Bemari on sentäs laatuauto ameriikan mosseen verrattuna!
Bemu über Cadshit...;
Amerikan mosse
10
2244
Vastaukset
- Mandelbaum
Aja sinä vain autolla, jonka teki kansa, joka kaasutti 6 miljoonaa ihmistä hengiltä.
- puhetta
ei vaan hyvä että kaikki ei tykkää Cadillacistä, muutenhan näistä herkuista tulisi pulaa jos kaikki tälläisen haluaisi.
- oujee
Ei kaikilla olekaan punaniskaa, keskimääräistä huonompaa älykkyyttä eikä vajavaista kirjoitustaitoa.
- GeeM
oujee kirjoitti:
Ei kaikilla olekaan punaniskaa, keskimääräistä huonompaa älykkyyttä eikä vajavaista kirjoitustaitoa.
..kaikki, vähäiset veljet ja sisaret, olemme saaneet mitättömän seuramme keskelle armollisesti tämän Einsteinin jakamaan suuresta viisaudestaan murusia vähä-älyisille Cadillac-harrastajille. Yritämme sisäistää suuren tietosi määrää ja aloitamme tutkimalla säteilevän älykkään nimimerkkisi salattua viisautta, jota vain vaivoin voimme edes yrittää kyetä tulkitsemaan. Mutta olemme otettuja siitä, että huolimatta älyn puutteesta ja vjavisest krijootustadosta Cadillac-merkki on saanut SINUT kiinnostumaan ja laskeutumaan keskuuteemme! Kiitos, kiitos, kiitos, kiitos, kiitos......
- .........
pelle joka kirjoittelee Lada ym. muille palstoille Bemarin provoja.
Kirjoituksesi on tyypillistä Tojota kuskin oksennusta. - A.v.W.
Jos Cadillac on kirjoittajan mielestä amerikan mosse niin mikäköhän on sitten amerikan mersu?
- Jani_
Amerikan mersu on Mersu. Oikeestaan jännä juttu miten automerkkien arvostus ja imago vaihtelee niin paljon eri maissa mutta aina vaan Mersu on Mersu maassa kuin maassa vaikka voissa paistaisi tai oikeammin vaikka helmat yms. olisivat umpiruosteessa (vrt. vanhempi E-sarja).
Ai niin ja mitä tuohon Cadillac on amerikan mosse tulee... Näinhän asia ei ole vaan lähinnä amerikan mosse on dodge mutta taas menee pieleen kun ajatellaan vaikka Viperia.
- alppu
Bemari ole Saksan Mosse, vai oliko se Lada? Venäjällähän noita kaikkia kolmea "autoa" valmistetaan!
- Scy
Näinhän se menee. Ameriikan ihmemaassa monia kotimaisia merkkejä arvostetaan aika huonosti, varsin syystäkin.
DaimlerChryslerin Dodge- ja Chrysler -sisarmallithan ovat perinteisesti jenkeissä niitä kotimaisia halpisautoja. Dodgella on tietyllä tapaa kuitenkin urheilullisempi, joskin askeettisempi imago kun taas Chrysler pyrkii olemaan vähän luksukseen suuntautunut (sporty ja luxury -sisarajattelu). Samoja autojahan ne kuitenkin ovat (esim. Chrysler 300C ja Dodge Magnum, Chrysler Sebring ja Dodge Stratus) ja merkkien rinnakkaisuuskin vaihtelee maanosittain (Dodge Viper jenkeissä, Chrysler Viper euroopassa).
Eli kyllähän Chrysler/Dodge on se Amerikan mosse, Cadillachan on siellä arvostettu kotimainen luksusmerkki (joista toinen on Fordin Lincoln).
Mainittakoon vielä tähän väliin, että itse ajelen Chrysler Sebring 2.7 LX:llä, jottei kukaan nyt vedä herneitä nenään Chryslerin mollailusta luullen minua Cadillac-mieheksi.
Jos näitä samoja stereotypioita mielenkiinnolla jatkaa, niin voisi yleistää:
- Opel on saksan mosse (joo, ooppeleitakin olen kaksi omistanut)
- Vauxhall on brittien mosse (sehän on opel, jota vain myydään Vauxhall-nimellä briteissä)
Eli puhutaan asioista niiden oikeilla nimillä. Tulkoot vain BMW-kaveri öykkämään oikealle osastolle, eli tuonne Chryslerin puolelle ja jättäkööt Cadillacit rauhaan.
- jenkki
Oltiin nuoria kosseja joskus kauan sitten.Kaveri osti Bemarin 2002:sen ketkä muistaa.Pellistä väännettiin spoileria,vanteita maalailtiin ja pakoputkesta tietysti pöntöt pois.Boostereita asennettiin,jotta savu kojelaudan alta tuprusi.Voimaa oli yli 100 hp!Edellisen talven hakkapeliitoista nastat pois ja baanalle.Kumi lauloi(165/13)Lehdistä kateltiin jos joskus edes näkis Cadillacin -59 mallin.Tai Mustangin Mach 1:sen.Hienoa aikaa.No tänään:on pakko myöntää,että se bemu on niin pirun ruma ja laiska.No entä se CAdillac ja Musse....Edelleen ne samat rassit on niin syötävän upeita pelejä.Mietitään eteenpäin pari vuosi kymmentä: Kyllä ne Jenkit on edelleen hienoja,mutta kuka muistaa enää 2002:sta olleen olemassakaan.Valitettavasti se kauneus on niin katoavaista.Mutta kun menee oikein itseensä ja miettii:Kyllä ne jenkit on aika hienoja vanhoinakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986128KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495587Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522639Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042046Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071758- 1181639
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191603Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731177
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188988