.. sanoi työsopimuksen irti. Ei suostu toimimaan millään nopeudella. Autossa EI ole ilmastointia ja mallia -01/02 diesel. Sulakkeet näyttäisi olevan ehjät. Olisiko kenelläkään kokemusta samasta vaivasta ja mikä oli vikana? Hyviä arvauksia / neuvoja otetaan vastaan.
Lämmityslaitteen puhallin...
10
12406
Vastaukset
- jam
Alkoi puhaltaa täysillä. Bilian tekninen neuvoja epäili puh.moottorin vastusta, mutta siellä on kuulemma mosan vieressä joku rele, joka saattaa olla syynä myös sinun tapauksessa. Missäköhän toi moottori sijaitsee? Pitääkö purkaa koko kojelauta?
- rapetsu1
Tuli sama ongelma,miten korjasit? Olen vaihtanut moottorin,vastuksen,säätimen ja sulakkeet,johdot mitattu ok,mutta mitään ei tapahdu,menee järki/yli hilseen
- V40->V50
Yleisin syy on etuvastus, koska se saa virtaa aina kun puhallin on päällä, ja elinikä on rajallinen. Jos autossa on automaatti-ilmastointi, toinen mahdollisuus on tehotransistori, se meni itselläni (V40 vm2002), puhallin huusi ensin täysillä päivän ja sitten ei enää ollenkaan. Puhallin ja etuvastus ja transu löytyvät apukuskin jalkatilasta verhoilun alta. Samalla kannattaa vaihtaa sisäilman suodatin, jos se on tukossa, transu ja etuvastus eivät saa riittävästi jäähdytystä ja elinikä lyhenee entisestään.
- kaitsu3
Onko tuo etuvastus hankala vaihtaa itse?
- lämmöllä
kaitsu3 kirjoitti:
Onko tuo etuvastus hankala vaihtaa itse?
Helppo vaihtaa, liitin irti, ja vastus on ehkä kahdella ruuvilla kiinni, uusi paikalleen ja
litin kinni, se on siinä. - Humpaa
lämmöllä kirjoitti:
Helppo vaihtaa, liitin irti, ja vastus on ehkä kahdella ruuvilla kiinni, uusi paikalleen ja
litin kinni, se on siinä.Oletko "lämmöllä" ihan itse irroittanut etuvastuksen vai oletko lukenut asiasta jostain? Itselläni S40 vm. 2001 ja ainakin siinä irroittaminen tosi hankalaa, koska sen boxin ylempi ruuvi mahdotonta ruuvata auki normaalilla meisselillä. Kaivoin jostain kätköistäni kulmameisselin ja sillä nitkuttamalla sain ruuvin auki reilussa puolessa tunnissa. Takaisinasennusta varten porasin n. 10 mm reiän hansikaslokeron takana olevaan muoviin ja peltiin sen yläruuvin kohdalle, niinpä asennukseen meni puoli minuuttia puolen tunnin sijaan. Transistorin vaihto "vastukseen" ei kyllä auttanut, vaan puhallin reistailee vieläkin. En kylläkään ole mikään elektroniikkamies ja transun vaihto ja tinaus on kyllä voinut mennä pieleenkin. Puhallin vähän "ääntää", eli sekin voi olla tiensä lopulla. Jos jollakin on tiedossa jokin helpompi tapa irroittaa vastus (2000->mallit), niin laittakaa ihmeessä ohjetta näkyviin.
- v40classic
Mulla vm2003 automaatti-ilmastointimallissa purin moottorin ja sisällä oli puol desiä hiilipölyä, koska moottori on hyvin tiivistetty ei hiilipöly pääse pois, putsaus ja laakereihin hiukan öljyä niin taas futaa ainakin jonkun aikaa :)
- Atm
Joko puhaltimen rele,ilmansuodatin tai puhaltimen etuvastus?
- Anonyymi
Olisko jollain tietoa miksi ei puhalla tuulilasille .Volvo S40 vuosi malli 2010
- Anonyymi
Jos jollain olis tietoa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet toisen kanssa
...ja minä yhä vain sinua kaipaan. Tiedän ettet ole onnellinen siellä. Älä hukkaa aitoa onnea ja rakkautta hukkaan vain2241546- 291393
Kuka teistä on paras nainen
A-nainen? J-nainen? K-nainen? M-nainen? S-nainen? Vai kenties joku muu...? 😊611269Immu otti pataan
Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!691217- 781194
Osaako joku selittää tätä
Että miksi mulle on joka toinen ventovieras ihminen tyly ainakin ilmeillään ja eleillään?751172Jos me joskus nähtäisiin
niin ei kai sen vielä tarvitsisi merkitä sen enempää? Ja voihan olla ettei kumpikaan enää siinä vaiheessa edes haluaisi1031163- 54998
Lesken uusi
Onko totta että puolangan kunnalla töissä ollut mies joka kuoli niin sen vaimolla jo uusi lohduttaja. Pitäneekö paikkans18952Persun suusta:"Köyhät on luusereita ja ansaitsevat köyhyyden"
Ministeri Juuston apulainen näin uhoaa. Mitäs siinä. Kyllä on jo tiedetty muutaman vuoden hallitustyön pohjalta että per175855