seeprapeippojen ruoka

tytsy

Sellasta vaan aloin miettimään, kun omistan 2 uros seeprapeippoa että mitenhän ne oppisivat syömään muutakin kuin siemeniä (eikös viherravinto olisi niille todella tärkeää???. Olen tarjonnut salaattia, omenaa, kurkkua jne, mutta mitään niistä eivät edes maista! Linnut tulevat todella hyvin toimeen keskenään :) Tosin jossain vaiheessa räpiköivät yöaikaan häkissään todella paljon, mutta nyt on 3 rauhallista yötä ollut kun oppivat nukkumaan pesässä. Hyvä keksintö!!

1

589

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -M-

      Tuoreruoka olisi kyllä hyväksi, mutta jos lintu ei ole sitä tottunut syömään voi olla varsin tuskallista saada se edes maistamaan muutakin kuin kuivamuonaa..

      Salaatti ja vesiheinä ovat useimmille peipoille maistuvia, mutta toki niitäkin löytyy joille ei kelpaa... Parhaiten vihreät lehdet menevät yleensä niin että ne kiilataan kokonaisena pinnojen väliin vaikka sen simenkupin viereen (tai päälle jos haluaa vähän ilkeä olla ja pakottaa linnut ainakin repimään ne pois tieltä...) mistä linnut napsivat sitten palasia.

      Yksi konsti on koittaa esim laittaa kuppiin suupaloiksi silputtua tuoreruokaseosta (vaikka raastettua porkkanaa, omenaa, silputtua vehnän- tai kauranorasta tai herneenversoja, mahdollisesti vähän keitettyä riisiä/ohraa/kauraa/ruista jyvinä yms ) ja ripotella päälle ja sekaan niitä tuttuja siemeniä. Poista sitten muutamaksi tunniksi linnun muut siemenastiat häkistä, jolloin linnut saavat siemeniä vain poimimalla niitä tuoreruoan seasta, jolloin ehkä sitä tuoreruokaakin tulee siemeniä etsiessä edes vähän maisteltua.

      Koita myös idättää lintujen omaa siemenseosta, se kelpaa useimmille otuksille ja on jo vähän ravinteikkaampaa kuin pelkät kuivat siemenet. Joskus uuden ruoan maisteleminen edellyttää että sitä tuttua ja turvallista siemenseosta säännöstellään jonkun aikaa. Muista myös että tuoreruoka pilaantuu nopeasti, eli aamulla tarjolle laitettu syömätön tuoreruoka kannattaa poistaa jo iltapäivällä ja viimeistään seuraavana aamuna.

      Kaipa lintusi edes voimaruokaa maistelevat ettei ihan pelkkiä siemeniä mene? Voit myös koittaa tarjota linnuillesi pellettejä siemeneten sijaan, jolloin tulee edes vähän monipuolisemmin ravinteita kuin pelkistä siemenistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2532
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      302
      2172
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      24
      1920
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1635
    5. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      47
      1556
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1499
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      44
      1386
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1359
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1315
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1096
    Aihe