Niin eli tällaista :) Mulla on kurkku kipeänä ollut ja limaa kurkussa ja tuolla ihan nielun lähellä on sellanen pattirivistö, mutta aluksi patteja ei ollut, ne tulivat vasta vähän ajan päästä. Voisiko olla syöpää? Kävin tänään koulumme terkkarilla, se määräsi kurkkupastilleja. Angiinaa ei ollut. Kohtalotovereita? pitäisikö mennä lääkäriin? (kyl mä meenkii jos ei parane :D) Miten kielisyövän leikkaus? Poistetaanko kieli vai?
Kieli kipeänä :)
Suvi^^
92202
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Niin, ja kieli vähän kipeä, se voi johtua siis siintä ku olen niin paljon venytellyt sitä :D Ja kielen alla takahampainen vieressä on sellanen liikkuva patti, tai en nyt oikein osaa selittää. mutta mitä pitäisi tehdä? :)
takahampaiden takana ja koepalojen oton jälkeen osoittautui nielurisakuopan syöväksi. Mene ajoissa lääkäriin, minunkin kurkkuani hoidettiin tavallisena flunssana ja söin antibioottikuureja, mutta patti ei vain lähtenyt pois. Tämä tapahtui lokakuussa tänä vuonna. Minut on leikattu ja hoidot alkamassa. Toivottavasti sinun kohdallasi ei ole näin ikävästi!
Että missä se patti oli tarkalleen?
Minulla on viisaudenhampaan lähellä, lähes siinä kiinni oleva patti, sellainen kova, mutta tosin kävin just hammaslääkärillä 4kertaa, josko olisi siitä maininnut jos jotain epäilyttävää siinä olisi..
Pystytkö puhumaan vielä, vaiko jouduitko opettelemaan puheen uudelleen? Ärsyttää ku vanhemmat ei ota mua tosissaan. Haluun lääkäriin äkkiä! mut ne sanoo vaan, et jos se menis ohi.. Mutta entä kielisyöpä? Poistetaanko siinä kieli vai mitä?
takana, lähes kiinni. Ja lopulta selvisikin, että kasvain oli kasvanut lähelle kielen juurta ja kipua säteili oikeaan korvaan ja leukaluuhun. Ns. tavallinen hammaslääkäri ei mielestäni välttämättä osaa sanoa, onko kyseessä syöpä vai ei. Kun asia sinua askarruttaa, otata koepala mötistä, sillä selviät kaikkein nopeiten ja saat selvyyden tuskaiseen epävarmuuteen
aivan normaalisti. Minulta poistettiin nielurisa kokonaan ja ympäriltä vielä tervettä kudosta. Eikä kielisyövässäkään koko kieltä poisteta.
Niin, eikö tuollaiset liikkuvat patit voi olla vain joitain paiseita, tai sellaisia, jotka ilmaantuu mut menee pois? Mulla on ollu jo jotain vuoden tollanen patti oikean rivin alahampaiden ihan siellä alhaalla, mutta se ei haittaa. Sellaisetki on mahdollisia. eikö?
Ja pitääkö tällassissa asioissa mennä lääkäriin vai hammaslääkärii?
Kiitos vastaajille :) helpotti oloa :) maanantaina oonki menos ottamaan koepalan tästä kurkusta ;) Mutta entä jos patti on sellanen liikkuva? mikä se voisi olla?