Olemme kihloissa oleva pari. m38&n28. Mieheni ei todellakaan hellissä sanoissa ja suukkosissa yms säästele. Kuten en myös minäkään. Meillä menee todella hyvin arkena ja juhlana, kotitöissä ja seksissä.
Nyt on kumminkin mustat sukat hiipineet minun varpailleni. Huomasin, että en olekkaan se ainoa kelle sanotaan kulta, hani jne..
Hänen serkkutyttönsä(ikää 28) oli kyläilemässä ja joka kerta kun aloitti sille puhumisen niin se alkoi..."hei hani..mennäänkö tupakalle?"..tms Ukko myös mittaili serkkunsa kroppaa!
Onko se nyt sitten normaalia? Ainakin minä olin raivon partaalla ja ukko ihmetteli, että mikä vaivaa? Muutenkin olin kuin ilmaa sen illan aikana! Sen huomattuani jättäydyin tarkoituksella taka-alalle ja loppuillasta ukko kysyy, että minkä takia olen niin etäinen?
Ajattelin asiaa hetken ja päätin, että olen tulossa hulluksi. Kumminkin mietin, että mitä v*tt*a?
Noh? Olenko nyt sitten aiheesta loukkaantunut???
Nyt on kumminkin mustat sukat hiipineet minun varpailleni. Huomasin, että en olekkaan se ainoa kelle sanotaan kulta, hani jne..
Hänen serkkutyttönsä(ikää 28) oli kyläilemässä ja joka kerta kun aloitti sille puhumisen niin se alkoi..."hei hani..mennäänkö tupakalle?"..tms Ukko myös mittaili serkkunsa kroppaa!
Onko se nyt sitten normaalia? Ainakin minä olin raivon partaalla ja ukko ihmetteli, että mikä vaivaa? Muutenkin olin kuin ilmaa sen illan aikana! Sen huomattuani jättäydyin tarkoituksella taka-alalle ja loppuillasta ukko kysyy, että minkä takia olen niin etäinen?
Ajattelin asiaa hetken ja päätin, että olen tulossa hulluksi. Kumminkin mietin, että mitä v*tt*a?
Noh? Olenko nyt sitten aiheesta loukkaantunut???
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ei ukkosi mielestäni oikein tehnyt. Ei ottanut sinua huomioon kun oli serkkunsa kanssa, ja tämä nyt ei tosiaankaan ole sillein hyvien tapojen mukaista. Ei ainakaan minun mielestäni. Voit kyllä sillein olla ihan aiheesta ukollesi vihainen, ihan tosi. Sulla on siihen syy, ymmärsi miehesi sitä tai ei. Toivottavasti ymmärtää viimeistään sitten kun jos jätät hänet. Hoida asia niin että miehesti tajuaa, toivottavasti hän tajuaa tuon, ettei tee kohta muillekkin samaa. Tajutkoon vaikka kantapään kautta, mutta se on tärkeetä että saat sen tajuamaan sen jotenkin että se teki väärin.
Ukolla oli selvästi kiimaiset ajatukset tuosta serkustaan. Kohta se päätyy jo sukurutsailemaan.
No edellisen kommentti todellakin lohduttaa...
Minä puhuin jo samana iltana ukolleni oudosta käyttäytymisestä. Vastaukseksi sain, ettei oikein ymmärrä mistä on kyse tai mistä ihmeestä minä olen loukkaantunut..onhan nyt puhe hänen serkusta! Ja lisäsi vielä senkin etten nyt taida oikein ymmärtää kuinka paljon hän minua rakastaa!
NO...SO? Teki mieleni sanoa suoraan päin naamaa "sen herkumpaa mitä serkumpaa" Vattu kun olen vieläkin vihanen!
Uskallanko ottaa asian uudelleen käsittelyyn?
" Vastaukseksi sain, ettei oikein ymmärrä mistä on kyse tai mistä ihmeestä minä olen loukkaantunut..onhan nyt puhe hänen serkusta!"
Niinpä... siihenhän miehes on hyvä vedota, eihän hän nyt voisi kuvitella mitään serkustaan, hyi kamala mitä ajatuksia sulla onkaan. No joo, luultavasti miehes kuolaa serkkunsa perään (mitä ei kyllä ikimaailmassa tuu sulle tunnustaan), mutta toisaalta aika poikkeuksettahan nuo miehet tuntuvat arvioivan jokatoisen vastaankävelevän naisen kroppaa ja ihailevan vilpittömästi/pahaa tahtomattaan silmää miellyttäviä vartaloita.
Jos ajatus serkkufantasiasta vaivaa mieltä, ni ehkä voisit yrittää rajoittaa serkun tapaamisia jotenkin. Aika inhottavalta tilanteelta kyllä kuulostaa:/. En kadehdi:/.
Mites muuten se serkku reagoi miehes huomion osoituksiin, kullitteluihin ja sun syrjäänvetäytymiseen. Katteliko ihmeissään vai hymyilikö iloisesti ja oli kuin kotonaan?
Tuosta:
"Ja lisäsi vielä senkin etten nyt taida oikein ymmärtää kuinka paljon hän minua rakastaa!" . Kuulostaa vähän itsensä ja sunkin vaakuuttelulta, sekä puheenaiheen vaihdolta. Olisko hävennyt jälkeenpäin käytöstään, mutta ei voi tietenkään myöntää mitään.
On mullakin todella herkku serkku, ja haaveilen seksistä hänen kanssaan. Täytyy joskus kokeilla. Ehkä miehesikin kokeilee :)
Joillekin se ei vaan riitä mikään... Jos miehesi on kiinnostunut serkustaan yhden illan, kun tämä on käymässä ei se vähennä hänen rakkauttaan sinuun eikä muutenkaan ole sinulta pois. Jos minä menisin käymään miespuolisen serkkuni tai kaverini luona ja hän vain lääppisi vaimoaan olisin kyllä tosi loukkaantunut, enkä varmaan vierailulle vähään aikaan uudestaan tulisi. Ja oletko kysynyt onko miehelläsi ollut tapana sanoa serkkuaan "haniksi" tms. sillä joillain se on vain tapa eikä se merkkaa sen enempää. Jos tässä on suhteenne suuurin ja ainoa ongelma niin kylläpä on asiat pahasti! Ihan sääliksi käy! Ajatella, jos vaikka siskoaan seuraavaksi?! Jätä toki miehesi ja pikimmiten niin joku joka osaa arvostaa hellyyttä ja huolenpitoa saa hänet omakseen, ja ehkäpä hänkin osakseen ansaitsemaansa luottamusta.
Ulkopuolisen silmin kuvauksesi perusteella, ja jos vielä jälkeen päinkin olet asiaa tivannut, olet kyllä aika arveluttavilla vesillä ja velkaa miehellesi kynttiläillallisen ja anteeksi pyynnön.
kuten myös katseilla.
Kyllä jokainen nainen haluaa omassa kodissaan ja parisuhteessaan olla Se Nainen, jota vikitellään ja hanitellaan. Kuten myös sen, että oma mies käyttäytyy kunnioittavasti. On ihan sama onko vierailija serkku vai naapurin neiti, hänen nimensä ei joka tapauksessa ole "hani", "kulti", tai muukaan omaa rakasta kuvaava (joka perheessä nämä nimitykset on tietysti omat, ja ne sovitaan keskenään). Serkku ei kuulu enää "sukurutsauksen" piiriin, vaan on riittävän etäinen sukulainen, jotta hänen kanssaan voi mennä vaikka naimisiin. Ja 28vuotias on Aikuinen Nainen, ei mikään lapsi jota voisi tietysti kutsua hellittelynimellä. Varmasti suomenkielestä löytyy paljon hyviä kutsumanimiä läheiselle ihmiselle josta pitää, mutta joka kuitenkaan ole Se Oma Vaimoke. Ja tällä aikuisella naisella on varmasti oma nimikin, mitä voi käyttää ihan hyvin. Tai sanokoon vaikka serkkutytöksi...
Jos oma vaimoke on sitä mieltä, että häntä kuvaavat hellittelynimet ja flirttailu kuuluvat vain hänelle hänen omassa kodissaan, niin siihen hänellä on oikeus. Luulenpa että jos nainen tekisi saman omalle ukolleen, niin ei hyvä seuraisi!