Mercury 15M SUPER. Kannataako ostaa verratuna Yamaha, Tohatsu? Kokemuksia?
Mercury 15 2 th
5
6407
Vastaukset
- vehje
Itse ostin vähänajetun 5hv Mercuryn.Sen varmempaa peliä ei olekkaan.Aikaisemmin oli 20hv.Ei moittimista.
- kumpi malli
Mariner 15 moottoria on myyty kampanjatarjouksina kahta mallia: 15 heppainen oikea Mariner ja 18 heppainen 15 Super joka on alunperin vanhaa Tohatsun tekniikkaa.
Mariner on sirompi, keveämpi, pienempi, taloudellisempi ja varmempi kuin tuo Tohatsun tehtaalta lähtenyt, ja saattaapa jopa olla nopeampikin pienemmän perän ja paremman potkurin vuoksi. Mulla oli Mix-Busterissa 15 Mariner ja toimi kuin junan vessa, ja kulutti todella vähän bensaa kaksitahtiseksi. Tohatsua en ottanut kun tuo 18 hv malli on niin kivikautista moottoritekniikkaa. - joe
Kiitos! Ymmäränkö nyt oikein että 15 hevos se 262 cm3 Mariner on parempi (nykyaikainen tekniikka) kuin tuo 294cm3 Tohatsu?
- ymmärsit
Ainakin minä valitsin epäröimättä marinerin ennen tohatsua, ja tutkin asian aika tarkkaan kun lisähepat tietty kiinnosti. Ne konit on hyödyksi vain silloin kun ne on hereillä ja hengissä ;-)
- vielä'
15hv on periaatteessa samalla tekniikalla kuin koko mallisarja 6-15hv; eroja on iskutilavuudessa (6 ja 8 210cc, 9.9 ja 15 262cc) ja kaasuttimessa sekä joissakin säädöissä. Tekniikka on pitkäikäinen ja rakenteissa on ajateltu käyttövarmuutta. Syyshuolto on kohtuullisen helppo tehdä itsekin. Jos ostat uuden (käyttämättömän) moottorin niin tee sisäänajo huolellisesti, mieluummin 15tuntia kuin ohjekirjan mainitsema pari tuntia. Sisäänajoon "tupla" öljymäärä, mielellään 4%. Omani ajoin sisään 6% hyvälaatuisella perämoottoiöljyllä (Shell TCW3, älä käytä heikompilaatuista TCW2 -öljyä vaikka saisit tarjouksesta halvallakin). Runsas öljymäärä savuttaa jonkin verran ja tyhjäkäynti on ontuvaa mutta ota yksi viikonloppu ja tee sisäänajo melkein "putkeen". Karstoittuminen ei ole ongelma, omallani on ajettu 10 kesää, sisäänajon jälkeen 2% öljyseoksella, ja männänpäät ovat aivan puhtaat. Käyttötunteja on jotain 300, siis aika vähän. Näillä tunneilla käyttöikää on edessä vielä pari-kolme vuosikymmentä.
Kaikkiaan moottori on kaksitahtiseksi yllättävän hiljainen, siistikäyntinen ja kohtuullisesti kuluttava. Onpa joku tuttuni luullut tuota äänen perusteella nelitahtiseksikin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053121Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391600Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus931451- 891349
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461314Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1551228Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121168Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze123999Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89922Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803