Tiedättekö minkä ikäisenä lempiartistinne on ensimmäisen kerran esiintynyt yleisölle ?
Missä se tapahtui ?
Tiedättekö mikä oli laulun nimi ?
Tapsa Kansa kertoi ,että hän esiintyi ekan kerran 4-vuotiaana jossain työväentalon juhlissa.
Laulu oli kuulemma " Ratiritiralla" ;)
Joku mies oli Tapsalle sanonut neuvoksi, että miten hänen tulisi esitellä itsensä yleisölle : " Siehän voit Tapsu sanoa ,että nimeni on Kansa ja tapani tulette tuntemaan." ;D
Eka esiintyminen?
17
861
Vastaukset
- Pike
Oliskahan ollut koulussa.Jokin joulujuttu se oli.
- Pike
Justiinax kirjoitti:
Tiedätkö Pike, että onko Jari Sillanpää syntynyt Ruotsissa?
Jari oli muuten juuri iskelmässä ,täytyy juosta kuuntelen, sellalsta fanitusta,On hän siellä syntynyt,
- Pike
Pike kirjoitti:
Jari oli muuten juuri iskelmässä ,täytyy juosta kuuntelen, sellalsta fanitusta,On hän siellä syntynyt,
syntynyt Ruotsissa Ludvikassa.
- Inkeri
Justiinax kirjoitti:
Onko Jarin molemmat vanhemmat suomalaisia?
Jarin molemmat vanhemmat ovat suomalaisia. Hänen äitinsä oli Ruotsissa sotalapsena, mikä ehkä helpotti Ruotsiin muuttoa 60-luvun alussa. Lapset ovat molemmat syntyneet Ruotsissa.
- nimifreikki
ja hyvää musaa mies esittää...
- Kymenlaaksolainen
Kutsuttiin Rolli-Topiksi pikkupoikana :)
- Saapas
Eka nk. julkinen esiintyminen Puuppolan nuorisoseurantalolla noin kymmenvuotiaana esittäen "Oman kullan silmät" biisin. Olin kuulemassa esityksen. Toki hän on jo nelivuotiaasta saakka esiintynyt kotona ja myöhemmin koulussa. Usein lapsena laulanut myös kävellessään lenkillä.
- Saapas
Justiinax kirjoitti:
On ollut varmaan hienoa olla todistamassa tulevan suosikkiartistinsa ihan ekaa "keikkaa" ?
Se oli todella mielenkiintoista, vaikkei silloin sitä tiennytkään mihin saakka poika yltää, mutta aavistusta oli!
Lisään vielä senverran ,että Tapsan pappahan oli ammatiltaan seppä. Ja kun Tapsa pikkupoikana hääri siellä verstaalla, niin asiakkaat aina antoivat Tapsalle vähän taskurahaa, jotta tämä laulaisi heille.
- rita
Jarista tuossa jo puhuttiinkin.
Mäkeläisen Mikko esiintyi 5-vuotiaana ja esitti kipaleen -Minä soitan harmonikkaa. - Käppänä Ukko
Eläkkeelle jäänyt solisti/basisti Pekka Hartonen
lauloi poikasena koulunjuhlasalissa järjestetyssä Äitienpäiväjuhlassa itseään kitaralla säestäen kappaleen - Kostaja. :) - ou jee.
No täällä sitä taas jauhetaan Kansa ja Kansa kyllä Justiina pitää huolen että keskustelu pysyy yllä Kansasta.
Koska Tapani Kansa kävi ekan kerran itse vessassa jne............Mä kysyin kyllä kunkin suosikkiartistin ensimmäisestä esiintymisestä. Ja koska Tapsa on mun suosikki, niin kerroin koska Tapsa ekan kerran esiintyi. Ja jos et ole huomannut ,niin täälä on ihan kiitettävästi kerrottu jo muidenkin artistien ekoista "keikoista".
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut ja Tall poppy -syndrooma
Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky685224Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa
Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va2644323Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla
nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty1013940Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta
ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,1822332Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.331643Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar651381Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!
Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk61009- 17979
Ajattelen sinua
Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii38963- 94899