X-Sherlokin provoiluihin vastaaminen.
Persoona on ottanut elämäntehtäväkseen tämän palstan tukahduttamisen.
Hän elää ja saa voimaa viestiensä aiheuttamasta palautteesta.
Ei ansaitse mokomaa huomiota.
Paras vastalääke hänelle olisi, että kukaan ei vastaisi X-Sherlokin kommentteihin.
Vaikka noin itsekeskeinen henkilö varmaan vastailee nytkin jo itse itselleen.
Ylläpito voisi panna ko. nimimerkin vähäksi aikaa hyllylle rauhoittumaan.
Minä en ainakaan enää viitsi koko palstalle tulla, koska keskustelu on mennyt täysin asian viereen.
Kipakalle ja muille oikeille kirjoittajille voimia kaikesta huolimatta.
Se on moi!
Persoona on ottanut elämäntehtäväkseen tämän palstan tukahduttamisen.
Hän elää ja saa voimaa viestiensä aiheuttamasta palautteesta.
Ei ansaitse mokomaa huomiota.
Paras vastalääke hänelle olisi, että kukaan ei vastaisi X-Sherlokin kommentteihin.
Vaikka noin itsekeskeinen henkilö varmaan vastailee nytkin jo itse itselleen.
Ylläpito voisi panna ko. nimimerkin vähäksi aikaa hyllylle rauhoittumaan.
Minä en ainakaan enää viitsi koko palstalle tulla, koska keskustelu on mennyt täysin asian viereen.
Kipakalle ja muille oikeille kirjoittajille voimia kaikesta huolimatta.
Se on moi!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Täällä on sherlokkia yritetty vaientaa ja hän on vastannut omalla tavallaan. Hyvä että joku uskaltaa olla oma itsensä!!! Lopettakaa sen lokin mollaaminen!! Turhaa yrität jotain joukkoa kasata mielipiteesi taakse??? Toivottavasti vastaisuudessakin saan lokin pisteet teoksilleni.
Lokin mollaaminen on kivaa, suosittelen vilpimttömästi kokeilemaan ennen kuin päätät.
Jos olet lokki itse, olet jäävi arvioimaan omia tekeleitäsi.
Taas tälläinen typerä avautuminen, tämä on laitimmainen mihin viitsin vastata. Tälläkin energialla olisit voinut arvioida esillä olevia tekstejä. No kun ei ole kauhalla annettu...
Voit häipyä palstalta ilman traamaakin, kukaan ei sinua muista kuitenkaan.
Mitä tulee provoiluihin, niitä täällä riittää. Olen aktiivisesti kommentoinut kirjoituksia ja saanut kiukuttelua osakseni ja siihen olen TIETYSTI vastannut. Aika iso ristiriita kun kirjoittaja puhuu palstan tukahduttamisesta ja samaan hengenvetoon yrittää alkeellisilla = aikalaisten keinoilla käydä sotimaan.
Asiaa voi tutkia myös vaiheittain.
1. Ensin hyvällä.
2. Sitten pahalla.
3. Koitetaan saada joukkoja tueksi.
4. Yritetään vaieta kuoliaaksi.
5. Pistetään sormi suuhun ja mennään peiton alle pakoon pahaa maailmaa.
Tässähän alkaa tuntea hengen liittoutumaa itseensä Aleksis Kiveen. Aikalaiset yrittivät myös silloin samoin taktiikoin. Huonosti onnistuivat pitkässä juoksussa, tosin lyhyellä jänteellä tulos oli parempi. Valitettavasti olen siltä osin kovempi luu ja nauran näille sormi peiton alla mussuttajille.
Olen saanut nyt tämän sivun keskusteluiden pohjalta 7:n sähköpostiviestiä. Kuusi kannustavaa ja yhden ei niinkään kannustavan. Hänelle voin kertoa, että mainitsemasi asia ei kuulu tulevaisuuden näkymiini ja jos kuuluisi keino olisi PALJON mielikuvituksellisempi. Positiivisia kommentteja kirjoittaneille:
En ole poistumassa, eikä nämä rutinat vaikuta mitenkään käytökseeni.
Keskustelun avaajaan taas palatakseni. Jos annat ohjeita vastalääkkeestä, toimi itse myös samoin, äläkä aloita näitä turhia keskusteluja. Kas kun o8o8 ei ole tätä tuomitsemassa tarpeettomana?
Kun tämän taas lopetan osaltani pisteellä.
T. ®Sherlokki © 2005
PISTE
Uskoisin, kuten nimerkki X-Sherlok minulle totesikin, että keskittyminen palstalla oleelliseen eli palstalaisten kirjoituksiin parantaisi yleistä ilmapiiriä kummasti.
Palstaa ei ole tarkotettu riitelyyn ja torailuun niin, että se varsinainen pääasia unohtuisi. Aikuisten ihmisten tulee tajuta tämä. Jos ei ole oleellista kommentoitavaa aloitettuun topiciin, niin sen voi ohittaa.
Jatkossa pidetään ne murinat masussa ja keskitytään tarinoihin, ne ansaitsevat huomion ja ajan, ei kyräily, torailu ja panettelu. Jatkossa minä alan poistamaan viestejä, jotka ylittävät jo hyvän maun.
Minä alan poistaa (huom! verbin infinitiivimuoto alkaa-verbin kanssa) jotain jostakin aina, kun havaitsen kielen rakenteita halveksivia tahoja. Ja niitä, jotka eivät kykene ironiaan tai sarkasmiin yms. tosikkouden ulkopuolisiin vireisiin.
Ei muuta silti Suomi24 sääntöjä. Niihin kannattaa tutustua seuraavalla kerralla tarkemmin. Linkki sinne löytyy vaikka tästä:
http://keskustelu.suomi24.fi/ohje/#saannot