Hei! Kannettavan meinasin ostaa. Tonnilla ja allekin näyttää saavan monenlaisia koneita. Mutta kun en asiasta yhtään ymmärrä, niin en tiedä, minkä ostaisin. Eli saisinko apua? Mihin kannattaa kiinnittää huomiota, jos
- koneessa pääasiassa käytetään wordia, exceliä ja power pointia
- sillä surffaillaan netissä ja lapsi todennäköisesti pelaa nettipelejä
- siihen ladataan ja sillä katsellaan digikuvia (tosin ei niitä tartte ikuisuuksia sen koneen kovalevyllä säilyttää)
- langaton nettiyhteys pitää olla, samoin kuin polttava romppuasema
Muuta just nyt ei tule mieleen. Olen aina ollut sitä mieltä, että minulle riittää, kun osaan käyttää konetta, minun ei tartte ymmärtää siitä mitään. Nyt se sitten kostautuu, kun lukee "tuoteselostuksia" koneista, eikä tiedä, mikä niissä on oleellista ja mikä ei.
Joten auttakaa nyt. Tätä samaa asiaa on varmaan kysytty jo aikaisemmin, mutta äkkiselailulla en löytänyt yhtään artikkelia, joka olisi käsitellyt alla tonnin maksavan koneen ostoa.
Kiitos jo etukäteen asiallisista vastauksista! :))
- koneessa pääasiassa käytetään wordia, exceliä ja power pointia
- sillä surffaillaan netissä ja lapsi todennäköisesti pelaa nettipelejä
- siihen ladataan ja sillä katsellaan digikuvia (tosin ei niitä tartte ikuisuuksia sen koneen kovalevyllä säilyttää)
- langaton nettiyhteys pitää olla, samoin kuin polttava romppuasema
Muuta just nyt ei tule mieleen. Olen aina ollut sitä mieltä, että minulle riittää, kun osaan käyttää konetta, minun ei tartte ymmärtää siitä mitään. Nyt se sitten kostautuu, kun lukee "tuoteselostuksia" koneista, eikä tiedä, mikä niissä on oleellista ja mikä ei.
Joten auttakaa nyt. Tätä samaa asiaa on varmaan kysytty jo aikaisemmin, mutta äkkiselailulla en löytänyt yhtään artikkelia, joka olisi käsitellyt alla tonnin maksavan koneen ostoa.
Kiitos jo etukäteen asiallisista vastauksista! :))
Vastaukset 32
Vanhimmat
pc kannettavalla et vaan tee mitään:(
eli mikä ois paras?
tai 1069€ mutta ei varmaan jä penneistä kiinni.
Välikommentteja sen verran, että kannettavan haluan jo harrastuksen ja ihan tilankäytönkin kannalta. Kannettavalla voin esim. kirjoittaa kokouspöytäkirjaa jo kokouksen edetessä.
Ja ei se penneistä ole kiinni, eikä ihan senteistäkään, mutta euroista kyllä eli tonni on ehdoton yläraja. :)
Odottelen siis yhä edelleen vastauksia...
No, tähän asti annetut ei kelpaa.
Katso, että saat koneen, jossa on näytönohjain, ei mitään integroituja. Ja ohjaimella 32-64 MB omaa muistia, enemmän jos mahdollista. Joskus koneesi elinikänä ilmestyvä Windows Vista kun ei integroituja hyväksy.
Ja RAMmia vähintään 512 MB.
Toisaalta, noi vaatimukset rajaa aika monta alle tonnin konetta pois.
Noihin hommiin käy muuten ihan mikä tahansa läppäri. Myös se iBook.
Itse en kenellekään Fujitsua ostaisi. Enkä Aceria, kenties HP:n. On työkavereille/tutuille hankittu noita kolmea ja tässä johtopäätökseni.
>Olen aina ollut sitä mieltä, että minulle riittää, kun osaan käyttää konetta, minun ei tartte ymmärtää siitä mitään.
Tässä asenteessa piilee katastroofin siemen, jos se iBook ei kerran kelpaa. Windowsia on itse tai tukihenkilön voimin tietävästi ja taitavasti _ylläpidettävä_ joka päivä vakavassa hengessä, tai kerran ei sitten ole mitään ylläpidettävää ja kaikki asennellaan uusiksi todennäköisesti maksua vastaan jotta päästään taas jonkin aikaa eteenpäin. Ja kun sulla nytten sitten ei ole sitä 69 euroa jonka verran vastaavaa ylläpitoa kaipaamaton iBook maksaa yli tonnin, niin nopealla laskutoimituksella saadaan aikaan odotusarvoinen katastroof.
Ellei ole valmis uhraamaan 69 egeä joutuu ilmeisesti helvettiin, joten mäkkikauppa näyttää olevan jo lähestulkoon anekauppaa kuin keskiajalla.
Kuules ruuti, kyllä kaikki Windowsin vermeet asentuu ilman teidän mäkkiläisten avustustakin ja samoin nettiturvatkin, jahka vain antaa asentua, voin luvata ettei maailmanloppu tule vaikka joku ostaa pc tai linux värkin.
mennä auttamaan? No hyvä, eihän kysyjällä sitten ole mitään hätää.;)
Vai on Windowsin vermeitten ja "nettiturvan" asentuminen sama asia kuin Windowsin ylläpito. Oppia ikä kaikki. Tuo suurviisaus vasta auttaakin monia.
En minä nyt ihan onneton tietokoneiden kanssa ole, vaikkei niiden "sielunelämä" minua juurikaan kiinnosta. En vaan tiedä, mihin kannattaa eniten kiinnittää huomiota kannettavaa ostaessa, jos käyttötarkoitus on kuten alkup. kysymyksessä kerroin.
Windows käyttöjärjestelmänä sopii minulle parhaiten, sillä sitä käytän työssäkin päivittäin. Työkone minulla on hyvä ja tehokas ja pystyn käyttämään sitä myös henk.koht. juttuihin. Mutta tarvitsen koneen myös kotiinkin. Ja yksinhuoltajana minulla ei tosiaankaan ole varaa maksaa siitä yli tonnia. Valitettavasti...
huolehtiiko se työpaikan mikrotuki varmasti myös kotikoneestasi?
Windowsin käyttö omin päin omalla ylläpidolla vs. tuettuna tuen ylläpidolla on täysin eri asia.
Ystävättäreni käyttää joka päivä töissä Windowsia ja kotona Macia ilman erityisiä sekakäytöstä johtuvia ongelmia, vaikka hän ei ymmärrä tietotekniikasta juurikaan mitään. Mutta sen hän tajuaa, että on äärettömän kivaa kun ei koskaan tarvitse uhrata aikaa ja energiaa kotikoneen tietoturva- ja virusasioiden murehtimiseen ja kaikki ohjelmat toimivat aina. Kun on niin paljon muutakin tekemistä!
erikoista se Windowsin "ylläpito" sitten mahtaakaan olla, jos siihen täytyisi oikein kotonakin paneutua?
Ei sitä tarvitse räplätä sen enempää kuin antaa automaattisesti päivittyä ja asentaa päivityksensä, mutta sekään nyt ei ole niin välttämätöntä. Räpläämälle te ne koneet sekoitatte, ja tietysti pornosivut auttaa asiaa. Kyllä Windows pysyy yllä pitämättäkin.
kun käyttää maccia ei kai kukaan silloinkaan tule ilmaiseksi kotiin auttamaan vai?
vastausta alkuperäiseen kysymykseeni eli mihin minun erityisesti kannattaa kiinnittää huomiota konetta valitessani? Siihen en ole valitettavasti vielä saanut vastausta.
Ja koska minulla ei ole koskaan ollut mitään ongelmia Windowsin kanssa, ei kotona eikä töissä (kotona vanha pöytäkone), niin lähdetään siitä että käyttöjärjestelmä on Windows. Eli olen nyt valinnut koneen, jossa on Windows. Mitä sen jälkeen?
Hai sie sormisuuhun, sormi suussa on kymmenen kertaluokkaa pienempi asia kuin se että Winkkari on sekaisin juntturassa. Tai perkele, kakskymmentä. Maccihan ei mene sekaisin tai ainakin todennäköisyys sille on 1/30 verrattuna winukkaan...
Miun muistaakseni Mac-nyypiöitten ongelmat on ratkottu suht tarkkaan kuntoon Macci-foorumeilla. Hai, ei ne ole niin pahoja ellei kone satu olemaan ruumiillisesti hajalla. Macissa sekin on helpompi selvittää, kun ei ole sitä ihmeellisiä temppuja keksivää käyttistä sotkemassa vianmääritystä.
>vastausta alkuperäiseen kysymykseeni eli mihin minun erityisesti kannattaa kiinnittää huomiota konetta valitessani? Siihen en ole valitettavasti vielä saanut vastausta.
Ei niin voi sanoa ettet olisi saanut. Ihan alkuunhan et edes kertonut, että käyttiksen on oltava Windows. Sanoisin että tähän nähden sait jopa loistavia vastauksia. Nyt käyttöjärjestelmävaatimuksesi tiedetään ja varmaan jotakuta kiinnostaa vastata siltä pohjalta.
Ihan omakohtaisesti ajattelisin niin, että jos se mielestäni tärkein ja paras neuvo ei kelpaa, miksi antaa muitakaan? Siis loogisesti, eikö ole yleisellä tasolla näin että eihän siitä mitään tule jos se paljon vähemmän tietävä neuvottava alkaa poimia mieleisiään neuvoja kuin rusinoita pullasta? Ja mulla on sentään tietokoneista parinkymmenen vuoden kokemukset niin että ihan soopaa en mielestäni syöttele. (Tosin tällä alalla jos missä tieto vanhenee Pirun äkkiä jollei pysyttele ajan hermolla.)
Sen verran voin vinkata, että palstan hakutoiminnolla mieleisiäkin neuvoja varmaan löytyy niin paljon entuudestaan että luultavasti riittävät. Eihän täällä mitään ole kysytty niin paljon kuin kannettavan osto-ohjeita.
Jos osaat nettiä windowsilla selata, osaat pitää koneen kunnossa. Eriasia viitsitkö.
Windowsin oma levyneheytys työkalukin on jo riittävä pitämään kovalevyn järjestyksessä. Ja kun vielä muistaa aina välillä tyhjentää turhat tiedostot järjestä uudelleen-toiminnolla. Jos koneelle ei ole tehty kysyisiä toimenpiteitä pitkään aikaan, kone nopeutuu huomattavasti suorittamisen jälkeen.
Eniten hyötyä on kuitenkin ajaa ko. toimenpiteet säännöllisin väliajoin.
Ilmainen, hyväksi havaittu palomuurisofta: http://www.markusjansson.net/fza.html (Zonealarm)
Ja hyväksi havaittua virustorjuntaa (ilmaista):
http://www.free-av.com/.
yksinkertainen, että oletin kaikissa koneissa olevan Windowsin. Ei ihan oikeesti tullut mieleenikään, että olisi joku muu. Vaikka olen muistakin kuullut... Saa nauraa ja hymähdellä. Kiitos, että olen taas oppinut jotain uutta. :)
jos sun neuvot jää tohon niin helvetisti tuuria tyttö tarttee lisäksi. eksploorerillakin kai suosittelet surfaamaan vai mitä. Huuh.
Kyrsä on hyvä ja neuvoo lisää.!?
1. Kyllä, suosittelen "surffaamaan" explorerilla. Windowsilla on paha tehdä mitään, jos explorer ei pyöri.
2. Ei, en suosittele surffaamaan Internet Explorerilla, jos sitä tarkoitit? Turvallisempia ja huomattavasti parempi, ilmainen nettiselain on Mozilla Firefox.
Itsekkin voisin jotain oppia jos neuvoisit hieman. Ja oppimassahan tässä kaikki ollaan. Mutta mulla on windows varmaan ihan täynnä örkkejä ja kovalevy ihan jumissa.
Oikean havainnon olet tehnyt. Vaatimuksesi täyttävän konen saa helposti tonnilla. Tiedät siis jotain tietokoneista :) Itse en osaa suositella kokemusten perusteella mitään erityistä, mutta netistä löytyy arviota. Esim. www.notebookreview.com.
Se mihin kannattaa kiinnittää huomiota tapauksessasi:
-Hinta. Ei kannata maksaa vähistään jostain mitä ei tarvitse. Toisaalta, köyhällä ei ole varaa ostaa halpaa :(
-Näppäimistö ja näyttö. Niitä(kään) kun ei voi vaihtaa ja vaikuttaa melko paljon käyttömukavuuteen. (Toki molempina voi käyttää myös ulkoisia)
-Muistikortinlukija kameraa varten? Voi ostaa erillisenkin (n.
Nyt rupee tulemaan sellaisia neuvoja, joita minäkin ymmärrän. Hieno juttu!
Työpaikan mikrotukihenkilö sanoi, että Gigantista kannattaa ostaa. Siellä on halvimmat koneet. Mutta kun niissä näyttää ihan järjestään olevan 40-50 Gt. Jos on 80 Gt, niin maksavat jo yli tonnin, kun muualta saa alle. Kuinka suuri merkitys noilla gigoilla oikein on eli kannattaako niihin tuijottaa?
No, tuolla ylempänä annoin pari vinkkiä siitä, mitä pitäis katsoa kun läppäriä ostaa. Mutta näemmä ei kelvannut.
Vai tarjoo mikrotuki Giganttia. Vai että oikein halvimmat koneet.
Mitäs sitten kyselet tonnin konetta, halvimmat kun saa Gigantista, varmaan 599:llä tai jotain. Ne on sitten mitä ne on.
Siis oliko sillä jotain merkitystä mitä ostat, vai pelkkä hinta?
Käyttöön. Jos kovalevy tulee täyteen, kannatta sitä tyhjentää välillä (törky pois) loput polttaa CD tai DVD-levyille.
15 vuotta sitten 20 MT-kovalevy riitti mainiosti. Et sinä ainakaan kirjoita sitä täyteen.
Peleillä ja elokuvilla levy kyllä loppuu pikaisesti. Ei kai riittävän suurta olekaan.
Olisin myös hieman erimieltä kuin työpaikkasi mikrotuki. Kuten jo aiemmin sanoin köyhällä ei ole varaa ostaa halvinta. Tarkoittaa sitä, että yleensä halvin, ei halpa, on aika paskaa. Ei välttämättä ominaisuuksiltaan, mutta laadultaan. Jos kone menee koko ajan/kerrankin rikki, miten toimii huolto yms.
Kun takuuaika menee umpeen ja koneen halvat osat jatkavat hajoamistaan, kalliiksi tulee. Tuntemattomampi merkki voi mennä jopa konkurssiin koneen eliniän aikana, mikä taas aiheuttaa harmia.
Yleensäkin ostan vain laadukkaita, järkevän hintaisia tuotteita. Niiden käyttöikä on yleensä huomattavasti pidempi ja näin ollen tulevat halvemmaksi kuin halvimmat. Tietokoneissa käyttöikä riippuu tietysti monesta muustakin seikasta, kuin koneen kestävyydestä, mutta kuitenkin.
Gigantista halvimmat, ehkä. Mutta alanerikoisliikkeestä saat asiantuntevaa palvelua ja lähes aina listahinnat on tarkoitettu tingittäväksi. Tai sitten hintaan "kuuluu" kaupanpäälliset, jota ikävä kyllä liian harva suomalainen uskaltaa/osaa pyytää.
Kovalevyn koko.
- Windows vie päivitettynä noin 2.5 Gt
- Office n.0,3Gt
- muut "pakolliset" ohjelmat max. 1Gt.
( mielellään 6Gt tyhjää tuleville ohjelmille tms.)
- 1000 digikameran kuvaa n. 1Gt
- 200 Mp3-musiikki kappaletta n. 1Gt
- Pakattu DVD-elokuva n. 4,4Gt
- Pakkaamaton DVD-elokuva n. 8,8Gt
- Xvid/Divx Pakattu DVD-elokuva n. 0,7Gt
- Yksi excel, word yms. tallennus n. 20* 10^-9 Gt
Eli osviittaa siitä kuinka paljon tilaa tarvitsisit. Veikkaisin, että 40Gt ei ole liian vähän, mutta toisaalta, kuten aikaisemmin mainittiin, kovalevytilaa ei kai koskaan ole liikaa.
noteerasin kyllä vinkkisi ja laitoin ne korvan taakse. Ei pidä vetää hernettä heti nenään. :) Ja toiseksi, jos uskoisin ko. henkilöä olisin jo ostanut sen koneen sieltä Gigantista. Halusin vain mielipiteen siitä, että kannattaako niitä edes harkita.
Ei mahda mitään, mutta kyllä toiset täällä ovat sitten herkkänahkaisia. Ihanaa kuitenkin, että kaikki eivät ole...
Hobbyhallista: http://hobbyhall.fi
Tietokoneet hinnat:
1 079,00 e
Fujitsu Siemens Computers AMILO M7440
999,00 e
HP Pavilion A1249.FI VS 17
899,00 e
FS Amilo L131OG -laptop
1 249,00 e
Fujuitsu Siemens Scaleo PA A64 320-60 17
1 249,00 e
Fujitsu Siemens Amilo A1650G -kannettava PC
1 099,00 e
Fujitsu Siemens Amilo M7440G
1 249,00 e
HP Pavilion ti3159.fi 17'' TFT
1 099,00 e
Fujitsu Siemens AMILO M7405
________________________________________
FS Amilo L131OG -laptop
Klikkaa kuvaa nähdäksesi isomman kuvan
Katso iso kuva » http://www.hobbyhall.fi/images/product/211205_iso.jpg
899,00 e tai 52,50 e/kk
Käsiraha 360,00 e
Matkakaveriksi tai kotiin
Kirkaspintaisella Crystal View -laajakuvanäytöllä varustettu Fujitsu Siemens Computers AMILO L1310G on kätevä matkakaveri. Alle kolme kiloa painava AMILO kätkee linjakkaiden kuoriensa sisään Intel Celeron M360 -prosessorin, 512 Mt:n keskusmuistin, 40 Gt:n kiintolevyn sekä tehokkaan ATI Radeon Xpress 200 -näytönohjaimen. Kirjoittavalla Dual Layer DVD-asemalla katselet leffoja ja tallennat tärkeät tiedostosi DVD-levyille. S-Video -liitännän ansiosta leffojen katselu käy laajakuvanäytön lisäksi myös televisioruudulta. AMILO L1310G on varustettu WLAN-verkkosovittimella, joten sen liittäminen langattomaan lähiverkkoon on helppoa.
Viihdyttävä lisäetu:
AMILO-tietokoneen ostajalle nyt 12 kuukauden ilmainen käyttöoikeus Musicbrigade- musiikkivideojukeboksiin, jossa on jo yli 9000 musiikkivideota.
Tekniset tiedot »
FUJITSU SIEMENS COMPUTERS AMILO L1310G:
• Intel Celeron M360 -prosessori • 512 Mt:n DDR -keskusmuisti • 40 Gt:n kovalevy • 15” WXGA Crystal View TFT-näyttö (1280 x 800) • ATI Radeon Xpress 200 -näytönohjain, 128 Mt jaettua näyttömuistia • Integroitu AC97 -äänipiiri, S&PDIF; Sisäänrakennetut kaiuttimet • Dual Layer DVD±R±RW -asema • Muistikortinlukija (SD, MS, MS Pro, MMC) • Tietoliikenne: 56K V.92 -modeemi, 10/100 Mbps -verkkosovitin (LAN), 802.11b/g -langaton verkkosovitin (WLAN) • Liitännät: 1 x IEEE1394 Firewire, 4 x USB 2.0, 1 x S-Video (TV-out), 1 x CRT, 1 x tyypin I/II PC-korttipaikka, 2 x audio, 1 x RJ11, 1 x RJ45 • Touchpad-hiiri • Windows XP Home FI/SWE/ENG • Ohjelmisto: MS Works 8.0, WinDVD Nero, Norman Virus Control (3 vuoden ilmaiset päivitykset) • 4400 mAH litiumioniakku, käyttöaika n. 2 tuntia • Mitat (l x s x k) 35,7 x 27,1 x 2,4 - 3,9 cm; paino 2,8 kg • 2 VUODEN TAKUU SISÄLTÄEN NOUDON, HUOLLON JA PALAUTUKSEN. Puhelintuki 3 kk (Norman Virus Control), 12 kk (muut ohjelmat) • Hinta sisältää kierrätysmaksun.
FUJITSU SIEMENS AMILO M7405 1099Sadan euron lisärähalla 1000- 99= 1099 saa jo 80Gt:n konetta!
1 099,00 e tai 64,15 e/kk
Käsiraha 440,00 e
Kannettava ostos!
Fujitsu Siemens Computers Amilo M7405 on kevyt matkakumppani ja oiva valinta myös kodin ykköskoneeksi. Alle kolmekiloinen Amilo kätkee linjakkaiden kuoriensa sisään Intel Pentium M -prosessorin, 512 Mt:n keskusmuistin ja 80 Gt:n kiintolevyn, joten puhti ei lopu heti kesken. Kirjoittavalla Dual Layer DVD-asemalla katselet DVD-leffoja ja tallennat tärkeät tiedostosi DVD-levyille. S-Video -liitännän ansiosta leffojen katselu käy myös televisioruudulta. Amilo M7405 on varustettu WLAN-verkkosovittimella, joten sen liittäminen langattomaan lähiverkkoon on helppoa.
Viihdyttävä lisäetu: Amilo-tietokoneen ostajalle nyt 12 kuukauden ilmainen käyttöoikeus Musicbrigade-musiikkivideojukeboksiin, jossa on jo yli 6000 musiikkivideota!
Tekniset tiedot »
Fujitsu Siemens Computers Amilo M7405: • Intel Pentium M715A -prosessori (1.5GHz) • 512 Mt keskusmuistia (2 x 256Mt) • 80 Gt:n kovalevy • 15” XGA TFT-näyttö (1024 x 768) • Intel Extreme Graphics 2 -näytönohjain, 64 Mt jaettua näyttömuistia • Sisäänrakennetut kaiuttimet • 8x Dual Layer D V D±R/±RW -asema • Muistikortinlukija (SD, MMC, Memory Stick, Memory Stick Pro) • Tietoliikenne: 56K, V.90 modeemi, 10/100 Mbps LAN -verkkosovitin, Intel PRO/Wireless 2200 BG -langaton verkkosovitin • Liitännät: 1 x IEEE1394, 3 x USB 2.0, 1 x S-Video, 1 x CRT, 1 x modeemi, 1 x LAN, 1 x tyypin I/II PC Card -paikka, 1 x linjatulo, 1 x kuuloke, 1 x mikrofoni, 1 x verkkovirta, 1 x SPDIF • Touchpad-hiiri • Windows XP Home FI/SWE/ENG • Ohjelmisto: MS Works 8.0, Norman Internet Control • 4400 mAh litiumioniakku, käyttöaika jopa 3 tuntia • Mitat (l x s x k): 33,3 x 27,2 x 2,5–3,3 cm; paino 2.75 kg.
2 VUODEN TAKUU SISÄLTÄEN NOUDON, HUOLLON JA PALAUTUKSEN Puhelintuki 3 kk (Norman Virus Control), 12 kk (muut ohjelmat)
Lisää ostoksiin
Käsiraha 440,00 e postit.k. postienn.
Kuukausierät 440,00 e 11 x 64,15 e = 1 145,65 e
Käteishinta 440,00 e 659,00 e = 1 099,00 e
Fujitsu Siemens AMILO M7405
T.Nro 207570
Kuva koneesta: http://www.hobbyhall.fi/images/product/207570_iso.jpg
Saman hintainen fujitsu siemens amilo 1099 muttakahden vuoden takuulla!!
1 099,00 e tai 64,15 e/kk
Käsiraha 440,00 e
Kevyt matkakaveri!
Fujitsu Siemens Computers Amilo M7440G on kevyt ja luotettava matkakumppani, jolla hoituvat sekä kiireiset työasiat että rentoutuminen viihteen parissa. Vain 2,8 kg painavan Amilon tehoista vastaavat Intel Pentium M 725A -prosessori, 512 Mt:n keskusmuisti ja 80 Gt:n kiintolevy. Muistikortinlukijalla siirrät digikuvasi kamerasta koneen muistiin, ja tallentavalla Dual Layer DVD-asemalla edelleen DVD-levyille. S-Video-liitännän ansiosta voit katsella DVD-elokuvia paitsi 15-tuumaiselta kiiltäväpintaiselta Crystal View -TFT-näytöltä, myös tv-ruudulta. Pitkäkestoinen, jopa 4 tuntia yhdellä latauksella toimiva akku takaa, että puhti ei lopu kesken. Sisäänrakennetun WLAN-sovittimen ja Norman Internet Control -virustorjunnan ansiosta verkkoseikkailut sujuvat langattomasti ja turvallisesti.
Viihdyttävä lisäetu: Amilo-tietokoneen ostajalle nyt 12 kuukauden ilmainen käyttöoikeus Musicbrigade-musiikkivideojukeboksiin, jossa on jo yli 8000 musiikkivideota.
Tekniset tiedot »
FUJITSU SIEMENS COMPUTERS AMILO M7440G: Intel Pentium M 725A -prosessori • 512 Mt:n keskusmuisti • 80 Gt:n Serial ATA -kiintolevy • 15” XGA Crystal View -TFT-näyttö (1024 x 768) • Intel Graphic Media Accelerator 900 -näytönohjain, 128 Mt jaettua näyttömuistia • Kirjoittava Dual Layer DVD±R -asema • Integroitu AC97-äänipiiri, S/PDIF • 56k V92 -modeemi • 10/100-verkkosovitin • Intel WLAN 802.11b/g -langaton verkkosovitin • Muistikortinlukija SD/MMC/MS/MS Pro) • Liitännät: 4 x USB 2.0, 1 x PCMCIA type II, 1 x S-Video, 1 x Firewire, 2 x Audio • Li-ion-akku, käyttöaika jopa 4 tuntia • Windows XP Home FI/SWE/ENG • MS Works 8.0, Win DVD Nero, Norman Internet Control (3 vuoden ilmaiset päivitykset) • Mitat (l x k x s) 33 x 2,2–3,2 x 28 cm; paino 2,8 kg • Kierrätysmaksu sisältyy hintaan.
Kahden vuoden takuu sisältäen noudon, huollon ja palautuksen.
Kuva: http://www.hobbyhall.fi/images/product/208566_iso.jpg
Toivottavasti oli sitten näistä jotain apua! :)
Onneakannettavan valintaan!!!
Onko toi sitä foorumilla kiellettyä mainontaa?
Meinaan kun iBookin kehuminen on mainontaa, mutta tuo ylläoleva ilmeisesti ei...
iänkaikkinen pässi kopioi tänne mainoksia vaikka mainostaminen on kielletty!
"kevyt matkakumppani ja oiva valinta myös kodin ykköskoneeksi."
Just joo. Koneen ominaisuudet pitää osata kertoa ilman suorakopioituja mainoshokemia! Jos ei millään osaa, jättää sitten postaamatta tai laittaa pelkän linkin.
Suomi24.fi ottaa varmasti erittäin mielellään sivuilleen Hobby Hallin mainoksia, mutta EI ILMAISEKSI. Comprendo?
mutta olen kyllä itsekin jo tutustunut ko. teksteihin, kuten moniin muihinkin. Kyse on vain siitä, että mihin noissa litanioissa minun kannattaa kiinnittää huomoita? Mikä on oleellista tällaisen tavallisen käyttäjän kannalta, mikä ei. Tosin "Aotes" onkin jo anttanut tosi hyviä vinkkejä. Suuri kiitos hänelle. Olen jopa ymmärtänyt, mitä hän tarkoittaa. :))
oleellinen lienee takuu, jos haluat varmistella pari-kolme vuotta eteenpäin, niin ota sellainen jossa on nouto-palautus takuu parikin vuotta. Luulisin ettei sellaista pidempää takuuta aivan luokattomalle laitteelle annetakaan.
Ja toki lisäksi ne ominaisuudet joita kaipasit.
Mieluummin tallentava DVD-asema, koska sillä saa lähes 4,5 gikaa niitä kuviasi varmuuskopioon yhdelle lätylle. Se näyttö on sitten sellainen kysymys, että mene ja tutki miltä näyttää, sillä niissä on eroja, tosin sellaiset
"paremmat", kuten SXGA 1400x1050 resoluutiolla tahtoo mennä yli budjetin.
Itselläni on esmes sellainen ja kuva on tarkka kuin postimerkki.
Nythän on muotia "laajakuva" näyttö, en vain jummarra miksi, ainakin itse pyrin katsomaan elokuvat isommalta ruudulta, no se on muotikysymys.
Kylläpäs tämä viestiketju venyy... :)
Mainostaminen on tässä tapauksessa aika vaikea käsite. Onko kaikki linkittäminen, linkin takana olevan asian mainostamista? Onko minkä tahansa tuotteen kehuminen mainostamista? Mielestäni ei. Joku raja pitää vetää. Käyttäjien kokemukset on ehkä parasta antia tuotteen valintaan. HEWLETT-PACKARD:in viesti ehkä jo oli mainostamista mielestäni. Ja kysyjähän jo ensimmäisessä viestissään mainitsi, että on tietoinen vaihtoehdoista.
No joka tapauksessa, tässä konkreettisia suosituksia ehdokkaista minun osaltani:
HP Ze2000-sarja.
http://tinyurl.com/bbytl
(Itselläni on lähes samaan runkoon kasattu Dv1000-sarjalainen:
http://tinyurl.com/e37tk. Näppäimistö erinomainen.)
-Esimerkiksi HP Pavilion ZE2206
http://www.mbnet.fi/hintaseuranta/tuote.aspx/28214
Kone täytää kaikki vaatimuksesi: AMD Sempron 2800 , 512Mt keskusmuistia, 40Gt kiintolevy, DVD -RW Double layer -asema, WLAN.
-Tarkasta tässä hintaluokassa myös HP nx6110.
Nämä esimerkki koneet siis täyttävät vaatimukset (Et asettanut näytölle vaatimuksia ja jos 40Gt kovalevy riittää) ja asettuvat alle 800€ hintaluokkaan.
100-200€ lisäämällä saat parempi tarkkuuksisen näytön ja isomman kovalevyn.
Hieman vaikeaa se on lähteä toiselle kannettavaa suosittelemaan, käyttötarkoitukset ja tottumukset yms. ovat kuitenkin aina kaikilla erilaiset.
Minä olen suosittelija. Jos ei viesti kiinnosta ,ei ole pakko lukea.(En sanonut millään pahalla!)Mutta alkuperäiselle kiroittajalle osta HP!