14. Yöunta tulee n. 11 tuntia. - ja oho..
kuinka.. kirjoitti:
..monet päikkärit tyttö sitten oikein vielä nukkuu..?
Meillä samanikäinen nukkuu yhdet päikkärit n. klo 12-14. Yöunta tulee n. 11 tuntia.Kun luin monta kertaa, että 1.5 VUOTTA.. Ihmettelinkin, että miksi puhut vauvasta otsikossa.. Että kyllä sitten vähän useammat päikkärit tarvii juu..
- ihan_perseeeeeestäää
Voi kun meidän lapsi nukkuis ulkona tuon 4 tuntia! Nukkuu vain max. 10 min ja sit täyttä huutoo... Ei nuku sisälläkään, päivät on todella raskaita kun lapsi on vain max. 15min itsekseen, ei nuku vaan huutaa vaan. Vielä sekin et joutuu tekeen töitä täällä kotona ja vaimo ressaa siihen päälle niin huh huh!
Onneks on lääkitys et tätä seremoniaa kestää!!!!!
- äeti
voi olla, ettei halua nukkua, menee "kaikkea kivaa" ohi kun nukkuu. Varsinkin, kun on isompia kotona.
puolitoista tuntia päivällä riittää tuonikäiselle. Ja ne nokoset voi nukkua vielä ulkona. Anna vaan muitten äänien kuulua, imuroi, anna radion soida, kyllä nukkuu, kun on aamun touhunnu.
nimim. kokemusta on- riitä tuo
puolitoista tuntia päivässä nukkumista tuon ikäiselle. Ennemminkin luulen, että nukkuu liian vähän, joten menee uni ohi.
Ja sulla ei ole kokemusta kuin ehkä omista lapsistasi. Kaikki ei ole samanlaisia. Meillä kaksi ensimmäistä oppi nukkumaan missä vain metelissä, mutta tämä kolmas ei sitten nukukaan vaan herää joka ääneen. Ja arvaa vain, onko kahden leikki-ikäisen kanssa koskaan rauhallista, eli ei ainakaan tottumisen puutteesta johdu tämä heräämisherkkyys. - äeti
riitä tuo kirjoitti:
puolitoista tuntia päivässä nukkumista tuon ikäiselle. Ennemminkin luulen, että nukkuu liian vähän, joten menee uni ohi.
Ja sulla ei ole kokemusta kuin ehkä omista lapsistasi. Kaikki ei ole samanlaisia. Meillä kaksi ensimmäistä oppi nukkumaan missä vain metelissä, mutta tämä kolmas ei sitten nukukaan vaan herää joka ääneen. Ja arvaa vain, onko kahden leikki-ikäisen kanssa koskaan rauhallista, eli ei ainakaan tottumisen puutteesta johdu tämä heräämisherkkyys.ja esim. meidän ryhmän pienet nukkuu tasan puolitoistatuntia päiväunia. Kellon voi tarkastaa niitten mukaan. Silmät sammuu tasan 12.00 ja tasan 13.30 nousevat kaikki yhtäaikaa kalkattamaan ja meno senkun jatkuu.
ja turha vedota aikaiseen hoitoon tuloon, tulevat vasta kahdeksan puol yhdeksän maissa. - TeePussi
äeti kirjoitti:
ja esim. meidän ryhmän pienet nukkuu tasan puolitoistatuntia päiväunia. Kellon voi tarkastaa niitten mukaan. Silmät sammuu tasan 12.00 ja tasan 13.30 nousevat kaikki yhtäaikaa kalkattamaan ja meno senkun jatkuu.
ja turha vedota aikaiseen hoitoon tuloon, tulevat vasta kahdeksan puol yhdeksän maissa.että nyt puhutaan reilun kuukauden ikäisestä vauvasta. En ole törmännyt missään niin pieneen hoitolapseen.
Siis 1.5 kk eli kuukausi ja kaksi viikkoa vanhasta vauvasta - äeti
TeePussi kirjoitti:
että nyt puhutaan reilun kuukauden ikäisestä vauvasta. En ole törmännyt missään niin pieneen hoitolapseen.
Siis 1.5 kk eli kuukausi ja kaksi viikkoa vanhasta vauvastaolipa kunnon lukihäröily! Ihmettelin kovasti neljän tunnin päiväunia puolitoistaVUOTIAALLA! SORI! Otanpa silmän näppiin ja luen uudelleen!
- TeePussi
olisiko teidän mahdollista pyytää neuvolassa pääsyä unikouluun ? Minustakin tuo 1.5 tuntia päivässä kuulostaa aika vähäiseltä. Itselläni on kolme lasta ja kaikki ovat noin pieninä nukkuneet enemmän päivällä. Tosin yö unet eivät sitten välttämättä ole olleet 11 tuntia kerrallaan, mutta harvalla tuon ikäisellä on, varsinkaan jos on rintaruokinnassa.
- ????
Eikös unikouluun mennä,jos vauva on läpeensä levoton ja unirytmi on sekaisin. Tässähän tapauksessa nukutaan yöt hyvin.
- nukkumaija
???? kirjoitti:
Eikös unikouluun mennä,jos vauva on läpeensä levoton ja unirytmi on sekaisin. Tässähän tapauksessa nukutaan yöt hyvin.
Unikouluun voi hakeutua monestakin syystä ja noin pienen unen tarve on myös päivällä suuri joten se on ihan riittävä syy kasvun ja kehityksen kannalta hakea apua.
- tyttäreni oli
just samanlainen vauvana! Nukkui tosi vähän, ja heräsi pieniinkin ääniin. 1-vuotiaana pidin hänelle itse unikoulua, ja tyttö nukahti pinnasänkyyn seisoalleen! Pari iltaa riitti opettamaan jonkinlaisen rytmin. Tosin tyttö rupesi nukkumaan kunnolla vasta melkein kouluikäisenä. Nyt 10-vuotiaanakin on vielä (ja varmaan lopun ikäänsä) unissakävelijä. Vauvana ja leikki-ikäisenä sai yöllisiä kauhukohtauksia. Haasteellinen lapsi siis... Ja niin ihana!
- äippä 84
meillä puolen vuoden ikäinen poika alkunu valvomaan yhteentoista puoli kahteentoista.yleensä alan poikaa nukuttamaan puol kymmenen aikoihin. yleensä itkun kanssa. poika lähtenyt liikkeelle.johtuisio tämä valvominen juuri kun on oppinut lähtemään liikkeelle? hyviä nukuttamis vinkkejä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1323013- 71467
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2201326Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701191- 441151
- 371021
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va381012Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke133957- 47954
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.36877