Lapsi terapiaan ?

Millaisia kokemuksia perheillä / äideillä on lasten terapioista? Onko terapia auttanut lapsuuden pelko- ja ahdistushäiriöön? Millainen ja miten pian? Miten osaa valita oikeanlaisen terapian?
Entä millaisia kokemuksia on varhaisnuoren hoidosta psykiatrisella osastolla ? Kauheaa vai auttavaa?
Kiitos että vastaat!
2383
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kotikonstein on lapsuuden pelkoja pyritty hoitamaan mm. saduin. Sadut voivat myös niitä aiheuttaa yhtälailla kuin lasten esim. "vampyyri" tarinat.

Pelkohan on primitiivinen puolustusreaktio ja sinällään kuuluu kehitykseen käsitellä pelkoja. Eräa äiti kertoi, kuinka lapsi pelkäsi makuuhuoneen ikkunasta näkyvää pellon takana avautuvaa metsää. Äiti meni metsään lapsen kanssa. Tämän jälkeen lapsi ei enää pelännyt sitä.

Lapsen vanhempana olet lapsesi paras asiantuntija. Jos lapsi on päiväkodissa, pelko voi tulla hoitoon liittyvästä aiasta. Paras ensin keskustella lähipiirissä ja lapsen kanssa selvittää mikä mahtaa pelkoa aiheuttaa.

Psykiatriset selvittelyt voivat olla monasti turhan raskaiaita ja pitkiä. Ihmiset, jotka eivät tunne lastasi ja sinua epäilevät kaikkea maan ja taivaan välillä - insestistä kiusaamiseen.

Äänestä
  • "Ihmiset, jotka eivät tunne lastasi ja sinua epäilevät kaikkea maan ja taivaan välillä - insestistä kiusaamiseen."

    Noh, ehkä hieman karrikoiden sanottu. Oma lapseni kävi 3v. psykoterapiaa 3 krt/vk. Terapiaan kuuluu myös vanhempien ohjaus esim. kerran kuussa.Siellä ei udeltu eikä syytetty MISTÄÄN, enemmänkin tuettiin ja juteltiin vaan kaikista asioista. Lopputulos oli ihan hyvä. Ainut mikä rassasi oli se että kuljetimme hänet kolmesti viikossa terapiaan (10 km) Muuta pahaa sanottavaa ei kyllä ole.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Epätoivoinen äiti kirjoitti:

Millaisia kokemuksia perheillä / äideillä on lasten terapioista? Onko terapia auttanut lapsuuden pelko- ja ahdistushäiriöön? Millainen ja miten pian? Miten osaa valita oikeanlaisen terapian?
Entä millaisia kokemuksia on varhaisnuoren hoidosta psykiatrisella osastolla ? Kauheaa vai auttavaa?
Kiitos että vastaat!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu