Onko täällä

Moi!

Kysyisin semmoista asiaa, että ultarataanko Keravalla ihan normaalisti? Kun siskoni kanssa äsken puhuin ja hän kertoi, että joutui aikoinaan (10 v sitten) käymään ultrassa naisten klinikalla. Mutta oli myös kerran terkkarissa käynyt kun ei sydänäänet kuulunut, eli hätätilanne..

Ihmettelen vain, että aika kummaa jos joutuu oman kunnan ulkopuolella käymään ultrassa.

Kiitos jos joku tietää!!
3245
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kyllä Keravan kunta tarjoaa 2 ultrausta, ensimmäisenä on niskapoimu ja myöhemmillä raskausviikoilla on sitten rakenneultra.

Nämä MOLEMMAT tehdään Hyvinkään aluesairaalassa, koska Kerava ostaa sieltä nämä palvelut eli Keravan kaupungissa ei tehdä omia ultria. Moni kunta ostaa nykyään ultrauspalvelut isommalta sairaalata, joten ei siinä ole mitään kummaa. Matkaa Hyvinkäälle tulee kyllä jonkin verran, mutta kyllä se kannattaa.

En tiedä, mutta voi olla, että jotkut tosiaan ultrataan naistenklinikalla (mahdolliset ongelmatapaukset jne?!)

Sydänäänet kuunnellaan kyllä Keravan neuvolassa ihan normaalisti. Mikäli on ongelmia, niin he lähettävät aika pikaisesti sairaalaan (joko Hyvinkäälle tai Helsinkiin) ja siellä jatkotutkimuksiin.

Äänestä
  • Juu tosiaan, siskollani on astma ja hän arvelikin, että se voi olla syy miksi hän siellä kävi ultrassa.. No on se Hyvinkää parempi vaihtoehto kun Helsingin ruuhkat, ajattelin siellä ehkä synnyttääkin, kun sehän kai on vaihtoehtoista,että Hyvinkäällä vai Helsingissä. Mutta se nyt ei ihan ajankohtaista mulle ole, niin alussa vasta :)

    Mutta kiitos vastauksesta, tietääpähän edes vähän mihin varautua!

    Äänestä

Sä saitkin jo vastauksen tuohon.
Mut hauskaa musta tässä on se, et tosiaan "erikoistapaukset" tehdään Helsingissä ja muuten mennään Hyvinkäälle meidän seuduilta. Mä sanoin neuvolassa et haluan Kättärille ultraan, kun sinne meen synnyttäänki. Joten siellä on molemmat ultrat mulle tehty. Tänään oli rakenneultra. ;)
Ei mulle kukaan koskaan sanonu et ei sais mennä..

Onnea odotukseen!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


keravalaisia??? kirjoitti:

Moi!

Kysyisin semmoista asiaa, että ultarataanko Keravalla ihan normaalisti? Kun siskoni kanssa äsken puhuin ja hän kertoi, että joutui aikoinaan (10 v sitten) käymään ultrassa naisten klinikalla. Mutta oli myös kerran terkkarissa käynyt kun ei sydänäänet kuulunut, eli hätätilanne..

Ihmettelen vain, että aika kummaa jos joutuu oman kunnan ulkopuolella käymään ultrassa.

Kiitos jos joku tietää!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu