Se lienee jo yleisessä tiedossa, että V40 jättää lasin yläreunan pyyhkimättä (tyyppivika).
Onko kukaan keksinyt ratkaisua siihen, että miten takalasinpyyhkijän automatiikan saa pois päältä? Minun Volvossa ainakin, jos tuulilasinpyyhkijä on päällä ja pistän pakin päälle, pyyhkäisee myös takalasinpyyhin pari kertaa. Todella ärsyttävä toiminto, varsinkin kun takalasi on yleensä kyllästettynä kuralla ja hiekalla.
Jos otan sulakkeen pois, niin en voi pyyhkiä takalasia tarvittaessa. Vai onko automatiikalle oma sulake? Mikä avuksi?
Takalasinpyyhin
Wiitta
2
938
Vastaukset
- V40 1.9D HP
Itse valitin "ominaisuudesta" viimeksi Volvon huollossa noin vuosi sitten ja sanoivat "säätävänsä sulan kulmaa". Sen jälkeen on pyyhkinyt moitteettomasti myös yläreunasta.
Itse en ainakaan ole tarvinnut muuta ratkaisua tuohon automaattiseen pyyhkäisyyn, kun että muistaa peruuttaessa ottaa pyyhkimet pois päältä.- Anonyymi
Juuri siksi automatiikka pitääkin saada pois päältä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",315222Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1412444- 1392118
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee541947Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171800"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!571317Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu1711121Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää70971Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.313889Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa172810